
Internetový hobby receptář
Pokud řetězu na pile nebudete věnovat pozornost, nedojde jen k opotřebení samotného řetězu, ale také lišty. Opětovné ostrosti docílíte pomocí pilníku nebo přístrojem na broušení řetězu.
Po delším řezání se zuby řetězu na motorové pile časem otupí. Řetěz však nemusíte hned vyhazovat a kupovat nový. Stačí ho jen nabrousit.
Nedostatečná údržba pilového řetězu je častým důvodem pro poničení řetězu a zvýšení rizika vzniku nebezpečí úrazu.
Ostrý a dobře nabroušený řetěz bude vždy hrát hlavní roli v kvalitě a rychlosti řezu.
Bez správně a pořádně nabroušené pily bychom neužvýkali ani klacík široký jako malíček. Jenže nás čekají polena jako stehna Helenky Růžičkové.
Starat se o motorovou pilu je podobné jako starat se o mimino. Nakrmit, napojit, přebalit a nebo dolít kapaliny, naostřit řetěz, vyměnit svíčky. Je to práce, kterou ale děláme s láskou.
Nejen střecha na našem domě potřebuje vhodnou a nejlépe bezúdržbovou krytinu. Pozornost si zaslouží i garáže, přístřešky, kůlny a chlívky.
Roubenky jsou naším národním pokladem a jakékoliv nešetrné dostavování a přestavování vede k jejich znehodnocení. Ne všechny materiály jsou roubenkám milé a obohatí jejich starobylý lesk.
i když jejich tvar je mnohdy kontroverzní a původně stavěné domy ani nepřipomínají, jejich využití co do ekonomické a energetické využitelnosti je neuvěřitelné.
Abychom si i ve dne nemuseli po bytě svítit, je nutné dbát na důkladné osvětlení nejen elektrickými svítidly, ale také na osvětlení denním světlem. A k tomu potřebujeme okna.
Vyhřátý byt díky elektrickému vytápění podlahy je komfort a luxus, který si ale dnes může dovolit téměř každý.
Takový digitální termostat, to je malá stanice plná informací. Stačí pár dotyků a zajistí nám teplotní komfort ve dne i v noci.
Vyrobit si doma vánoční ozdoby z korálků je příjemný relax a do výroby můžeme zapojit celou rodinu.
Ozdoby na vánoční stromeček se od pradávna vyráběly z všech možných materiálů a velmi oblíbené byla a jsou korálky.
Štěpkovače umožňují snadný a rychlý úklid větví po těžbě dřeva a při probírkách v lesních školkách. Pomáhají také při údržbě sadů a cest. Výborně se hodí pro zpracování rychle rostoucích dřevin a v neposlední řádě při vyřezávání náletových dřevin.
Na každé hřídeli štěpkovače jsou uchyceny 3 nože, které se vyrábí z kvalitní nástrojové oceli a je možné je opakovaně brousit. Po nabroušení se pod nůž vloží podložka, aby mezi ostřím nožů byla malá mezera.
Štěpkovací nože jsou vyrobeny z masivního kusu oceli. Díky své robusnosti dokáží nakrájet i silnější větve.
Délka štěpky u štěpkovačů je okolo 6 - 13 cm. Délka závisí na průměru větve (čím větší průměr, tím kratší) a na tom zda jde o čerstvé nebo suché dřevo (čím sušší, tím kratší).
Štěpkovat je možné nejen větve a klestí, ale také odpadní materiál z pily – latě, prkna nebo krajiny.
Ideální je štěpkovat větve bez listí a jehličí. Štěpkovač samozřejmě vezme větve i s listím nebo jehličím, ale to ve výsledné štěpce zabírá velký objem a na topení je štěpka vhodnější bez něj.