
Internetový hobby receptář
Okraje otvorů v horních dílech paravanu začistíme nejlépe pomocí brusné houbičky s měkkým jádrem. Její povrch se přizpůsobí zaoblení otvorů různých velikostí.
Celý rám bude slepen pomocí disperzního lepidla na dřevo. Do předvrtaných otvorů vnitřní příčky a nohou naneseme lepidlo.
Lepidlo naneseme i do protilehlých otvorů, díly k sobě pomocí svěrky pevně stáhneme. Přebytečné vyteklé lepidlo otřeme ihned pomocí vlhkého hadříku.
Horní díl přiklepneme na vlepené kolíčky pomocí gumové paličky. K rámu jej pak můžeme přitáhnout přes spodní vloženou příčku pomocí popruhového stahováku.
Po dostatečném zaschnutí oblouků a všech rámů je můžeme začít spojovat pomocí malých nerozebíratelných pantů.
Panty je třeba připevnit tak aby bylo možné paravan skládat do tvaru písmene Z. První a druhý rám sešroubujeme z jedné strany, otočíme a druhý s třetím spojíme z protilehlé strany.
Látkové pruhy ustřihneme s přesahy na založení navlékacího tunýlku a začištění okrajů. Aby se látka netřepila, založíme dvakrát okraje pruhů i okraj tunýlku.
Navlékneme látku na tyčky a rozměříme místa, kde bude horní a spodní otvor pro vsazení tyček s látkou, cca 8-10 cm od horní i spodní vnitřní hrany rámu paravanu.
Celý hotový paravan ještě jednou překontrolujeme, v případě potřeby dobrousíme. Takto připravené rámy můžeme natřít bezbarvým lakem nebo barevnou lazurou.
Na výrobu paravanu byla použita smrková spárovka. Díky zúžení nožiček a optickému odlehčení horního oblouku kruhovými otvory působí paravan vzdušně.
Paravany vždy sloužily v bytech nejen jako zástěny či optický předěl, ale i jako estetický a zajímavý bytový doplněk. V této funkci se s nimi také setkáváme dodnes.
Prázdný roh v místnosti je ohraničen pouze vstupními dveřmi a dveřmi do druhého pokoje. Pro stavbu patra téměř ideální prostor.
Rám tvořící kostru ložné plochy patra sešroubujeme jako bočnice na výšku. Použijeme smrkovou spárovku nebo prkna o profilu 12×2,8 cm.
Pro spojení použijeme dlouhé vruty do dřeva se šestihrannou hlavou. Otvory pro zapuštění hlavy vyvrtáme vrtákem odpovídajícím krytce hlavy vrutu nebo šroubu.
Pomocí nástavce „oříšku“ z gola sady nebo trubkového klíče pak rám pevně sešroubujeme. Oříšek můžeme připevnit pomocí redukce do vrtačky.
Přesně vyměříme střed vnitřku rámu po směru matrací, aby byl vložený podpůrný hranolek po sestavení postele mezi nimi.
Profil hranolku je nižší než výška rámu. Je však širší než prkno, aby se na něm mohly potkávat dvě desky tvořící ložnou plochu.
Část zasahující do prostoru bude podepírat noha. Aby nepůsobila mohutně, odlehčíme ji tak, že ji vyrobíme jako otevřenou úzkou polici na drobnosti.
V horní části sloupu provedeme ze dvou stran pilkou vybrání tak, aby do něj rám pod matrace zapadl a zároveň jím byl podepírán.
Do dvou částí rámu předvrtáme v pravidelných rozestupech otvory pro vruty. Jimi pak na stěnu tužkou přesně označíme místa, kam vyvrtáme otvory pro hmoždinky.