Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zdravá podlaha = zdravé bydlení aneb Výběr podlahové krytiny

Zdravá podlaha = zdravé bydlení aneb Výběr podlahové krytiny

Trend moderní doby je zdravý životní styl. Promítá se do všech oblastí lidského života. Zdravý život, už dávno není jen o potravinách, pohybu nebo třeba třídění odpadu. Zdravý životní styl to je i zdravé bydlení. Ekologicky šetrné stavby, nezávadné stavební materiály a vůbec žití v souladu s přírodou. Zdravé bydlení to je i zdravá podlaha. Ta tvoří velkou část životního prostoru, který obýváme. Pokud máme podlahové topení, tak rozhodně není jedno, jaká krytina podlahu pokrývá. Jaký druh podlahové krytiny je z hlediska zdraví ideální kombinovat s podlahovým topením? Správnou cestu představují masivní dřevěné podlahové krytiny. Naopak nevhodná je kombinace s vinylem nebo laminátovými podlahami.

reklama

Proč netopit do vinylu nebo laminátu?

Nebudeme podrobně zkoumat vlastnosti jednotlivých typů podlah a prosazovat, že jediná správná je kombinace podlahového vytápění a masivní podlahy. Zcela postačí krátká úvaha a zamyšlení… Správnou odpověď pak nalezne jistě každý sám.

Vinyl a vinylová podlaha

Vinyl je odolný vůči vodě a vlhkosti, nedeformuje se, má velmi malý tepelný odpor a dobré akustické vlastnosti. Je pružný a na dotek velmi příjemný, pocitově teplý a má měkkou nášlapnou vrstvu. To jsou vlastnosti, které by mohly hovořit pro užití vinylové podlahy v kombinaci s podlahovým vytápěním. Každá mince má ale dvě strany.

Vinyl nebo také polyvinylchlorid je, velmi zjednodušeně řečeno materiál, jehož podstatnou složku tvoří chemicky upravený chlór a ropa s přídavkem dalších chemických příměsí a změkčovadel. Jde vlastně o PVC, třetí nejpoužívanější plast na Zemi. Dříve bylo podlahové PVC dodáváno v rolích, dnes ho zakoupíme v páskách, pod názvem vinylová podlahová krytina. Dodává se ve všech možných barevných provedeních a líbivých dekorech.

Faktem ale zůstává, že samotný polyvinylchlorid je karcinogenní látkou, některá používaná měkčidla pak mohou ve svých výparech ovlivňovat činnost endokrinní soustavy. Otázka zní – skutečně si chceme podlahu pokrýt plastem a tento navíc zahřívat podlahovým vytápěním? Každý si asi dokáže představit, jaké výpary se mohou vylučovat do prostředí, ve kterém žijeme. Jistě se shodneme na tom, že v tomto případě o zdravém bydlení nemůže být ani řeč.

Laminát a laminátová podlaha

Laminát je odolný, barevně i tvarově stálý, není náročný na údržbu, je levný a pokládka je velmi snadná a rychlá – plovoucím způsobem na zámky. Nehodí se však do vlhkých prostor a netlumí zvuk. Laminát je pocitově studený a nášlapná vrstva není pro chození na boso ideální, je velmi tvrdá. Laminátové podlahy se dodávají v celé řadě velmi atraktivních dekorů a pořízení takové podlahy není drahé.

Co to však laminát je? Jedná se o kompozitní materiál. Tedy takový, který je skládaný z jednotlivých na sebe vrstvených stejných nebo různých materiálů. Jednotlivé vrstvy jsou impregnované a lepené pryskyřicí nebo jiným pojidlem. Tento proces se nazývá laminování. Nedělejme si iluze, že na výrobu obyčejných laminátových podlah se používají pryskyřice pouze na přírodní bázi bez použití chemických pojidel. Právě naopak…

Ve výsledku zde platí to samé, jako u vinylových podlah. Ty mají alespoň tu výhodu, že jsou příjemné. Laminát sice umí být lahodící oku, ale je hlučný a tvrdý. V kombinaci s podlahovým vytápěním opět může při zahřátí docházet k uvolňování zdraví škodlivých látek do prostor, které trvale obýváme.

Masivní dřevo má v kombinaci s podlahovým vytápěním zelenou!

Pokud hovoříme o masivních dřevěných podlahách, tak se jistě shodneme na tom, že se jedná o ekologický materiál z obnovitelných zdrojů, bez přídavků chemie. Masivní podlahy ze Seca Borohrádek jsou vyráběné z jednoho kusu masivního dřeva bez použití jakékoliv chemie, s absencí lepidel. Na povrchovou úpravu jsou používány výhradně certifikované přírodní oleje, bez syntetických přísad.

Masivní podlahy FeelWood jsou sami o sobě z podstaty materiálu ekologické, a navíc jsou ekologicky vyráběné. Dřevo je pravidelně kontrolováno a certifikováno organizací PEFC (označuje dřevo z lesů s trvale udržitelným hospodářstvím) a FSC (zasazuje se o ekologické využití lesů).

Pokud tedy chceme opravdu zdravě bydlet a pořídit si domů zdravou podlahu, pak je masivní podlaha správnou volbou. Už ale slyšíme námitky, že se dřevěné podlaha nehodí kombinovat s podlahovým vytápěním. Opak je ale pravdou. Důležité je zvolit správnou dřevinu, sílu i šířku jednotlivých prken tak, aby tepelný odpor byl do 0,15 K/W. Další zásadou při výběru je správná vlhkost, respektive vysušení dřeva. Prkna musí být vysušena na 9 %, aby si zachovala tvarovou stálost.

Ve společnosti Seca Borohrádek mají s výběrem a pokládkou dřevěné podlahy na podlahové topení bohaté zkušenosti a umí dobře poradit. Vždy je důležitá komunikace mezi topenáři, podlahářem a výrobcem podlahy, a to v Seca Borohrádek umí!

Autor: Andrea Drobílková (text), Serafin Campestrini (foto)

Související články

Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení 4  fotek

Která z masivních dřevěných podlah je nejvhodnější k pokládce na podlahové topení

Při stavbě domu je jedním z důležitých rozhodnutí způsob vytápění. Oblíbenost podlahového vytápění stále stoupá, jeho výhody snad ani nemusíme popi ...


Podlahové vytápění a dřevěná masivní podlaha? Proč ne! 6  fotek

Podlahové vytápění a dřevěná masivní podlaha? Proč ne!

Ano! Je však potřeba dodržet následující podmínky a doporučení. Při pokládce na podlahové topení se dřevo v topných periodách díky topnému roštu do ...


Kolik stojí masivní dřevěná podlaha? 2  fotek

Kolik stojí masivní dřevěná podlaha?

Masivní dřevěné podlahy jsou stále více oblíbené a v poslední době nastává jejich velký comeback. To vědí i v SECA Borohrádek – výrobce masivních p ...


Podlahové vytápění a masivní dřevěná podlaha nejdou dohromady? Omyl! 3  fotek

Podlahové vytápění a masivní dřevěná podlaha nejdou dohromady? Omyl!

Poměrně dlouhou dobu zažitý mýtus, že podlahové vytápění není vhodné pod dřevěnou masivní podlahu byl překonán. Skutečností je, že i tento typ podl ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Co zvolit na asfaltovou izolaci Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Michal
0
Vrzající dřevěná podlaha Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lenka
0
Zápach z podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eliška
0
Soutěž o novou podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 jana
0
Skladba podlahy - OSB vs DTD Podlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Václav
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kompletní rekonstrukce podlahy (část 1) Podlahy
Poslední příspěvek: 26.1.2018 11:51 Pavel
1
Prosím o radu, co je tohle za podlahu Podlahy
Poslední příspěvek: 10.8.2019 07:51 Matěj
1
skladba podlahy Podlahy
Poslední příspěvek: 13.3.2018 11:33 Stanislav
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×