Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zimní zahradu plánujte včas

Zimní zahradu plánujte včas

Zimní zahrada je specifická stavební konstrukce, na jejíž plánování je dobré si vyhradit dostatek času ideálně ještě před stavbou domu. Majitelé zimních zahrad si mohou užívat kontakt s okolním prostředím bez ohledu na počasí.

reklama

Krásná zimní zahrada v L’ubici na Slovensku je příjemným místem rodinných setkávání během slunečných dnů, ale i pod noční oblohou. Na její stavbu byly použity plastové profily systému Inoutic Arcade. Uvažujete-li nad stavbou domu a toužíte po zimní zahradě, doporučujeme obrátit se na odborníky. Řada stavebníků odkládá realizaci zimní zahrady na později z finančních důvodů. Ovšem už v průběhu stavby domu je dobré udělat technickou přípravu, abyste zahradu potom mohli bez problémů postavit.

Na co si dát pozor při stavbě zimních zahrad

Zimní zahrada by měla být harmonickou součástí domu, proto je dobré sladit její konstrukci nejen s celým charakterem domu, ale i s rámy oken a dveří. Nejčastěji se na zimní zahrady používají PVC profily, které musí mít vždy kovovou (pozinkovanou) výztuhu. Z hlediska statiky jsou dobrou volbou hliníkové konstrukce. Z pohledu tepelné izolace jsou však problematické. Dřevo působí přirozeně, ale pro stavbu zimních zahrad se používá jen výjimečně i proto, že je na údržbu dost náročné.

Pokud toužíte po zimní zahradě, spojte se s odborníkem ještě dříve, než začnete stavět dům. Technická příprava už ve fázi projektu významně ulehčí její realizaci. Zvažte také dopředu rozměry zimní zahrady. U větších zimních zahrad je potřebný statický posudek od autorizovaného statika.
Zimní zahrada může být významným zdrojem tepla během slunečných zimních dnů. Díky pasivním solárním ziskům lze významně ušetřit za energii při vytápění. Je však potřeba klást důraz na výběr kvalitních plastových profilů s nízkým koeficientem prostupu tepla. Jen tak zabráníte únikům tepla a kondenzaci vody na konstrukci.
Při využívání zimních zahrad je největší problém vlhkost. Doporučuje se proto instalovat podlahové vytápění nebo podlahové konvektory podél okenních ploch, aby tepelná clona zabránila kondenzaci vody na studeném skle.

Tvar a umístění

Nevhodný tvar a nevyhovující umístění jsou příčinami více než poloviny problémů zimních zahrad. Vyvarujte se proto raději většímu množství výklenků apod. Tyto konstrukční prvky jednak prodraží celou stavbu a jednak mohou způsobovat problémy s cirkulací vzduchu.

Zasklení

K zasklení je možné použít polykarbonát, jednoduché sklo, dvojsklo nebo bezpečností sklo (s maximální šířkou okolo 26 mm). Je možné zvolit i trojsklo, ale vzhledem k rozměru zasklení zimních zahrad je potom konstrukce velmi mohutná, těžká a hrozí přetížení nosných profilů. V závislosti na typu zasklení je možné dosáhnout koeficientu tepelné prostupnosti Uw=2,7 - 1,1 (W/m2.K).

Výběr profilů

Na zimní zahradě v L’ubici byl použit systém plastových profilů Inoutic Arcade s dvojsklem. Vybírejte kvalitní profily, které zaručí, že se systém nebude kroutit, nebudou vyskakovat skla z rámů apod. Zimní zahrada je rozměrná konstrukce, kde může docházet k velkým tlakům a pnutí díky výkyvům teplot během ročních období, proto zvolte materiály, které těmto silám spolehlivě odolají.

Konstrukce

Na optimální prostup solární energie je nejlepší skleněná plocha kolmá k zimním slunečním paprskům. Ty v našich zeměpisných podmínkách dopadají na zem pod úhlem přibližně 20°, v létě pak pod úhlem asi 60° (úhel se samozřejmě mění každý den a každou hodinu). Při zimním „přitápění“ sluncem je proto optimální sklon skleněné střechy přibližně 60°. V zimě tak paprsky nejlépe prostupují přes sklo a zahrada přijímá dostatek tepla. V létě se část paprsků odrazí a interiér se tolik nepřehřívá.

Údržba

Skleněná střecha má mít sklon alespoň 10°, aby se zabránilo shromažďování dešťové vody a nečistot. Odvodnění pomocí okapových žlabů a svodů nejlépe funguje při sklonu 20°a víc.

Větrání a vytápění

Všeobecně se doporučuje, aby se 25 až 35 % plochy zasklení zimní zahrady dalo otevřít a bylo větratelných prostřednictvím otvíracích, výklopných nebo posuvných oken a dveří. Je třeba opět dbát na kompatibilitu celého systému zimní zahrady. Svoje využití najdou i mikroventilační klapky. Dnes už je běžné napojení větracích systémů na meteostanici (teploměr, vlhkoměr, apod.) nebo elektronicky ovládané zasouvací střešní konstrukce.

Výběr topného systému závisí na solárních ziscích a na vytápěcím systému v domě. Zasklení s vyšší tepelnou prostupností se v zimě za slunných dnů postará o větší tepelné zisky, při nepříznivém počasí je však potřeba v zimní zahradě více topit. Ideální je podlahové topení nebo podlahové konvektory. V létě se takovýto prostor více přehřívá a je potřebné ho více větrat nebo použít klimatizaci.

Pozor na detaily

Dbejte na výběr spolehlivé a osvědčené montážní firmy. Kvalitní montáž je u zimní zahrady klíčová. Při nedůsledném začištění rohů mohou nastat problémy se zatékáním.

Barevnost

Nejžádanější barvou profilů zimních zahrad je bílá. V nabídce jsou však také barevné profily s fólií v RAL barvách nebo s dřevodekory. Na této zimní zahradě jsou použity profily v barvě zlatý dub.

Stínění

V případě, že na zastřešení použijete polykarbonát, tedy materiál, který propouští méně světla, není potřeba střešního zastínění. V ostatních případech počítejte se zastíněním roletami či žaluziemi.

Autor: Inoutic/Deceuninck (text a foto)

Související články

Dost bylo bílých oken! 4  fotek

Dost bylo bílých oken!

Okno je okem domu a dotváří tak jeho celkový vzhled. Proč by tedy plastové okno muselo být nutně jen tuctově bílé? Už nemusí! Společnost Deceuninck ro ...


Nové venkovní obklady Standard pro krásný vzhled a lepší izolační vlastnosti budov 8  fotek

Nové venkovní obklady Standard pro krásný vzhled a lepší izolační vlastnosti budov

Společnost Inoutic uvádí na trh nový fasádní systém z kvalitních PVC profilů pro opláštění budov jakéhokoli typu. Obklady Standard dlouhodobě chrání b ...


Orosená okna: co s nimi? 5  fotek

Orosená okna: co s nimi?

Také to znáte? V chladném ročním období se nám na vnitřní straně okenních skel sráží voda. Jaké to ale má příčiny, proč je to nežádoucí a čím bycho ...


Některá zelenina, například zimní cibule, se dá sklízet i během zimy 9  fotek

Některá zelenina, například zimní cibule, se dá sklízet i během zimy

Pokud volíme správnou skladbu zeleniny a ovoce na zahradě, rozhodně vybíráme i druhy, které se na podzim nemusí sklidit. Naopak, zůstanou na zahrad ...


Relaxujte bezstarostně na venkovní terase 7  fotek

Relaxujte bezstarostně na venkovní terase

K létu patří relaxace, a to nejlépe na čerstvém vzduchu a na sluníčku. Ideální pro lenošení či zahradní party je tedy venkovní terasa. Aby vám terasa ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×