Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak uplést velikonoční pomlázku a výroba píšťalky

Jak uplést velikonoční pomlázku a výroba píšťalky
Velikonoce jsou pohyblivé svátky, slavené nejdříve 22. března a nejpozději 25. dubna – svátky příchodu jara, jarního slunovratu. V lidové tradici se zachovala řada obyčejů souvisejících s oslavou probouzející se přírody – vysévání obilí, pečení velikonočního beránka, malování vajec či pletení pomlázky. Polévání vodou symbolizuje očistu a vyšlehání pomlázkou zase předání síly a zdraví mladým proutkem. Nejobvyklejší pomlázky v Čechách jsou hranaté, pletené z osmi proutků. Plést je však můžeme i z šesti, deseti, dvanácti i více sudých prutů. Pro pletení se hodí pruty z jakékoli košíkářské vrby, nejlépe však z vrby bílé.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

proutky, stužky

Nářadí

nůž

Postup

  1. Osm proutků cca 1m dlouhých uřízneme na stejnou délku a srovnáme je patami k sobě (neměly by být silnější než 0,5 cm). Tenký omotávací proutek vložíme silnějším koncem mezi proutky a zahákneme ho za jeden z prutů svazku. Pak ho vrátíme do protisměru a konec pomlázky hustě omotáme.

  2. Konec tenkého proutku propleteme svazkem, nebo jej zasuneme pod poslední otočkou. Rukojeť, asi 10 cm dlouhou, pevně zachytíme (pomocník, svěrák) a začneme plést. Svazek prutů rozdělíme po čtyřech, na dvě poloviny. Do každé ruky uchopíme jednu z nich a proutky vějířovitě rozložíme (1,2,3,4 a 5,6,7,8).

  3. První proutek z levé strany (č. 1) vedeme na druhou, pravou stranu, kde ho vložíme doprostřed mezi dva a dva proutky, tj. mezi proutky 6 a 7. Tam ho zahákneme mezi vnitřní dvojici prutů a vrátíme ho spodem zpět na druhou stranu, do pořadí 2,3,4,1.

  4. Nyní z pravé strany uchopíme také jeden úplně krajní, vnější proutek (č. 8), přeložíme jej na levou stranu, vložíme mezi proutky 3 a 4, zahákneme, a vedeme opět spodem zpět na pravou stranu, do pořadí 8,5,6,7.

  5. Takto střídavě překládáme pruty vždy z levé a pravé strany. Takže v další fázi zase uchopíme levý krajní proutek č. 2 a přeložíme ho doprava, mezi proutky 5 a 6. Pak ho vrátíme spodem doleva dovnitř, do pořadí 3,4,1,2.

  6. Pozice proutků se pletením postupně posunuje zevnitř k vnějšímu okraji. Nyní přeložíme proutek č. 7 zprava do levé strany, mezi proutky 4 a 1 a vrátíme ho doprava. Zde se proutky dostávají do pořadí 7,8,5,6.

  7. Takto stále stejně pokračujeme, takže na zapletení každého prutu se dostane řada vždy počtvrté. Konec pomlázky buď omotáme proutkem jako u rukojeti, nebo jej zapleteme s posledními pruty na konci se stužkou, aby při omotáváni nesklouzla.

  8. Pro píšťalku uřízneme asi 10 – 12 cm dlouhý, mladý, silnější vrbový proutek. Na jednom konci jej šikmo a trochu prohnutě skrojíme (č. 1). Pak jej obrátíme a z druhé strany zespodu, trochu níže proti prvnímu seříznutí uděláme skobovitý zářez (č. 2). Boční pohled č. 3 ukazuje pozici zářezů.

  9. Asi 2 cm od protilehlého konce zakrojíme kůru kolem dokola jedním řezem a nad ním začneme píšťalku otloukat. Položíme si ji na koleno a rukojetí nožíku kůru naklepáváme, přičemž prutem otáčíme tak dlouho, dokud se duše – dřevitá část neuvolní. Pak duši vytáhneme z kůry, seřízneme ji kolem druhého zářezu (krok 8, č. 2) a vrchní část oddělíme.

  10. Nyní máme píšťalku skoro hotovou. Krátkou dřevitou část pod šikmým zářezem (krok 8, č. 1) podélně skrojíme, abychom mohli do píšťalky foukat. Do duté kůry (nahoře) zasuneme duši (dole) a skrojenou dřevitou část vrátíme na svoje původní místo. Při pískání foukáme do uvolněné skuliny a posunem vnitřního špalíčku tvoříme tóny.

Pepův tipPomlázku upleteme podle kroků 1 - 7 z jakéhokoli počtu sudých proutků. K práci řežeme pokud možno hladké vrbové proutky bez postranních větviček, u paty by neměly být silnější než 0,5 cm. Píšťalku otloukáme do rytmu říkánky: „Otloukej se píšťaličko, nebudeš-li se otloukati, budu na tě žalovati císaři pánu, a on ti dá ránu, až vyletí duše z těla k Pánu. Huš, huš, huš, vrazím do tebe nůž, vrazím do tebe kudličku, vyrazím ti dušičku. Vrazím do tebe zavíráček, budeš zpívat, jako ptáček.“ Říkanku opakujeme tak dlouho, až se kůra uvolní a můžeme z ní vytáhnout duši.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Velikonoční klapačka 12  fotek

Velikonoční klapačka

Velikonoční řehtačku zná určitě každý. O klapačce se to už říci nedá, i když je konstrukčně jednodušší. Pokud máte chuť si zaklapat, zkuste si ji s ná ...


Pomlázka krok za krokem 19  fotek

Pomlázka krok za krokem

Ke správným Velikonocům patří pomlázka, nejlépe vlastnoručně upletená. Pokud jste to ještě nikdy nezkoušeli, nemusíte se bát. Připravili jsme pro v ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×