Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zazimování chalupy od dveří až po střechu

Zazimování chalupy od dveří až po střechu

Na podzim se pustíme kromě prací v zahradě také do přípravy chalupy na zimu, která je mimořádně důležitá. Nejde jen o kontrolu střechy a vyčištění komínu, jde o komplexní postup, který zajistí, že chalupa přežije zimu bez jakéhokoliv nepěkného překvapení. Co tedy všechno musíte provést v rámci zazimování chalupy? A proč je nutné pravidelně čistit komín od případných usazenin?

reklama

Zazimování chalupy začíná od střechy

V listopadu je nutné začít připravovat chalupu na dlouhé zimní období, kdy nepříznivé povětrnostní vlivy dokážou zatočit s každou malou závadou. Představte si takovou protékající střechu vlivem poškozené střešní krytiny. K tomu vlastně stačí jenom prasklá střešní taška, kde malou mezerou zatéká. Při mrazech dojde ke zmrznutí vody ve střeše, poškození dalších tašek a kromě toho nebezpečí hrozí i vazbě. Pokud do trámů a prken, které jsou základem střechy, nateče voda a zmrzne, může dojít k vážnému poškození střechy, v extrémním případě až k jejímu zhroucení pod náporem napadaného sněhu.

Proto před zimou vylezte na žebřík a přesvědčte se o stavu celé střechy. Prasklé tašky se dají vyměnit prakticky ihned. V případě, že se vám nelíbí stav oplechování kolem komína nebo střešních oken, není nic jednoduššího, než si objednat klempíře, který provede drobné opravy a zabrání tak nehezkým překvapením během zimy. Před zimou také demontujte všechny okapy, tedy pokud ve vaší oblasti pravidelně padá větší množství sněhu. Zmrzlý a zledovatělý sníh ve větší vrstvě je původcem poškození okapů, což znamená pracnou a poměrně drahou opravu v jarním období. Pokud vlastníte nádrže na dešťovou vodu, která teče právě z okapů, všechny nádrže musí být před zimou prázdné a uzavřené víkem, aby se nestaly pastí pro malá zvířata, která během zimy často hledají úkryt pro přespání.

Co s vodou v řádu a v topném systému?

Při ukončování chalupářské sezony rozhodně nezapomínejte na vypuštění a zavření přívodu vody do chalupy. Mráz je totiž kolikrát nevyzpytatelný a dokáže napáchat až neskutečné škody, když roztrhá některou z přívodních větví v chalupě. Zásadou je všechny kohouty po uzavření hlavního přívodu nechat otevřené, aby zbytek vody vykapal a potrubí vyschlo. Topný systém, například pokud vlastníte krbová kamna s výměníkem, který předává teplo přes potrubí do radiátorů, vypouštět nemusíte. Stačí, abyste do něj v dostatečné koncentraci přidali nemrznoucí směs pro chladicí systém v automobilech a problém je vyřešený. Po přidání je však nutné spustit čerpadlo a ponechat směs cirkulovat tak dlouho, dokud se nepromíchá s vodou. Většinou k tomu stačí půl hodiny.

Kontrola a vyčištění komínu

Nutnost provádět kontrolu komínu má každý majitel nemovitosti, který si na to musí objednat autorizovanou osobu v podobě kominíka. Ten zkontroluje a vyčistí spalinovou cestu. Pravidelná kontrola komínu není jen povinností, ale i nutností. Při spalování některých typů tuhých paliv dochází k postupnému zanášení odtahové roury i komína, čímž se zvyšuje riziko požáru především z důvodu zahoření usazenin, které se zde vytvořily. Při požáru vždy pojišťovna zkoumá, zda si pojistník nechal provést kontrolu spalinové cesty. Když je v tomto problém, výsledkem je omezené nebo žádné finanční plnění i přes řádně uzavřenou pojistnou smlouvu.

Okna a okenice

Zvláště chalupu na odlehlém místě je zapotřebí zajistit i po stránce oken. Prasklou okenní tabulku během jednoho dopoledne vymění sklenář. Zároveň je dobré se věnovat i funkčnosti okenic, které snižují rizika vykradení chalupy. Pokud jsou zkroucené nebo jinak zdeformované, stačí je většinou mírně zabrousit nebo ohoblovat, natřít a jsou připravené plně zabezpečit chalupu před nenechavci. Případně je možné sáhnout i po nainstalování okenních mříží, které rizika ještě zmenší.

Vstupní dveře

Vstupní dveře je potřeba před zimou řádně prověřit, protože zloději nejčastěji právě přijdou vstupními dveřmi, které nemají dostatečnou bezpečnostní funkci. Kromě bezpečnostního zámku je zapotřebí sáhnout také po kování, které zamezí vylomení zámku a otevření dveří. Před zimou také myslete na promazání zámkového mechanismu, který tak bude spolehlivě fungovat i tehdy, pokud přijedeme na chalupu trávit některý ze zimních víkendů.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Chalupa v jižních Čechách 25  fotek

Chalupa v jižních Čechách

Je čas dovolených a mnozí odjíždějí na chaty a chalupy. Zveme vás na návštěvu a třeba také pro inspiraci do jedné chalupy v jižních Čechách.


Definitivní konec chalupářské sezony. Máme se bát zlodějů? 8  fotek

Definitivní konec chalupářské sezony. Máme se bát zlodějů?

Pro chataře a chalupáře nastalo období klidu. S tím je samozřejmě spojena celá řada povinností. Přestože přípravu na zazimování většina majitelů ob ...


Zima za dveřmi. Co na to vaše chalupa? 9  fotek

Zima za dveřmi. Co na to vaše chalupa?

S koncem teplého počasí ubývá víkendových výjezdů českých chatařů a chalupářů za odpočinkem a chaty tak zůstávají zcela bez dozoru. Je proto potřeb ...


Zazimování rekreačních objektů 12  fotek

Zazimování rekreačních objektů

Na podzim začínáme opouštět chaty a chalupy a v případě, že je v zimě už nebudeme navštěvovat, musíme provést některá opatření, jimiž zabráníme, aby j ...


Zima za dveřmi, vrásky na čele 7  fotek

Zima za dveřmi, vrásky na čele

Nastává podzim. Majitelé chat a rekreačních chalup ještě několikrát půjdou na houby a pak svá stavení na několik měsíců opustí. Někteří chalupáři však ...


Prověřte svou nemovitost dřív, než ji prověří opravdová zima! 5  fotek

Prověřte svou nemovitost dřív, než ji prověří opravdová zima!

Zimní období spojené s mrazivými teplotami, vydatným množstvím sněhu a nárazovými větry představuje zátěž nejen pro lidi, ale také pro naše nemovit ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×