
Internetový hobby receptář
Tmavším odstínem téže barvy jako je základ, můžete stoličku ozdobit například technikou tupování. Z papíru si vystřihněte šablonu, podle které budete zdobit.
Tvrdým suchým štětcem nanášejte barvu tak, že jen podle šablony poťukáváte na sedák stoličky.
Jednokřídlá plastová okna dělíme na sklopná (okna se neotevírají, pouze vyklopí), otevíravá (okna lze otevírat vpravo nebo vlevo) a otevíravá i sklopná.
Pokud Vám dosloužilo vaše staré okno, netěsní, je pod ním průvan, zatéká okolo něj a místnost nelze v zimě vytopit, pak je nutné ho vyměnit za nové.
Plochy okolo rámu vymalujeme větším nebo menším válečkem. Velká okna, u kterých by při malování hrozilo ušpinění od barvy, zakryjeme tenkou zakrývací folií.
Hladítkem s filcem dokončíme štukovou omítku na parapetu a okolo oken.
Malou špachtlí nebo hladítkem naneseme jemnou maltu k dokončení okenního otvoru a pěny. Především v rozích dbáme na pečlivé provedení.
Starší okna dosloužila a nastal čas pro jejich výměnu. Vhodnou náhradou je kvalitní okno z lepeného velmi pevného a tvarově stálého europrofilu.
Pokud nové okno je bez povrchové úpravy, musíme je kvalitně povrchově ošetřit. Jen tak nám dlouho vydrží a vlhkost, déšť ani střídání tepla se zimou.
Čisté okno, zbavené všech obalů a nálepek, natíráme v bezprašném prostředí, nejlépe při teplotě od 15 do 25 °C.
Před demontáží starého okenního rámu nejprve vysadíme okenní křídlo se sklem. U některých typů oken bude nejprve nutné povolit okenní kování.
Starý rám začneme postupně uvolňovat pomocí sekáče na vrtacím kladivu nebo ručně. Oči si chráníme brýlemi proti odletujícím kamínkům.
Povolíme kovové kotvící prvky spojující okno se stěnou a jistící hřebíky nebo šrouby odstraníme pomocí kleští nebo akumulátorového šroubováku.
Postupným pohybem do stran zkoušíme okno vypáčit. Drobné výstupky, které nám brání vyjmout rám, odsekneme nebo odstraníme.
Budeme-li postupovat dostatečně šetrně, je možné zachovat celý okenní rám. Může se využít pro zahradní domek, garáž nebo skleník.
Zbytky starého okna a vydrolené omítky odstraníme mechanicky pomocí smetáčku a lopatky. V případě jemného prachu můžeme použít starší nebo stavební vysavač.
Pokud je stavební otvor příliš velký, můžeme si pilou nařezat proužky z pórobetonových tvárnic. Ty použijeme na podložení nebo dozdění stavebního otvoru.
Rám v otvoru přesně a pevně vyrovnáme a zafixujeme, aby rozpínající se pěna podložení nevytlačila a okno se nehnulo.
Před vypěněním okno vevnitř rozepřeme např. dřevěným hranolkem. Síla nabývající montážní pěny by mohla rám prohnout směrem dovnitř a okno by nešlo dovírat.
Po rozepření znovu zkontrolujeme usazení okna pomocí vodováhy. Celé okno se snažíme vystředit tak, aby byly mezery okolo rámu všude stejné.