
Internetový hobby receptář
Begónie stálokvětá byla k nám dovezena z Brazílie.
Ledovky u nás patří k velice oblíbeným květinám, které se hojně sází na hřbitovech. Ledovka se u nás pěstuje jako letnička, protože není mrazuodolná.
Dřišťál Thunbergův nebo-li Berberis Thunbergii pochází původně z Japonska. Listy má zbarvené do červena. Je to hustě větvený trnitý keř.
Dřišťál obecný je opadavý, trnitý, divoce rostoucí keř, jehož některé kultivary jsou pěstovány jako okrasné.
Patří k nejkrásnějším pnoucím dřevinám. Působí lehkým až křehkým dojmem a jejich symetrické květy různých velikostí a barev jsou doslova přírodními skvosty.
Původní druh z Jižní Evropy a severní Afriky má fialový okraj květů, bílý střed se sírově žlutým okem. Vyšlechtěné kultivary jsou zbarveny dorůžova a modra.
Ve své domovině je to vytrvalý polokeř, u nás jen letnička. Tvoří řídké trsy, stonky jsou posety vstřícnými, hladkými, kopinatými a přisedlými listy.
Jiřinka dělá svému druhovému názvu proměnlivá skutečně čest. Paleta barev, velikostí a tvarů úborů je vskutku mimořádná.
Přestože se hvozdíky vousaté pěstují již několik desetiletí, stále jsou oblíbené vyšlechtěné české odrůdy, pojmenované podle vybarvení.
Hvozdík čínský vytváří pravidelný trs jemných stonků ukončený množstvím jednoduchých květů. Květy jsou vícebarevné v odstínech bílé, růžové a červené.
I když je ostruhatka označována jako trvalka, v našich podmínkách je jen částečně otužilá, takže se pěstuje jako letnička, která se po odkvětu likviduje.
Gazánie tvoří přízemní růžici listů s krátkými stonky, na nichž vykvétají intenzivně zbarvené úbory.
Záplevák je rod rostlin s úbory nažloutlých květů. Je dělený asi do 32 druhů a některé se pěstují jako okrasné.
Slunečnice roční je jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovité, původní v Americe. Její květenství je velký úbor, dosahuje v průměru až 30 cm.
Slaměnky jsou oblíbené letničky, které se suší a používají v zimních vazbách.
Dlouhověká zahradní trvalka. Pěstují se především kultivary. Tvoří trsy úzkých listů. Květy tvořené šesti okvětními lístky připomínají květy lilií.
Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) má domov v dálných krajích východní Asie – v Sýrii, Číně, Indii a také v zemích Středního východu.
Nejznámější druh hortenzie s velkými listy a kulovitými květenstvími, která se podle pH půdy zbarvují do červenorůžova či modra.
Povíjnice se hodí na prosvětlené balkony, ke konstrukcím a do letničkových záhonů, nesnášejí trvalý polostín, protože potom nekvetou a špatně rostou.
Hlíznaté okrasné květiny s dlouhou historií. Rostou v přírodě celé severní polokoule. Existuje mnoho tisíc kultivarů.