
Internetový hobby receptář
Ukáplo vám Savo na triko a vytvořilo skvrnu? Fixou na textil doplňte pár písmenek a tvařte se, že právě tahle skvrna je tou třešničkou na dortu – tedy na triku.
Pokud chcete udělat někomu radost, namalujte jen pro něj hrníček i s podšálkem, talířek či misku na mlsky.
Všechny předměty, které chceme barvami zdobit, musíme nejprve důkladně zbavit mastnoty a nečistot. Omyjeme je teplou vodou se saponátem.
Zhotovíme si jednoduchý vzorník. Na sklo, porcelán i jiný používaný materiál naneseme vždy několika tahy štětce barvu a označíme ji příslušným číslem.
Na kreslení si připravíme předlohy a šablony, nejlépe i s rozvržením jednotlivých barev. Nepoužíváme mastné tužky, aby barva dobře chytila.
Předměty ze skla se zdobí nejlépe, šablonu jen položíme pod sklo a pracujeme zvolenými barvami postupně jednou po druhé.
Pokud chceme míchat barvy s kovovými efekty s jinými odstíny, je vhodné odlít trochu barvy do zvláštní misky a vyzkoušet efekt smíchání na stejném materiálu.
Drobné skleněné dekorace a šperky můžeme po zaschnutí ještě přetřít bezbarvým lakem – barvy budou jasnější a lesklejší a budou efektně odrážet světlo.
Nakreslíme jednoduché motivy, vyplníme celou plochu obrázku a necháme zaschnout. Neměli bychom nanášet příliš silnou vrstvu. Ovšem barva nesmí ani prosvítat.
Na důkladně zaschlou spodní vrstvu barvy můžeme nanést detaily barevnými odstíny.Jednotlivé barvy nesmíme příliš naředit.
Staré kastrolky i cedník se mohou stát ozdobou poličky na chalupě, ale díky tomu, že je ozdobíme vypalovacími barvami, můžeme je dále používat i na vaření.
Vypalovací barvy na vodní bázi se dají použít na keramiku, sklo, porcelán, kov i terakotu, stačí jen zvolit správný odstín. Dobře se s nimi pracuje v interiéru.
Po obarvení textil vymácháme ve vlažné vodě s přídavkem octa do té doby, dokud pouští barvu, pak teprve rozvážeme provázky a ještě jednou vymácháme.
Hmotu odebíráme po kouscích, vždy důkladně promačkáme a ruce si navlhčujeme ve vodě. Zbývající hmotu necháme zabalenou ve vlhkém hadříku a v sáčku.
Na výrobu této dekorace budeme potřebovat: ostrý řezák, nůž, nůžky, dřívka, vykrajovací formičky, kousky látek s hrubou strukturou, zbytky provázků.
V prodejnách výtvarných potřeb nebo ve větších papírnictvích koupíme buď bílou nebo terakotovou hmotu, které se říká „Jovi“ nebo Keraplast.
V pravidelných rozestupech 80-100cm od sebe postupně vytyčujeme dřevěnými kolíky obvod bazénu. Vzájemně je spojíme asi 10cm nad zemí silnějším provázkem.
Pod bazén můžeme vložit mezivrstvu z PVC folie, zakrývací plachty nebo Mirelonu.
Připravíme si ocelový plášť bazénu. Je na něm výsek pro filtr. Ten by měl být blíž k hornímu okraji pláště. Zároveň si celý plášť pootočíme.
Kraj pláště bazénu nasuneme do spodní drážky do půlky dílu, ne přímo ke spoji. Postupně tak ocelový plášť rozvíjíme a usazujeme do drážky.