Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zavěšujeme do sádrokartonu: plochá televize

Zavěšujeme do sádrokartonu: plochá televize
Protože zavěšovat do sádrokartonu sanitární zařízení už umíme, přesuneme se z koupelny do obývacího pokoje a ukážeme si, jak do sádrokartonu bezpečně a efektně pomocí hmoždinek fischer zavěsit plochou televizi.
reklama

Zavěšujeme do sádrokartonu

V moderních interiérech se s klasickou obrazovkou na neforemném a rozměrově nevhodném televizním stolku setkáváme stále méně. Doba přeje úspoře místa, čistému designu a vzdušnému řešení místností. Televize zeštíhlely a z tmavých koutů a zaprášeného nábytku se přesunuly na výsluní stěn.

Zavěsit větší plazmu nebo LCD obrazovku na stěnu ze sádrokartonu se může zdát jako utopie, ale s radami od zkušeného odborníka a správným příslušenstvím lze vyzrát téměř na každý stavební materiál, sádrokarton nevyjímaje.

Otáčet či neotáčet, to je oč tu běží

Ploché obrazovky lze na zeď ze sádrokartonu upevnit dvěma různými typy držáků. Držákem pevným, bez výklopného ramena pokud jsme si jisti, že s televizí nebudeme chtít otáčet a pohybovat (vhodný do místností s jasně řešenou dispozicí), nebo držákem, jehož výklopné rameno pohyb a otáčení umožňuje (vhodný do velkých obytných prostor, kde je např. obývák propojen s kuchyní, a je tak umožněno sledování televize z různých míst při různých příležitostech).

Pokud jste před rekonstrukcí nebo přestavbou a kalkulujete se zavěšením prakticky čehokoli těžšího do sádrokartonu, doporučujeme v každém případě jeho nosnost posílit přidáním podpěrné konstrukce z ocelových plechů. Pokud již obýváte stavebně hotový prostor a nechcete bourat, i pro vás existuje řešení.

Platí, že pro konstrukční zavěšení do sádrokartonu všechobrazovek do 15 kg jsou vhodné oba typy držáků. Chceme-li do stěny bez podpěrné konstrukce zavěsit obrazovku nad 15 kg, je to možné pouze za použití držáku bez výklopného ramene. Upevnění obrazovky těžší 15 kg na výklopný držák se řeší ocelovou podpěrou (zohlednit při stavbě), alternativním řešením může být dřevěný panel předsazený před samotnou stěnu ukotvený v podlaze.

Máme držáky, ale čím je přidělat?

Hmoždinky UX, HM a PD

Stejnou pečlivost nezapomeňte věnovat také výběru opravdu kvalitních a pro dané účely vhodných hmoždinek. Z nabídky firmy fischer jsou pro zavěšování plochých obrazovek vhodné hmoždinky UX, HM a PD.

Montáž hmoždinky HM

Univerzální nylonová hmoždinka UX je vhodná pro bezpečné upevnění ve všech druzích stavebního materiálu. Při montáži do sádrokartonu se hmoždinka při dotahování obtáčí kolem vrutu, čímž vytvoří se sádrokartonem „uzlík“, který brání vytažení. Potřebná délka vrutu = délka hmoždinky + tloušťka připevňovaného dílu + 1 x průměr vrutu. Při vrtání do sádrokartonu používáme rotační vrtání (bez příklepu) a pouze vrtáky na kov.

Nasazení pomocí montážních kleští

Dutinová kovová hmoždinka HM je vhodná pro všechny deskové materiály, je rychlá a spolehlivá. Díky rozepřeným vzpěrným prvkům se dosahují vysoké hodnoty pevnosti upevnění. Montáž hmoždinky HM přímo do sádrokartonu se provádí pomocí kleští HM Z1 (v závislosti na tloušťce desky se zvolí vhodná dutinová hmoždinka, připraví se vrtaná díra, dutinová hmoždinka se pomocí kleští vsadí a rozepře, předmontovaný šroub se vyšroubuje, upevňovaný předmět se nasadí a šroub se zašroubuje).

Novinkou na trhu je hmoždinka PD. Jedná se o hmoždinku pro předsazenou montáž, která je svou krátkou a rozpěrnou zónou vhodná pro malé tloušťky deskových konstrukcí. Při montáži není zapotřebí žádných montážních přípravků. Po osazení hmoždinky přiložíme připevňovaný materiál, provlékneme vrut a dotáhneme.

Montáž hmoždinky PD

Při upevňování plochých obrazovek nad 40 kg a jiných těžkých předmětů, které by mohly ohrozit život nebo zdraví, raději vždy konzultujte výběr a použití materiálů s kvalifikovanými odborníky (např. z technického oddělení fischer).

A ještě malý (ale šikovný) tip na závěr: s nevzhlednými kabely plazícími se po zdi k obrazovce si poradí obyčejná elektroinstalační lišta.

Připraveno ve spolupráci s firmou fischer www.fischer-cz.cz.

Autor: madl + fischer (text), fischer (foto)

Klíčová slova:


Související články

Hmoždinky do sádrokartonu – Zavěšujeme radiátor 15  fotek

Hmoždinky do sádrokartonu – Zavěšujeme radiátor

Jak bezpečně upevnit těžká břemena do tenkostěnných desek, je-li to vůbec možné? Stále aktuální téma pro mnoho kutilů. Pokud není jiná cesta, i sádrok ...


Výškově nastavitelné pilíře pro montáž terasy 2  fotek

Výškově nastavitelné pilíře pro montáž terasy

Chtěli byste si doma postavit terasu, ale prostor před domem je výškově rozmanitý? Není potřeba povolávat těžkou techniku, aby vám srovnala terén d ...


Hmoždinky pro sádrokarton: Sanitární upevnění 6  fotek

Hmoždinky pro sádrokarton: Sanitární upevnění

„Jedna bába povídala“ a mýtus o nepoužitelnosti sádrokartonu například v hygienických prostorách bytu byl na světě. Respekt před tímto materiálem je a ...


Hmoždinky do zateplené fasády: připevňujeme poštovní schránku 13  fotek

Hmoždinky do zateplené fasády: připevňujeme poštovní schránku

Přestože dnešnímu způsobu dorozumívání vládnou e-maily a jiné elektronické prostředky komunikace, poštovní schránky zdaleka neřekly své poslední slovo ...


Nová hmoždinka do sádrokartonu se samořezným integrovaným vrtáčkem od fischera. 1  fotek

Nová hmoždinka do sádrokartonu se samořezným integrovaným vrtáčkem od fischera.

Hmoždinka DUOBLADE zajistí upevnění do sádrokartonu během okamžiku. Pevná konstrukce se skládá z více částí, díky kterým má hmoždinka vyšší výkon a ...


Připevňujeme na každou fasádu – výběr vhodných hmoždinek 13  fotek

Připevňujeme na každou fasádu – výběr vhodných hmoždinek

Hledáte upevňovací systém do zateplené fasády, se kterým vyzrajete nad tepelnými mosty a korozí? Nebo systém do lehčených materiálů, jenž udrží vše na ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
0
střecha podzemního domu Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Nová koupelna-vybavení Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 adéla malá
0
instalace odpadů pvc Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Betonové tvárnice Svahovka Stavební materiály
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 roman suchánek
3
Výběr žumpy Stavební materiály
Poslední příspěvek: 18.9.2018 11:47 Zuzana
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zbělení cihel s vodním sklem Stavební materiály
Poslední příspěvek: 21.6.2016 10:27 Pavel Dufek
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×