Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zazimovani-nadzemniho-bazenu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Zazimování nadzemního bazénu - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Péče o bazén před zimou znamená jeho zazimování

Péče o bazén před zimou znamená jeho zazimování

Připravit nadzemní bazén na zimu není žádná katastrofa. Ta nastává až ve chvíli, kdy nevypustíte vodu z filtrace, a udeří silné mrazy, které poškodí i systém ohřevu. Na všechno je dost času, protože počasí je stále příznivé. Jak se vypořádat se zazimováním zahradního bazénu, aby další koupací sezóna nebyla starostí místo radosti?

reklama

Čím začít při zazimování nadzemního bazénu

S přípravou bazénů na zazimování začínejte zhruba na začátku října, kdy jsou denní teploty do 15 °C, což znamená, že se již neplánujete koupat. Pokud je bazénová voda prostá spousty chemických přípravků, přečerpejte její část ponorným čerpadlem do sudů a použijte k podzimnímu zalévání.

Ještě před odčerpáním nebo částečným upuštěním vody přistupte k očistě stěn bazénu. Nejsnáze to provedete tak, že si zakoupíte speciální příslušenství v podobě kartáče, který účinně zbaví stěny i dno usazených nečistot. Po usazení odstraněné špíny ponechejte jeden den bazén v klidu, to proto, aby se veškerá uvolněná hmota usadila a mohli jste ji vysát bazénovým vysavačem.

Pak následuje upuštění vody pod úroveň skimmeru. Poté, co jste část vody vypustili nebo přečerpali, proveďte dokonalé odkalení celého filtračního zařízení včetně čerpadla. K vypuštění zbytků vody stačí povolit zátky na tělesech filtrů a čerpadla, vody postupně odkape. Abyste účinněji dostali vodu z komory oběžného kola čerpadla, skokově jej spusťte. Její poslední zbytky budou vytlačeny. Poté, co je celé filtrační zařízení s čerpadlem vypuštěné, ponechejte jej několik dní s otevřenými kryty a zátkami, aby vykapala všechna voda do posledního zbytku.

Pokud je to pak nutné, filtr a další příslušenství uchovejte na suchém a chladném místě. Ponechaná voda v řadu může napáchat na čerpadle, filtru a potrubí nedozírné škody. Při silných mrazech dojde k poškození těsnění nebo roztržení potrubí vlivem zledovatění. Řada uživatelů používá taktéž solární ohřev, kdy bazénová voda cirkuluje přes čerpací jednotku do tmavých panelů, které jsou zahřívány slunečním svitem, a proudící voda v kapilárách systému odebírá teplo a vstupuje zpět do bazénu. Zde podobně jako u filtru proveďte závěrečný proplach, vysušení a uklizení systému. Ponechání vody v solárním panelu nebo čerpadle jej spolehlivě zničí.

Co se zbytkem vody v bazénu?

Bazén není zapotřebí vypouštět celý. Po provedení prvních kroků se nyní podívejte na chemické vlastnosti vody. Důležitá je hodnota pH, která má být na neutrální hodnotě. Změříme obsah chloru ve vodě. Ten funguje jako desinfekce, jenže některé osoby vůči tomuto prvku mohou vykazovat citlivost. Pokud se tomu tak děje a někdo z rodiny má problém s chlorováním vody v bazénu, pak je možné používat chemii bezchlorovou, fungující na bázi peroxidů. Aby voda v bazénu nezamrzla, pak je nutné sáhnout po přípravku, který tomuto jevu brání. Většina bazénů renomovaných firem je konstruována tak, aby k poškození tělesa nadzemního bazénu nedošlo.

V průběhu podzimu bazén ponechejte zakrytý folií, která se dodává jako příslušenství. Když bydlíte v oblasti, kde nepadá sníh, pak bazén ponechejte takto zakrytý i přes zimní období až do jara, přičemž jednou za dva týdny proveďte kontrolu, zda je vše v pořádku a nedochází k nežádoucímu zabarvování vody, což značí většinou její zhoršenou kvalitu. Tam, kde padá sníh, folii odstraňte a bazén tak zůstane odkrytý. Pokud však požadujete, aby bazén byl zakrytý a chráněný před nepříznivými povětrnostními vlivy, pak je možné folii nebo krycí plachtu umístit na rám, který váhu napadaného sněhu přenese na sebe. Brání tím i poškození bazénu při napadání extrémního množství sněhu najednou.

Pár dobrých rad na závěr

  • Vyhřívání tepelným čerpadlem na zimu odstavte stejně jako solární systém.
  • Pokud je to možné, s chemií zacházejte opatrně a v přiměřeném množství. Nadměrné dávkování přípravků nesvědčí ani vodě, ani bazénu samotnému.
  • Krycí stan na nadzemní bazén je šikovné příslušenství, umožňuje totiž prodloužit koupací sezonu, zvláště při pomocném ohřevu solárním systémem nebo tepelným čerpadlem.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Bazény na zahradě – nadzemní bazény 7  fotek

Bazény na zahradě – nadzemní bazény

Kdo by se nechtěl v parném létě osvěžit v chladné vodě ve vlastním bazénu nebo dopřát tu radost a zábavu svým dětem i přátelům? Na jaře je nejlepší ...


Konec vodních radovánek aneb zazimování venkovního bazénu 5  fotek

Konec vodních radovánek aneb zazimování venkovního bazénu

Těm, kteří mají zahradní bazén, přibude k podzimním radostem a starostem další povinnost. Zazimování bazénu je důležité už před příchodem prvních m ...


Připravujeme bazén k zimnímu spánku 15  fotek

Připravujeme bazén k zimnímu spánku

Na příjemné letní koupání na zahradě už můžeme jenom vzpomínat. Teď už je nejvyšší čas bazén dobře zazimovat. Není to příliš složité, jen je nutné ...


Podzimní výdaje kolem bazénu ušetří čas i peníze na jaře 10  fotek

Podzimní výdaje kolem bazénu ušetří čas i peníze na jaře

Po tom, co počasí provádí v posledních letech, nás už asi ničím nepřekvapí. Léto si nejprve dalo na čas, teď nás potrápilo tropickými teplotami. Za ...


Jak připravit bazén na zimu? 4  fotek

Jak připravit bazén na zimu?

Tak už je to tady. Léto se chýlí ke svému konci a každý už myslí na to, jak včas připravit svou zahradu na přezimování. Kdo na ní má bazén, bude se ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×