
Internetový hobby receptář
Je vhodné mít tkaninu s výraznou osnovou, třeba kanavu. Ohraničení výšivky si vyznačíme vytažením nití, vymezíme si tak plochu pro vyšívání.
Je třeba vytáhnout svislé - osnovní - nitě. Vždy tři vytáhneme a tři necháme, můžeme zvolit i jiný počet nití. Volné konce odstřihneme a zapošijeme.
Okraje látky začistíme obnitkovacím či smykovaným stehem. Poté z rubu začneme vytvářet vzor, a to buď svazováním, či obtáčením.
Svazovaný krajkový vzor znamená, že mřížku vzniklou z vytažených nití spojujeme do svazků uzlíčkovým stehem v šikmém směru.
Uzlíčkový steh vytvoříme tak, že jehlu vedeme přes svazek nití, ten podpíchneme a vypíchneme pod jehlou s přízí. Jehlu protáhneme smyčkou.
Obtáčený krajkový vzor se vyšívá na mřížce s pravidelným počtem nití. Přízí se obtáčí mřížka v šikmém směru odspodu nahoru.
V tomto vzoru se střídají tři obtočení kolem vodorovné osy s dlouhým šikmým stehem přes překřížení a znovu tři obtočení kolem svislé osy.
Okraj taštičky ozdobíme vzorem, kdy svážeme vždy tři svazky nití k sobě, a to po celém obvodu. Následně můžeme přišít podšívku.
Jednoduchou, vkusnou taštičku s krajkou si podle návodu můžete vytvořit sami doma. Fantazii se meze nekladou a můžete pak vytvářet další díla.
Stojan na nože si můžeme vyrobit jednoduše i doma. Postačí nám k tomu odřezky dřeva, pilka, lepidlo a brusný papír, popřípadě mořidlo.
Stojánek na nože si můžeme vyrobit z různých odřezků dřeva. Budeme potřebovat ploché kousky stejné šířky jako přepážky a tenké lišty na oddělení.
Podle výsledné velikosti stojanu si nařežeme jednotlivé přepážky. V tomto případě budeme mít tři krátké a tři dlouhé díly.
Před slepením jednotlivých hranolů si vyzkoušíme, zda nám nože budou do jednotlivých okének pasovat. Podle toho můžete laťky posouvat.
K lepení je ideální univerzální lepidlo Herkules. Předělové laťky oddělíme úzkými hranolky, vytvoří se nám tak zásuvky na nože.
Po slepení částí stojánku k sobě je svážeme provázkem, aby se během zasychání lepidla nehýbaly. Provázek můžeme dodatečně ještě utáhnout.
Po slepení svážeme stojan provázkem. Pokud by nebyl dostatečně utažený, můžeme jej podložit ještě dřevěnými hranolky.
Stojánek na nože můžeme nechat v přírodní barvě a jen ho nalakovat bezbarvým lakem, nebo použijeme mořidla dle své fantazie.
Po přilepení částí k sobě a zaschnutí lepidla hrubým smirkovým papírem obrousíme nerovnosti, abychom pak mohli přilepit podložku.
Podložka je nezbytnou součástí stojánku, jinak by se nože mohly zapichovat do kuchyňské desky. Pomocí lepidla stojan k podložce přilepíme.
Hotový stojan na nože je vhodné na závěr přelakovat bezbarvým lakem. Udrží na svém místě mořidlo a zvýší životnost stojanu.