reklama

Pletení pomlázky

Pletení pomlázky
Tatar si pro začátek ozdobte barevnou mašlí, další můžete dostat coby odměnu za vyšlehání. Vrbovou mrskačku nevyhazujte a rovnou ji zasaďte do květináče či volné půdy, případně ji nejprve vložte do nádoby s vodou a vysaďte.
Obrázek je součástí článku:
Pomlázka a píšťalka

Pomlázka a píšťalka

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, slavené nejdříve 22. března a nejpozději 25. dubna – svátky příchodu jara, jarního slunovratu. V lidové tradici se zachovala řada obyčejů souvisejících s oslavou probouzející se přírody – vysévání obilí, pečení velikonočního beránka, malování vajec či pletení pomlázky. Polévání vodou symbolizuje očistu a vyšlehání pomlázkou zase předání síly a zdraví mladým proutkem. Nejobvyklejší pomlázky v Čechách jsou hranaté, pletené z osmi proutků. Plést je však můžeme i z šesti, deseti, dvanácti i více sudých prutů. Pro pletení se hodí pruty z jakékoli košíkářské vrby, nejlépe však z vrby bílé.
reklama

reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2025 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2025 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×