Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Čistička vzduchu pro alergiky

Čistička vzduchu pro alergiky

Čistotě domácího vzduchu bychom se měli věnovat vždy. O to více je to zapotřebí tehdy, pokud je někdo z rodiny alergik a trápí ho jak prachové částice, tak pachy nebo drobné mikroorganismy, díky kterým má pěkně znepříjemněný život. Úlevu od obtíží nepřinese jen medikace od lékaře specialisty, ale také čistička vzduchu, která umí zatočit s nejedním palčivým problémem. Jak čistička vzduchu funguje? Máme na výběr více možností? A co dokáží jednotlivá čisticí zařízení, která jsou v přístroji obsaženy?

reklama

Běžný nečištěný vzduch ukrývá pro alergiky mnoho nejrůznějších nástrah. Kromě prachových částic je vzduch v domácnosti obohacen o bakterie, pachové částice, spory plísní nebo viry. Všechny uvedené aspekty mohou alergiky velmi silně podráždit a vyvolat nepříjemné zdravotní problémy. Suchý vzduch v bytech a domech stojí za výskytem nepříjemných pocitů, spojených především s kašlem nebo mírnou bolestí v krku. Částice prachu, pylů, drobných organismů nebo pachů mohou však vyvolat alergickou rýmu a kýchání, zarudnutí očí nebo vyrážku. Ve vlhkých prostorách je vleklým problémem výskyt plísně, z tohoto důvodu je pobyt alergikům v těchto místech zcela zapovězen.

Neléčená alergie je rizikem

V případě dlouhotrvající alergie, která není řádně léčena pomocí medikamentů, dochází u velmi citlivých osob až k rozvoji průduškového astmatu. Jde o poměrně závažnou záležitost, neboť při jeho projevech dochází k zúžení dýchacích cest, které tak reagují na dráždivý podnět. S neléčenými obtížemi je pak nemocná osoba přímo ohrožena na životě. Astmatický záchvat se projevuje náhlou dušností, danou stažením průdušek, pokud u sebe postižená osoba nemá potřebný inhalátor, pak může dojít až k bezvědomí a zástavě dechu. Proto je zcela nezbytné alergii i v její mírnější formě léčit pod dohledem odborníka, astma je pouze vyústěním neřešeného problému.

Jak vyčistit vzduch alergikovi

Účinným řešením pro vyčištění vzduchu v domácnosti je elektrická čistička vzduchu, pracující na bázi ventilátoru s několika dalšími prvky, které zbavují vzduch všech rizikových faktorů a vytvářejí tak alergikům dobré prostředí pro snazší život bez zbytečných obtíží.

Filtrační elementy čističky vzduchu a jejich význam:

 • Předfiltr - pro zachycení hrubších prachových částic, chlupů zvířat a zvýšení životnosti celé čističky;
 • uhlíkový filtr - pohlcuje pachy a toxické výpary;
 • HEPA filtr - nejúčinnější jemný filtr pro zachycení malých částeček prachu, vyskytuje se často i ve vysavačích;
 • titanový filtr a UV lampa - tato dvojice prvků má na svědomí rozklad organických nečistot a sterilizaci vzduchu;
 • ionizátor - efektní prvek pro navození čerstvého vzduchu, který také pomáhá vytvářet shluky částic, které následně zachytí HEPA filtr.

Různé filtry, různé čističky

HEPA filtry jsou v současnosti nejúčinnějším prostředkem pro pohlcování drobných prachových částic. Vysoce účinná zachycovací schopnost u mikročástic je daná použitím vláknitých elementů z netkané textilie nebo skelných vláken. Podstatou řádného přefiltrování je uložení několika těchto elementů do jednoho rámu, kdy jsou postupně všechny částice zachyceny, protože jednotlivá vlákna jsou umístěna tak blízko k sobě, že přes ně neprojde téměř žádný prach.

Třídy HEPA filtrů a jejich zachytávací schopnost dle normy EN 1822:2009:

 • E10 - 85 %
 • E11 - 95 %
 • E12 - 99,5 %
 • H13 - 99,95 %
 • H14 - 99,995 %
 • U15 - 99,9995 %
 • U16 - 99,99995 %
 • U17 - 99,999995 %

Údržba HEPA filtru spočívá v jeho pravidelné kontrole a pravidelném vysátí vysavačem jednou za měsíc. Elektrostatické čističky fungují na podstatně modernějším principu. Jsou vybaveny plazmovou technologií a ionizátorem, což znamená, že dochází k velmi efektivnímu vázání prachových částic. Oproti HEPA filtrům je ale tato technologie přes svoji moderní koncepci méně účinná, výsledný pracovní efekt se pohybuje mezi 90 až 95 %.

Podle čeho vybrat čističku vzduchu?

Čistící přístroj vybírejte vždy podle doporučení výrobce, jde především o výkon, daný vzduchovým průtokem. Čím vyšší tento údaj, vztažený k času je, tím výkonnější je i filtrace. Dále by vás měla zajímat i hlučnost, protože například čistička, umístěná do prostoru pro spaní, musí mít velmi nízkou míru hlučnosti. Dalšími požadavky je potom přítomnost odvlhčovače nebo zvlhčovače vzduchu podle celkových podmínek obývaného prostoru.

Závěrečné tipy pro čistší vzduch v domácnosti a zdravé prostředí

 • Čistotu vzduchu podporují také některé pokojové rostliny, jako je lopatkovec nebo toulitka. Jejich pravidelné sprchování podpoří jejich zdraví a tedy i čistící schopnosti.
 • Velmi vhodným je také nákup vhodného vysavače s bezsáčkovou technologií a HEPA filtrem. Po vysávání vyklepete sběrnou nádobu do odpadu, po vyjmutí HEPA filtru ji můžete i umýt pod vlažnou tekoucí vodou. Takto řešený úklid brání šíření prachu, roztočů a jiných drobných nečistot.
 • Nezapomínejte na pravidelné čištění sedací soupravy, ve které se usazuje prach a žijí zde roztoči, způsobující alergikům nepříjemné kožní obtíže.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Čistý vzduch pod kontrolou 3  fotek

Čistý vzduch pod kontrolou

Asi nejvíce v topné sezoně si uvědomíme, co to je čerstvý vzduch. Tím nemyslím přímo inverzi nebo smog, ale větrání a hygienu vzduchu u nás doma. Z ...


Tekutá čistička vzduchu 4  fotek

Tekutá čistička vzduchu

Zamýšleli jste se někdy nad tím, jaké složení má vzduch, který například doma, v kanceláři či kdekoli pobýváte, skutečně dýcháte? Často nemocné a n ...


Něco je ve vzduchu čili plíseň v bytě 5  fotek

Něco je ve vzduchu čili plíseň v bytě

O plísni v bytě nemusíme zpočátku ani vědět. Jen citlivější jedince upozorní nos na to, že je něco v nepořádku. Až když budete hledat v rozích místnos ...


Máte doma čistý vzduch? Nyní to můžete lehce zjistit. 3  fotek

Máte doma čistý vzduch? Nyní to můžete lehce zjistit.

Soutěžte s Rigipsem a změřte si koncentrace formaldehydu u vás doma. Můžete vyhrát kapesní tester formaldehydu Dräger. A navíc pro každého máme sle ...


Znečišťující látky v ovzduší škodí zdraví i přírodě 5  fotek

Znečišťující látky v ovzduší škodí zdraví i přírodě

Cizorodé látky se uvolňují při mnoha lidských činnostech a znečišťují nejenom ovzduší. Mají škodlivé účinky na naše zdraví a negativně ovlivňují ta ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×