
Internetový hobby receptář
Naše dosavadní estetické vnímání preferuje spíš střechy se sklonem střešní roviny v rozmezí větším než 20°; takové střechy umožňují vysokou variabilitu.
Kdysi módní ploché střechy se v současné době objevují jen ojediněle; mají totiž víc nevýhod než předností.
Pro šikmé (sklon střešní roviny v rozmezí 10° až 45°) a strmé střechy (45° až 90°) se užívá souhrnný název střechy sklonité.
Střechy sklonité jsou tvořeny hřebenem, což je nejvyšší hrana střechy, a nosnou konstrukcí – krovem.
Hmotnost krovu musí být rozložena na celý obvod nosných zdí pomocí dostatečně dimenzované pozednice.
Je běžné, že např. mladí manželé si nechají postavit menší rodinný dům obyvatelný pouze v přízemí s tím, že později svépomocně přestaví půdní prostory.
Před definitivním rozhodnutím o tvaru a typu střechy je rovněž již v tuto chvíli nutno uvažovat o případné půdní vestavbě.
Sklon střechy bývá stanoven v územním plánu zastavění – většinou o něm poskytne údaj místně příslušný stavební úřad již v etapě přípravných prací.
Tvar střechy by se neměl příliš lišit od střech okolní zástavby – většinou to bývá sedlová střecha se sklonem kolem 45°.
Mezi faktory, které je nutno při volbě sklonu a provedení krovu respektovat, patří i nadmořská výška stavby a převládající směr větru.
Výběr střešních krytin na současném trhu je opravdu veliký (ne všechny se nabízejí všude), a některé typy vyřadíme kvůli vyšší ceně (například pravou břidlici).
V lokalitách se zvýšeným nebezpečím požáru nebudete moci položit krytinu ze snadno zápalných materiálů (došky, šindele, asfaltové pásy).
V létě používaná chatička umístěná někde u vody se při pokrytí plechem nebo vlnitými deskami z organických vláken sycených bitumenem příliš neprodraží.
Pokuste se podívat se po střechách v okolí – jestliže mezi červené tašky vesnice umístíte střechu s modrou krytinou, asi vás pak mnozí nebudou mít rádi.
V místech, kde je střecha vystavena střídání teplot, přívalům deště a sněhu a popřípadě kroupám, se osvědčují robustní krytiny (pálená krytina, beton).
Některé typy se na mnohé objekty nehodí, mnohdy výběr krytiny zužuje tvar a únosnost střešní konstrukce, často by naše záměry neúnosně zdražila doprava.
Vedle nejčastěji používaných „bobrovek“ pokládaných na tzv. husté či řídké laťování se vyrábějí také vlnovky nebo esovky a mnoho dalších druhů.
Pálená taška se vyznačuje vysokým tepelným odporem, dobrou akumulační schopností a příznivým součinitelem prostupu vodních par; mimoto dobře zvukově izoluje.
Pro dosažení základní cihlové barvy se nepoužívá žádné barvivo, dobarvováním však vzniká širší barevný sortiment.
Jde o tradiční, odolný a současným požadavkům vyhovující materiál (recyklovatelný, ekologicky vyráběný) s dlouhodobou časovou stálostí a životností.