
Internetový hobby receptář
Aby nikde nebyly vidět hlavy vrutů, spojíme celý korpus stolku na dřevěné kolíčky. Otvory vyvrtáme v šablonce vrtákem. Nastavíme si správnou hloubku vrtání.
Do boku vložíme bez lepidla spojovací lub skříňky. Těsně nad něj připevníme kolejničku pro pojezd zásuvky.
Vyvrtané a připravené díly korpusu stolku můžeme slepit. Naneseme lepidlo do vyvrtaných děr a díly stáhneme truhlářskými svěrkami.
Skříňku opatříme zády ze sololitu. Skříňku si nejprve srovnáme, aby rohy měly pravé úhly. Sololit přitlučeme malými hřebíčky.
Z proužků bílého lamina opatřených nažehlovací páskou si vyrobíme zásuvku. Boky a záda zásuvky budou o něco nižší než čelo.
Dno zásuvky může tvořit opět sololit nebo lépe také bílé lamino přišroubované malými vruty. Zásuvku se dnem z lamina pak budeme moci více zatížit.
Ze spodní strany šuplíčku našroubujeme protikusy pojezdových kolejniček. Na zásuvkových pojezdech rozhodně nešetříme.
Na stolku by nikde neměly být ostré rohy. Ostrou přímočarou pilkou proto zakulatíme přední rohy horní desky a jejího lemu.
Všechny přední hrany dvířek, zásuvkového čela a přední strany a lemu horní desky zkulatíme horní frézkou.
Do dvířek vyvrtáme otvory pro zapuštění pantů. Nejlépe je vyvrtáme ve stojanové vrtačce, která má hloubkový doraz. Při ručním vrtání musíme kontrolovat kolmost.
Aby se dvířka nekroutila a šla dobře dovírat, opatříme je z vnitřní strany ještě dvěma příčnými laťkami, které vytvoří takzvané svlaky.
Na dvířka a čelo zásuvky připevníme pomocí vhodně dlouhých vrutů dřevěné úchyty. Otvory pro ně si pečlivě naměříme úhelníkem a předvrtáme malým vrtáčkem.
Do vnitřních stěn skříňky připevníme protikusy pantů, nasadíme dvířka a srovnáme je tak, aby se správně zavírala.
Na hotovou skříňku připevníme horní velkou přebalovací desku s ochranou ohrádkou. Připevníme ji z vnitřní strany skříňky přes příčné luby šesti vruty.
Celý stolek povrchově upravíme bezbarvým lakem nebo barevnou lazurou, která nechá vyniknout dřevěnou kresbu.
Přebalovací stolek s úložnými policemi a navíc se zásuvkou je vedle postýlky jedním z nejdůležitějších kousků nábytku, který potřebujeme pro miminko.
Pokud máme koupelnovou skříňku, jejíž vnější rozměry nám vyhovují, ale nevyhovuje uspořádání, můžeme si vyrobit jen její nové vnitřní členění.
Díly skřínky jsou spojeny pomocí vrutů do dřeva. Zapuštění pro hlavy vrutů vyrobíme pomocí většího vrtáku nebo zapouštěcí hvězdičky.
Dva otevřené boční díly mají tvar písmene U. Ve spodní zadní části nohou jsou kvůli větší stabilitě zavětrovány proužky materiálu cca 10 cm širokými.
Otvory pro připevnění zásuvkových pojezdů si označíme špičkou nebo ostrým hrotem a paličkou. Šroubky tak nebudou po hladkém materiálu klouzat.