
Internetový hobby receptář
Okna jsou u zahradního domku tak trochu Achillovou patou, protože svádějí nenechavé ruce k vloupání. Pokud ale místo skla použijeme plexisklo nebo makrolon, máme o starost méně.
Domeček na nářadí nepotřebuje otevírací okna. Tím také podstatně zvýšíme bezpečnost a ochranu uloženého nářadí. Je ovšem nutné pořádně přibít rám a lišty ke stavbě.
Střecha u zahradního domku potřebuje stejně kvalitní krytinu jako naše vlastní střecha u domu. Není nutné na zahradní dome pokládat betonové tašky, vystačíme si např. s asfaltovým lepícím šindelem.
Lazurol se používá jako ochranný nátěr na dřevo buď v bezbarvém provedení, nebo jako mořidlo či barva. Stačí si jen vybrat odpovídající odstín.
Každá dřevostavba by měla být ošetřena minimálně ochranným lakem nebo mořidlem. Jen tak se zvýší jeho životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům.
Třešničkou na dortu při stavbě zahradního domku je konečný ochranný nátěr lazurovacím lakem. Dřevo by se mělo kvůli delší životnosti nejprve namořit a poté natřít.
Zahradní domek jsme zdárně smontovali a dostali pod střechu. Zbývají poslední maličkosti jako zasadit a upevnit okna.
Při stavbě zahradního domku na nářadí dbáme kromě jiného i na dostatečně velký vchod. Obyčejnými dveřmi sekačka neprojede a vhodnější budou proto dvoukřídlá vrata.
Zahradní domek se stavěl na zemních vrutech. Jsou praktické zvlášť proto, že se pod domkem nemusí betonovat základy, dřevo nepřijde do styku se zemí a nebude předčasně zahnívat.
Postavení zahradního domku na zemní vruty přináší nemalé výhody. Dřevo při kontaktu se zemí nebude vlhnout a zahnívat, zvýšenou podlahou se do domku nedostanou ani myši a škůdci.
Je možné na vrut nasadit speciální víko, které umožní kotvit dřevěné trámy jednoduchým a funkčním způsobem. Vrut je možné kotvit i bez pomoci speciálního nářadí, ideální je kotvení s ručním křížem.
Zemní vruty slouží ke kotvení zahradních domků, altánků, pergol, dětských hřišť a celé řady dalších zahradních staveb, jsou vhodné do většiny druhů terénů, nehodí se do písčitého nebo kamenitého povrchu.
Zemní vruty se do země instalují pomocí montážního klíče, lze je doplnit o prodloužení vrutu a patku vrutu. Jsou vyrobeny z žárově pozinkované oceli.
Než se do samotné stavby pustíme, dobře si rozvrhneme, kde bude domeček stát. Terén by měl být rovný, zbavený nečistot, bez keřů a rostlin.
Pokud nemůžeme docílit rovného povrchu v místě budoucí stavby zahradního domečku, volíme raději ukotvení stavby na zemních vrutech, které nevyžadují rovnost podkladu a nemusí se betonovat.
Podélné a příčné nosníky musí být vyrovnány přesně v pravém úhlu. Základní piloty přišroubujeme k nosníkům.
Půdní podklad musí být naprosto rovný a pravoúhlý. Domek musí být postaven na vodorovném základě, pokud ho nelze docílit, zvolíme kotvení pomocí zemních vrutů.
Zahradní domky nejsou jen pěkné, ale i praktické. Jsou vhodné jako kůlny na nářadí, nabízejí často dostatek místa pro dřevo do krbu, mohou soužit i jako domeček pro dětské hry.
Široké využití vrut tedy najde jak při natahování nového oplocení, tak při stavbě pergol, zahradních dětských domečků, při uchycení laviček, stolků, slunečníků apod.
Do zavrtaného vrutu se vloží trubka nebo podstavec. Následně se zaaretuje šroubem na vrchní části vrtáku a dílo je hotovo - bez potu a námahy, rychle a efektivně.