Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Změn ve stavebním zákonu od roku 2020 se nebojte

Změn ve stavebním zákonu od roku 2020 se nebojte

Chystáte-li se stavět, určitě jste zaznamenali změny, které se od roku 2020 objeví se stavebním zákonu. Pro nové rodinné domy to přinese nová pravidla pro jejich energetickou náročnost, s tím spojené požadavky na stavbu a také nároky na finance. Je třeba se jich obávat?

reklama

Nová směrnice

V lednu 2020 vstoupí v platnost Směrnice o energetické náročnosti budov, která přinese změny ve stavebním zákoně od zmíněného roku 2020. Ve zkratce říká, že rodinné domy postavené v novém roce musí mít o pětinu nižší energetickou spotřebu než ty již stojící. Měly by tak splnit normu pro pasivní či tzv. dům s téměř nulovou spotřebou energie. Vše je postaveno na tom, že dle Evropské komise obytné domy spotřebovávají 40% celkové energie v rámci Evropské unie a jsou tak značným zdrojem emisí, které lze právě podobnými opatřeními snižovat.

Energetická náročnost domu vyjadřuje množství energie, které je nezbytné k pokrytí potřeby energie spojené s užíváním budovy – to zahrnuje teplo na vytápění, chlazení, větrání, vlhkost vzduchu, ohřev vody, ale i osvětlení. Na energetickém štítku, který vystavují specialisté, by se měla objevit minimálně kategorie B. Uvádí se, že rodinné domy postavení před rokem 1990 mají průměrnou spotřebu energie okolo 269 kWh/m2 za rok, přičemž aktuálně se domy z kategorie B pohybují v rozmezí 30 – 70 kWh/m2. Pasivní dům se musí vejít do 15 kWh/m2 za rok. Energetická náročnost budovy je podchycena v zákoně o hospodaření s energií č. 406/2006 SB., jehož součástí je i prováděcí vyhláška č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov. Úplné znění lze vyhledat v aplikaci Ministerstva vnitra České republiky https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/. Změny ve stavebním zákoně od roku 2020 zahrnují zpřísnění požadavků na energetickou náročnost budov a stavět se budou moci jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie, jsou zde zahrnuty právě i rodinné domy. Avšak je třeba dodat, že už nyní se staví převážně domy, které novým požadavkům vyhovují, těch nevyhovujících je pouze zhruba 15 %.

Jaké změny domy čekají

Ačkoli se zdá, že změny ve stavebním zákoně od roku 2020 bude znamenat veliké problémy, ve své podstatě jsou v ní zachyceny pouze dvě důležité a nenáročné oblasti:

 • zateplení – řeší se v ní tepelně technické parametry obálky budovy, které ovšem nepřináší razantní změny;
 • vytápění – dále se zákon zabývá technickým vybavením, které zajišťuje topení, větrání, ohřev vody a další, kde dochází k omezování zdrojů, které jsou vnímány jako nešetrné k přírodě a životnímu prostředí a upřednostňují se obnovitelné zdroje energie. Není zde uvedeno, jaký zdroj máte používat, čili stále můžete sáhnout po tepelném čerpadle, kotli na pelety i solárních panelech, pouze použití elektrického kotle je povoleno pouze jako doplňkový zdroj vytápění.

Ceny se výrazně nezvýší

Stejně tak se může zdát, že změny ve stavebním zákoně od roku 2020 přinesou i výrazné zvýšení pořizovací ceny domu, ale i tato obava je spíše zbytečná. Důležitými body je se zaměřit na místa, kudy může unikat teplo, což ve výsledku znamená:

 • pořídit kvalitní okna a dveře;
 • sáhnout po kvalitní izolaci.

Tato opatření sice konečnou cenu zvýší, ale jedná se v řádech o desítky tisíc korun, což je v miliónových sumách za stavbu celého domu zanedbatelná investice. Navíc můžete počítat s tím, že investice se v průběhu několika let vrátí v podobě nižších plateb za energie.

Koho se opatření netýkají

Změny ve stavebním zákoně od roku 2020 se nedotknou chatařů. Majitelů malých chat a rekreačních objektů se nová opatření netýkají. Stejně tak ani při rekonstrukci již stojících rodinných domů nemusíte nová pravidla řešit, pokud nejde o kompletní přestavbu. Výjimkou budou také památkové budovy, kostely a některé průmyslové areály, dílny a zemědělské budovy se spotřebou do 700 GJ/rok.

Dotace cenu zase sníží

Stejně jako před změnami od roku 2020, které stavební zákon přinese, i po započetí jejich platnosti si můžete některé náklady kompenzovat dotacemi. Státní dotační program Nová zelená úsporám umožňuje získat zpět peníze vynaložené na:

 • zateplení;
 • solární panely;
 • nové vytápění;
 • méně známé např. využití tepla z odpadních vod, či výsadba trávy na střeše.

Výhody

Zároveň je třeba podotknout, že změny ve stavebním zákoně od roku 2020 sice přinesou jisté požadavky, které se někomu mohou zdát náročné, ale ve výsledku sebou přináší i mnoho výhod:

 • snížené náklady na vytápění a ohřev;
 • teplejší povrch vnitřních stěn, skel apod. díky dobré tepelné izolaci, celkově lepší tzv. tepelná pohoda;
 • lepší kvalita vzduchu díky filtrům a řízenému větrání, které zajistí pravidelnou výměnu vzduchu, a tím méně zápachů, škodlivin včetně vydechovaného oxidu uhličitého, který ve zvýšení koncentraci způsobuje únavu a bolesti hlavy.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Kolaudace domu okem zákona 6  fotek

Kolaudace domu okem zákona

Každá nebo téměř každá stavba by měla projít kolaudací, aby mohl stavebník začít svou stavbu užívat bez obav. Všechny stavby lze totiž začít užívat ...


Od roku 2020 budou muset mít všechny novostavby standard s téměř nulovou spotřebou energie 3  fotek

Od roku 2020 budou muset mít všechny novostavby standard s téměř nulovou spotřebou energie

Plánujete stavbu nebo rekonstrukci vašeho domu? Poohlédněte se po nízkoenergetických, pasivních nebo nulových variantách domů, které odpovídají evr ...


Novostavba, která nepotřebuje zateplit 4  fotek

Novostavba, která nepotřebuje zateplit

Každý dům má své kouzlo a vždy nese otisk svého majitele. To platí také o rodinném domě v Brandýse nad Labem. Stavba domu začala nedávno, ale jeho ...


Procházka novostavbou pomocí virtuální reality na veletrhu For Arch 5  fotek

Procházka novostavbou pomocí virtuální reality na veletrhu For Arch

I letos se na největším stavebním veletrhu For Arch budete moci seznámit s novinkami a trendy ve výstavbě úsporných, nízkoenergetických a pasivních ...


Dřevostavby – 1. díl – historie, výhody a nevýhody 12  fotek

Dřevostavby – 1. díl – historie, výhody a nevýhody

Dřevo, tento tradiční materiál, sloužil po dlouhá staletí jako surovina pro výstavbu obytných stavení. Časem byl „vytěsněn“ nepálenými i pálenými c ...


Při stavbě domu s Hypoteční bankou se dá ušetřit za odhadce 1  fotek

Při stavbě domu s Hypoteční bankou se dá ušetřit za odhadce

Lidé, kteří financují stavbu domu nebo byt v novostavbě u Hypoteční banky, největší tuzemské specializované banky na poskytování úvěrů, mohou výrazně ...


Zdařilá rekonstrukce a novostavba 5  fotek

Zdařilá rekonstrukce a novostavba

Rodinný dům, který se nachází v malebném prostředí Vysočiny v obci Svratka, prošel v roce 2007 kompletní rekonstrukcí. Vzhledem k charakteru původní k ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
0
sadSD Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 leossilny
0
Vysoký kanál Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Luba
0
Prosba o pomoc Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
0
venkovní žaluzie Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Andrea Roubalová
0
Kapková závlaha Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
Dřezy Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tom
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×