
Internetový hobby receptář
Díly na poličku si připravíme ze smrkové nebo borové spárovky nebo širšího prkénka. Zároveň si připravíme dvě dřevěné kulatinky.
Korpus poličky složíme nejprve nanečisto, tak si ověříme přesnost řezání. Rozměry poličky si upravíme podle svých potřeb.
Na poličku si můžeme připravit střih: pruh papíru velký jako základní díl poličky přeložíme napůl, nakreslíme obrys půlky výřezu a papír obstřihneme.
Po odříznutí první poloviny vlnek použijme odříznutou část jako šablonu. Poté, co zrcadlově překreslíme obrys na druhou půlku zad, vyřízneme díl jako první část.
Vyřežeme boky poličky. Po vyříznutí prvního boku ho použijeme jako šablonu pro bok druhý. Výška zadního dílu se ke stranám snižuje, proto boky budou nižší.
Po řezu přímočarou pilkou mají díly poličky drobné nerovnosti a mírný otřep, hrany dílů a jejich zaoblení proto dočista obrousíme pásovou bruskou.
Elegantní zaoblení hran provedeme horní frézkou. Frézovaný díl musí být pevně upnutý, abychom si nezpůsobili úraz.
Z kulatinky si ostrou čepovací pilkou nařežeme pět kousků asi 7 cm dlouhých, ty budou sloužit pro zavěšení hrníčků pod poličkou.
Podle velikosti poličky a hrníčků, které budeme chtít na kolíčky zavěsit, si přesně rozměříme jejich vzájemné vzdálenosti.
Otvory pro kolíčky si vyvrtáme pod mírným úhlem, tak aby zavěšené hrnky nebo dekorace samovolně nesklouzly.
Disperzním lepidlem vlepíme kolíčky do připravených otvorů, přebytečné lepidlo otřeme vlhkým hadříkem.
Postranice a poličku sešroubujeme malými vruty. Před sesazením vyvrtáme do boků slepé otvory pro kulatinku tvořící zábradlíčko.
Oba dva díly, ze kterých se skládá police, poličku a záda, máme připraveny. Ještě jednou je načisto obrousíme smirkovým papírem o jemnější zrnitosti.
Oba připravené díly poličky zbývá pouze spojit, před tím můžeme poličku dozdobit jedním nebo více otvory nebo výřezy do zadní stěny nebo boků police.
Polička se zábradlíčkem je připevněna přes zadní nosnou stěnu, aby spojovací vruty nebyly vidět. Do zadní stěny je zároveň zapuštěn bajonetový závěs.
Poličku povrchově upravíme barevnou lazurou, která zvýrazní kresbu dřeva. Odstín vybereme tak, aby ladil s ostatním zařízením místnosti.
V každé chatě nebo chalupě najde místo polička, na kterou můžeme vystavit oblíbené hrnečky, kořenky nebo třeba hmoždíř či kafemlýnek po babičce.
Stolek je vyroben z více druhů materiálu, proto si nejprve najednou nařežeme všechny díly z dýhovaných desek, lamina i z masivu.
Díly z dýhované dřevotřísky opatříme nažehlovací páskou ve stejném dezénu, jako je dýha, přesahující hrany ořízneme ostrým řezákem a začistíme smirkem.
Úhelníkem vyměříme do boků otvory pro podpěrky pod vloženou středovou polici. Pro snadné nastavování vyvrtáme v pravidelném odstupu pět otvorů.