Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Dispozice domu

Dispozice domu

Při stavbě domu je jednou z velmi důležitých věcí zvolit co nejvhodnější vnitřní dispozici domu. Odvíjí se od současné i plánované rodinné situace a je třeba si říct, kde a kolik trávíte času a k čemu budete jednotlivé místnosti využívat. Také návaznost jednotlivých místností a orientace na světové strany musí dávat smysl.

reklama

Rozdělení domu na zóny

Dispozice domu by měla být taková, aby dané části byly plně funkční bez návaznosti na další místnosti domu. Určitě by nebylo dobré, aby byl dětský pokoj umístěný za obývacím pokojem a děti po „večerce“ běhaly skrz obývák na záchod. To samé platí třeba v případě nemoci. Rovněž platí to, že každá místnost by měla mít úložné prostory, aby byly potřebné věci při ruce a například pro ručníky do koupelny v patře nebudete muset chodit do komory pod schody.

Obecně lze dům rozdělit na denní a noční zónu:

 • denní zóna – takzvaná společenská, v přízemí domu bude složená z kuchyně, obývacího pokoje, toalety a v případě prostoru i koupelny. To platí zejména v případě, že je zde umístěna třeba pracovna příležitostně využívaná jako pokoj pro hosty,
 • noční zóna – nebo také klidová, jejíž součástí jsou ložnice, dětské pokoje, téměř nutnou součástí je i toaleta s koupelnou. V případě dvoupodlažních domů bývají umístěny v patře.

Návaznost exteriéru a interiéru

Bezpochyby je nutné vyřešit dispozici domu tak, aby garáž či parkovací stání navazovalo na dům a vy jste mohli vkročit do domu bez pohybu v prostoru bez střechy. Ideální je vstoupit z garáže do prostoru se společnou střechou, vstup přímo do domu není z hlediska hygieny vhodný. Vchod do domu by kromě střechy měl být chráněn i závětřím. Za ním následuje zádveří, které by mělo být přiměřeně velké vzhledem k počtu obyvatel.

Orientace místností

Při řešení dispozice domu je dobré brát ohledy i na orientaci vůči světovým stranám.

 • Na východní stranu orientované místnosti jsou v létě ráno díky slunci osvětleny a prohřáty, naopak v zimním období je v nich poměrně zima. Je vhodné tedy na tuto stranu umístit ložnici, pracovnu či kuchyň.
 • Jižní strana je výhodná svým prohřátím díky slunci i v zimě. V létě je naopak nutné použít v oknech žaluzie a zamezit tak přehřívání a průniku ostrého slunce. Na jih umisťujme místnosti obytné – obývací pokoj, jídelnu, terasu i dětský pokoj.
 • Západ lze díky své prosluněnosti v odpoledních a večerních hodinách využít pro společenské místnosti typu herny, hudební místnosti či knihovny.
 • Studenou severní stranu je vhodné využít pro spíže, komory, garáž i jiné místnosti, které nemají nároky na slunce a chlad jim prospívá.

Na co vše je třeba brát ohled

Při tvoření dispozice nového domu je dobré se zaměřit na několik věcí, které jsou důležité, abyste si zvolili správnou velikost domu.

 • Podlahová plocha – počet čtverečních metrů není tak důležitý, jak si asi mnozí myslí. Mnohem důležitější je půdorys místnosti a také možnost využití její plochy. Svou roli v tom hraje umístění oken a dveří a prostoru používaného pro průchod do jiné místnosti či k oknu. Také lze brát v potaz, zda jde místnost rozdělit nebo spojit.
 • Počet místností – je důležitý nejen počet místností obytných, ale i místností technických. Pračku se sušičkou určitě budete mít raději schovanou v technické místnosti, než aby překážely v koupelně nebo dokonce v kuchyni.
 • Návaznost místností – při dobře promyšlené dispozici budou všechny místnosti v domě logicky navazovat a ušetříte tak prostor. Vyvarujte se tedy složitého členění a zbytečných chodeb a hal.
 • Budoucnost – myslete do budoucnosti, ale ne ve smyslu zvýšení počtu místností či jejich velikosti, ale v možné změně jejich funkce, případného rozdělení či sloučení, nebo přistavění.
 • Výška místností – v normě daná výška je minimálně 2,5 metru v obytných místnostech. Je ale dobré myslet třeba na to, že navýšením tohoto rozměru se připravíte na možnost vestavění patra na spaní a tím možným změnám ve funkci pokoje.

Zvolit tu správnou dispozici domu je asi jedna z těch nejtěžších věcí při stavbě nového domu. A i při dobrém plánování nakonec zjistíte, že by některé věcí, i když maličkosti, mohly být přeci jen trochu jinak, než právě jsou. Nejdůležitější ale je, aby se vám v domě líbilo a co nejvíce vám uspořádání vyhovovalo.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Kouzlení s prostorem aneb „vizualizace“ není zaklínadlo (Plánujeme byt – 2. díl) 25  fotek

Kouzlení s prostorem aneb „vizualizace“ není zaklínadlo (Plánujeme byt – 2. díl)

Měníte byt, chcete stavět dům nebo bourat panelákové jádro a máte strach, jestli vše dobře vyberete a promyslíte? Zkusili jste si nakreslit prostor ...


Abych tě lépe viděla aneb každé zákoutí chce své světlo 23  fotek

Abych tě lépe viděla aneb každé zákoutí chce své světlo

Byli jste na návštěvě u přátel a bylo vám v jejich bytě příjemně a útulně? Za celkovým dojmem z bytu se skrývá nejenom pěkný interiér, ale i vhodný ...


Sledujte statiku svého domu 5  fotek

Sledujte statiku svého domu

Statika se posuzuje u staveb, domů a konstrukcí dřevěných, betonových i dalších. Posouzení je možné provádět preventivně – pokud se u stavby chysta ...


Plánujeme byt – 1. díl 13  fotek

Plánujeme byt – 1. díl

„Dáme si do bytu, dáme si vázu, do vázy kytku a pod vázu stůl...“, zpívalo se kdysi v jedné písničce. Ať už se jedná o vázu, stůl, novou kuchyňsk ...


Domy na klíč 4  fotek

Domy na klíč

Každý, kdo se rozhoduje pro stavbu domu, určitě váhá, jakou variantu dokončení stavby zvolit. Jednou z nich je dům na klíč, který by vám měl nabídn ...


Stavba domu - od plánů k realizaci 10  fotek

Stavba domu - od plánů k realizaci

Každý stavebník ví o přípravě projektové dokumentace, vyřizování hypotéky, získávání stavebního povolení a územního rozhodnutí své. Realizace stave ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
2
Výběr pásové pily... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.5.2019 17:54 Alena
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
10
Rekonstrukce apod. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 28.10.2018 20:33 Mirek
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
4
čerpadlo na zatekajici sklep Stavební nářadí
Poslední příspěvek: 10.7.2018 11:38 Pavel S
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
interiérové žaluzie Okna a dveře
Poslední příspěvek: 16.4.2019 11:06 Petr
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×