Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ze zaměstnání rovnou na zahradu snů

Ze zaměstnání rovnou na zahradu snů
Chodit do práce v bačkorách a nemuset se hádat se šéfy je sen spousty lidí. Celá řada profesí ovšem nevystačí s kanceláří v koutě obýváku, ale potřebuje větší prostory pro lidi i hospodářské zázemí. Pronájem ve městě hodně stojí, a proto spojili někteří podnikatelé příjemné s užitečným a svůj život i firmu přenesli na venkov. Bezprostřední okolí domu se stalo jejich vizitkou a může se stát i kýženou „hlubinou bezpečnosti“.
reklama

Jako vás vyleká, když vám přiveze třeba zboží náklaďák, jemuž cestou upadl výfuk, vaši důvěru zpochybní i sídlo firmy zarostlé kopřivami. Její majitelé buď na sílu příslovečného „prvního dojmu“ nevěří, nebo nemají sílu sami s tím něco udělat. A možná ani nevědí, že by to šlo jinak a kudy na to.

Zátiší s pumpou a plevelem – to byl začátek. Dům už sice má nový kabát, ale okolí vůbec nevypadá vábně.

Mít klidný kout

Řada lidí se odstěhovala na venkov, aby tady naplnila své sny. Zahrady k nim určitě také patří. Jenže nejdřív bylo třeba zrekonstruovat nebo zbudovat dům, aby se v něm dalo rozumně žít, a připravit prostory pro podnikání, aby bylo za co. Tyto aktivity spolkly hodně sil, takže v praxi se často setkáváme s opraveným domem a funkčním firemním zázemím, kde se dá přežívat, ale k snům to všechno má daleko: na rozježděném dvoře parkují, kde se dá, vozy zaměstnanců, mezi stroji se kupí nelogicky poskládaný materiál, všechno a všichni si překáží a kolem bují lebeda.

Je zajímavé pozorovat, jak se míst, kam se pořádně nedostaneme, abychom tam něco odhodili nebo uložili „na potom“, rychle zmocní kopřivy a černý bez. Taková zahrada působí bezútěšně a tristní dojem nezmenší ani v zarezlých okách plotu něžně se pnoucí svlačec. Jak by tu byla krásná zahrada!

Pustit se do takového úkolu bez odpovídající techniky by bylo hodně na dlouhé lokty a stav trvalé nedokončenosti náladu nepřidá. Prostor před rezavou pumpou se náhle otevřel. Ukazuje se, že pokud budoucí zahradu opěrnými zídkami výškově rozrůzníme, opticky tak malá nebude.

Důvodů pro takovou proměnu je několik. Ten první je, že v upraveném prostředí se prostě lépe žije i pracuje. Nejen majitelům, ale i zaměstnanci budou raději přijíždět k místu práce, kde to hned za vraty nepůsobí, jako že tu vybuchla bomba, kde s rozlíceným šéfem nebude řeč, a k úrazu může vést jen zakopnutí. Je prokázáno, že když se jde do práce s chutí, prostředí je pěkné a má řád, stoupá i pracovní výkon.

Upravené sídlo firmy je něco jako pěkná vizitka. Pořádek na dvoře a nápaditá zahrada je předobrazem solidního a vstřícného jednání spíš, než když na vás z buřeně skočí chroptící pes s bodláky v kožichu a kousne vás do lýtka.

Vjezd do firmy je důstojný a hravý zároveň. Budoucí zahrada je oddělena plotem, ale práce tady bude ještě dost.

V domě žijí lidé. Nebývá pravidlem, že se vždy sejdou dva workoholici, jimž je všechno kromě zájmů a předmětu jejich podnikání fuk. I kdyby - potřebují občas vypnout, dát si kafe, zabývat se něčím jiným nebo vzájemně sebou, to všechno v klidném a přitom inspirativním prostředí. V tomto směru představuje zahrada neocenitelný lék.

Není určitě špatné, když tradiční rozdělení okolí domu funguje dál s novým obsahem: jenom tam, kde stál hospodářský dvůr, tedy stodola a chlévy, jsou kanceláře a logistické zázemí, kde byla užitková zahrada, je parkoviště. A okrasná zahrada, dříve spíš před domem, plní svou relaxační funkci tam, kde dovoluje alespoň částečně respektovat soukromí majitelů.

Čas čekání na trávu dává tušit budoucí podobu zahrady. Na místě je už většina stálé zeleně, jen túje v kontejnerech ještě čekají na definitivní umístění, a brzy se rozloučíme i s pumpou, posledním svědkem časů, co byly.

Podle jejich založení se zahrada stane tím nejsoukromějším místem, onou zmíněnou „hlubinou bezpečnosti“, kam už práce prostě v žádném případě nesmí. Ale může do určité míry také do podnikání prolínat, to znamená, že na zahradě lze domlouvat s partnery či zákazníky důležité smlouvy, pořádat zde porady a třeba menší podnikové oslavy. Pěkné a svým způsobem výjimečné prostředí bude váš nenápadný, ale velmi účinný spojenec.

Důležité je, že tohle všechno si opravdu stačí jen vysnít. Do detailů to za vás promyslí a nakonec se zárukou udělají odborníci.

Lavička před zdí, která nic nepředstírá, láká k odpočinku. Treláž ponese popínavky nebo růže a u plotu, oddělujícího pracovní část dvora a zahradu, by se jistě dařilo révě, jež by tu vytvořila zelenou stěnu. Také pohled z lavičky k domu je uklidňující.

Více na www.zahradysnu.cz.

Autor: Jiří Jan (text), Daniel Purgert, Zahrady snů.cz (foto)

Související články

Zahrada snů: maximální zahrada na minimální ploše 13  fotek

Zahrada snů: maximální zahrada na minimální ploše

Život v zahradních koloniích, kde každý letní večer tančili gumoví hadi a z rozprášené vody vytvářeli nad úhlednými záhony duhu, se výrazně proměnil. ...


Zahrada na klíč? 11  fotek

Zahrada na klíč?

Ten příběh se opakuje často: dům je konečně pod střechou, šťastní majitelé se stěhují, někdy ještě není ani barva na fasádě. Okolí domu připomíná boji ...


Kameny na zahradě 17  fotek

Kameny na zahradě

Vrch Hostibejk zaujme neobvyklým názvem. Patrný je jeho starodávný původ, nepochybně slovanský, ale zde vztyčené menhiry, zaznamenané ještě před první ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×