
Internetový hobby receptář
Plastové zatravňovací dlaždice mají výhodu, že trávě, kterou do nich osadíme, díky svému nenasákavému povrchu neubírají vodu.
Záhony i cestičky můžeme od okolní vegetace oddělit nízkými okrasnými zídkami, velmi dobře se pracuje s imitacemi přírodního kamene.
Barevné kombinace zámkové dlažby vypadají svěže a vesele, neměly by však být dominantou v úpravě okolí domu, ale jen doplňovat charakter zahrady a vstupu.
U starších stavení se nabízí použití materiálů „z druhé ruky“ – staré pražce, kameny ze zbouraných stodol, dlažební kostky ze zrušených chodníků.
K zahradě i domu patří trávník, hustý, měkoučký, lákající bosé nohy k procházce, ale důležité jsou i cestičky, chodníčky či příjezdová cesta ke garáži.
Keramické dlaždice nebo pálené cihly určitě nepatří na příjezdové cesty – tam by byly příliš namáhané a brzy by praskaly a drolily se.
Potřebný pás pletiva na zamýšlené boky tácu ustřihneme tak, aby z jedné strany zůstaly delší konce na zastrčení do dna.
Podle velikosti ok pletiva a rozteče přečnívajících drátků označíme na dně body pro otvory. Rozteče pečlivě značíme i na oblých částech misky.
Do desky z překližky vyvrtáme otvory, případné otřepy začistíme smirkovým papírem. Dno misky přetřeme bezbarvým disperzním lakem nebo barevnou lazurou.
Z delší strany pletiva přečnívajících konce drátků zastrkáme do otvorů v překližce. Přibližně v půlce kratší strany dna začneme tvarovat boky misky.
Ohýbacími kleštičkami zahneme zespoda přečnívající konce drátků a co nejvíce je utáhneme a ohneme těsně ke dnu, aby se při zatížení misky nevyvlékly.
Konce pásu pletiva po zasunutí a připevnění ještě spojíme tenkým drátkem, aby se bok misky nerozvíral.
Základ je hotov, vyrovnáme ještě boky, aby nebyly nikde zprohýbané, dno můžeme případně podlepit plstí nebo korkem, aby drátky nepoškrábaly stůl.
Při jednoduchém proplétání horní a spodní řady pletiva lýkem pokládáme pletivo za osnovu a lýko vedeme jako útek, který proplétáme střídavě pod a nad drátkem.
Konce lýka spojíme tak, že je propleteme ještě kousek naproti sobě. Aby v jednom místě výplet nebyl příliš silný, každou řadu začneme proplétat o dvě oka od sebe.
K velikonočnímu aranžování se výborně hodí proutěné a slaměné misky. Vyzkoušet ale můžeme i jiné, poněkud netradiční materiály.
Z kousku pevnějšího pletiva s menšími oky, odřezku překližky a přírodního či barevného lýka můžeme vyrobit podnos ve tvaru ohrádky pro velikonočního beránka.
Ustřihneme dva různobarevné čtverce látek 28x28cm a čtverec pro vycpávku (molitan nebo vlizelin) se stranami o 1 cm kratšími. Vnitřní čtverec přišijeme k barevnému.
Přichytíme jedním stehem kousky stužek asi 5 cm kolem rohů. Sešijeme s druhým čtvercem po rubu tak, aby stužky zůstaly na lícové straně.
Sešité převrátíme na líc a zbylý kousek skrytým stehem sešijeme. Sešité vyžehlíme.