
Internetový hobby receptář
Do chlebníku doporučujeme všít potah z bavlněné látky, nejlépe z kanafasu. Okraje látky založíme a přišijeme je za provázek opletku.
Plést košík, ošatku či víko je možné plést i z rákosů. Zde byly použity vždy tři rákosy najednou, okraj obdélníku je zpevněn dvěma řadami provázkového opletku. Stěny jsou propletené jednotlivými rákosy. Okraj je dokončen sendvičovou zavírkou.
Na poklop chlebníku je možné přidělat držátko. Předem si namočíme delší pásku, kterou protáhneme na dvou místech výpletem. Konce pásky ohneme k sobě a držátko opleteme po celé délce pevně navlhčeným rákosem.
Dodat předmětům starý popraskaný vzhled, jakousi patinu času, není nic těžkého. Stačí pořídit speciální lak Antik I a II ve výtvarných potřebách a pustit se do tvoření. Tato technika se jmenuje krakelování a těší se velké oblibě.
Na běžný glazurovaný keramický květináč namalujeme akrylovými barvami obrázek. Jemným štětcem malujeme detaily květin.
Po zaschnutí namalovaného obrázku natřeme celý květináč lakem Antik I. Nátěr provedeme v silnější vrstvě. Jakmile získá květináč matný vzhled, je lak suchý.
Poté naneseme druhou vrstvu lakem Antik II. Je důležité, aby byl štětec tažen pouze jedním směrem a nebylo vynecháno žádné místečko.
Poté, co praskací lak Antik II důkladně zaschne, objeví se na květináči nepravidelné prasklinky - patina času. Hadříkem do prasklin vetřeme tmavou olejovou barvu a celý povrch poté otřeme měkkým flanelovým hadříkem.
Pomocí akrylových barev a tenkého štětce namalujeme na vybranou skleněnou nádobu zamýšlený obrázek. Necháme jej několik hodin zasychat.
Na skleněnou nádobu nanášíme štětcem bezbarvý lak Antik I. Nátěr provádíme důkladně, jedním směrem a nevynecháme žádné místo.
V průběhu zasychání laku se začnou objevovat první prasklinky. Lak je potřeba nechat důkladně proschnout, nejlépe do druhého dne. Poté vetřeme do prasklin bílou olejovou barvu a přebytek setřeme hadříkem.
Takováto krásná keramická nádobka na rýži se dá objevit schovaná někde na půdě či ve vetešnictví. Svojí jednoduchou krásou potěší každé oko a především v kuchyni ještě poslouží.
Do vzniklých prasklin opatrně vetřeme tmavou olejovou barvu, která trhliny zvýrazní a patina času tak krásně vynikne. Celou nádobku pak dočista vyleštíme hadříkem.
Dozdobit si doma originálně svíčku není nic těžkého, stačí mít po ruce sušené pomeranče či vonné koření. Vždy však dbejte na bezpečnost, jedná se o hořlavé materiály.
Na dekorování svíčky použijeme univerzální lepidlo UHU alleskleber. Toto bezbarvé lepidlo pevně přilepí každý kousek vonného koření. Hřebíčky můžeme různě polohovat a dodat tak svíčce originální vzhled.
Dárkové obchody lákají na dekorativní svíčky, které ale leckdy stojí opravdu velké peníze. Jednodušší je si svíčku doma vyrobit.
Pokud chceme provonět byt třeba skořicí, stačí, když tavnou pistolí nalepíme kousky skořice okolo svíčky. Vznikne i zajímavá dekorace.
Kousky skořice, nalepení okolo svíčky vytvoří doma velmi útulnou atmosféru a příjemnou vůni.
Hřebíček vypadá dekorativně a navíc pěkně voní. Zapíchaný do svíčky připomene vůni vánoc.
Citrusy a vosk svíček k sobě ladily odjakživa. Neuvěřitelně provoní celý byt.