Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zateplení rovné střechy vyžaduje důkladnou hydroizolaci

Zateplení rovné střechy vyžaduje důkladnou hydroizolaci

Na rovné střeše se drží voda i sníh, protože nemají, jak odtékat, a čekají na odpaření. U rovné střechy je proto maximálně důležitá dobrá hydroizolace, která zamezí pronikání vlhkosti do domu. Také zabezpečí příjemné klima v létě a zabrání úniku tepla v zimě.

reklama

Možností, jak zateplit rovnou střechu je několik. Používají se asfaltové pásy, PVC fólie nebo se může použít stříkaná či nátěrová stěrka. U pásů a fólií je potřeba pečlivě pracovat v místech spojů a izolační materiál se k povrchu střechy lepí. U stěrkových izolací, jako je například tekutá lepenka, je aplikace snadnější a praktičtější. Materiál se díky své konzistenci snadno aplikuje a dostane se i do členitých a hůře přístupných míst.

Izolace asfaltovými pásy

Asfaltové pásy se používají řadu let a jsou stále oblíbeným typem hydroizolace plochých rovných střech. Jsou buď již součástí skladby střechy nebo se používají jako finální vrchní vrstva. Dají se použít také pro hydroizolace spodní části stavby. Základem pro výrobu je destilát ropy, který se dále upravuje do podoby oxidovaného asfaltu nebo asfaltu, modifikovaného syntetickým kaučukem, který je dále nanesený na různé druhy nosných vložek. Jednotlivé pásy se připevňují k základnímu povrchu mechanicky nebo natavováním.

Oxidovaný asfalt je velmi jednoduchý typ izolace, který není nijak výrazně modifikovaný. Pod názvem „IPA“ se kupoval pro rovné střechy už dávno. Bohužel je sice hodně levný, ale také velmi náchylný na změny a při vyšších mrazech snadno praskne. To pro izolaci střechy není vůbec žádoucí a volit bychom ho tedy měli jenom pro nouzové opatření. Třeba pro dočasnou opravu střechy nebo na menší neobytné stavby.

Naproti tomu modifikovaný asfalt, tedy s vylepšenými vlastnostmi, už stojí za zmínku a použití. Moderní technologie umožňují základní asfalt upravit tak, aby lépe splňovat hydroizolační požadavky a také měl mnohem delší životnost. Asfalt modifikovaný kaučukem je elastičtější a mnohem lépe odolává vyšším teplotám, v létě pak nestéká. Také dobře odolává mrazům a v zimě jen tak nepraskne. Na trhu jej najdete pod označením SBS modifikované pásy. Stavaři používají jednoduchý test elasticity asfaltu. Zatlačte na materiál palcem, pootočte o 90° a pusťte. Přímo uvidíte, zda a jak se asfalt vrátí zpátky – promáčklina se ztratí. Takový asfalt velmi dobře přilne k povrchu, dokáže minimalizovat drobné perforace, třeba při krupobití, a zvládne dobře obemknout i mechanickou kotvu procházející pásem a minimalizovat tak otvor.

APP modifikovaný asfalt má ještě vyšší odolnost vůči teplu, běžně až k hranici 125 °C, nemusíme se tedy obávat ani opravdu vysokých a dlouhodobých veder. Odolnost vůči mrazům je až do -15 °C. V tomto případě se jedná o plastickou modifikaci a pásy nemají elastické vlastnosti. V praxi to znamená, že když tady uděláte do materiálu důlek, tak tam také zůstane. Hodí se tedy více pro šikmé střechy.

Izolace ploché střechy PVC fóliemi

Přímou konkurencí asfaltu jsou PVC fólie. Hydroizolační fólie jsou vyráběné z měkčeného polyvinylchloridu a dodávané ve válcích. Součástí systému jsou také poplastované plechy pro klempířské práce, ze kterých se realizují potřebné prvky střech a na ně se pak snadno natavují izolační fólie. Přivaření pásů horkým vzduchem na tyto prvky je stejně pevné jako horkovzdušné přivaření jednotlivých PVC pásů. Další součástí tohoto uceleného systému pro zateplení rovných střech jsou separační podkladní a ochranné textilie, povlakové tvarovky, střešní vtoky, kotvící prvky, tmely, lepidla a další potřebné prvky pro střechu.

PVC izolační fólie můžeme pokládat na jakýkoliv povrch a materiál – beton, dřevo, pěnový polystyrén, asfaltovou krytinu i jiné. Je proto skvělou volbou pro případné opravy staré nebo porušené rovné střechy bez nutnosti demontáže původního podkladu. Také případná vlhkost ze staré střechy nebo odpařování vody z domu nám nemusí dělat přílišné vrásky. Díky nízkému difúznímu odporu tohoto typu hydroizolace, se vlhkost z původní střechy snadno dostane do ovzduší. Zatížení střechy další vrstvou je také minimální, jedná se o slabé 3 kg na m2.

PVC fólie jsou velice odolné vůči stárnutí, v praxi se úspěšně používají již 40 let v různých podnebních pásmech. Skvěle odolávají slunečnímu záření i velmi nízkým teplotám. Rozhraní teplotní odolnosti je u těchto fólií od 80 °C do -30 °C. Jsou velmi dobře chemicky i mechanicky odolné, zvládají díky tomu také silné krupobití. Jsou pevné a silné a zároveň pružné, co umožňuje instalaci na různé podklady, které podléhají objemovým změnám. Jednoznačným plusem je také odolnost vůči polétavému ohni a sálavému teplu podle normy DIN 4102.

Izolace stříkanou pěnou

Zateplení rovné střechy nástřikem tzv. „chytré pěny“ je další velmi šikovný a rychlý způsob, jak zateplit a zaizolovat plochou střechu. Aplikuje se snadno i na stávající podklad, příprava podkladu je díky tomu méně komplikovaná. Nástřik probíhá rychle a materiál se snadno dostane i do těžko přístupných míst. Dokonale vyplní i kritická a poškozená místa a záruka je obvykle až 20 let, což znamená, že jí výrobci opravdu věří. Další výhodou je snadné a bezproblémové kombinování s jinými typy zateplení a veškerými dalšími materiály a prvky, které na střeše můžeme najít.

Postup pěnového zateplení pro rovnou střechu:

  1. Příprava povrchu – povrch je potřeba očistit od volných částí a odmastit. V některých případech je vhodné povrch přebrousit. Pokud se pěna aplikuje na jiný izolační povrch, například asfalt, je potřeba opravit boule, povrch srovnat a opravit uvolněná místa. Spáry a trhliny opravte vhodným tmelem a často namáhaná místa opatřete elastickými páskami pro zachování pružnosti.
  2. Vytvoření adhezního můstku – pro správnou funkci a soudržnost je potřeba vytvořit adhezní podmínky, tedy zabezpečit, aby se podklad dokonale spojil s pěnovým nástřikem. Adheze je schopnost dvou rozdílných materiálů spolu přilnout a udržet se i při působení fyzikálních sil bez zřetelného pohybu. To dosáhnete aplikací vhodné penetrace. Důležité je rozlišit, zda se jedná o savý nebo nesavý podklad.
  3. Aplikace hydroizolační vrstvy – na připravený povrch (čistění, opravy, penetrace) již naneseme nástřikem nebo nátěrem izolační materiál. Hydroizolační vrstva by měla být 2 až 3 mm vysoká, co znamená použití zhruba 2 kg materiálu na 1 m2. Přesně to záleží na konkrétním typu izolace. Při nástřiku je možné aplikovat izolaci rychlostí 1000 m2 za jeden den.
  4. Konečná povrchová úprava – po aplikaci tohoto typu izolace většinou není nutná žádná další povrchová úprava, izolace již takto plní svůj účel. Praktické a také velmi estetické je vysypání povrchu kačírkem, nebo je možné použít geotextilii a povrch rovné střechy využít pro osazení zeleně.

Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zateplení a izolace střechy 5  fotek

Zateplení a izolace střechy

Teplo. Pod tímto slovem si představíme léto, moře, pohodu. Zkrátka typickou dovolenou. Pravdou ale je, že většinu času v létě trávíme v domácím pro ...


Zateplení a nová střecha. Dá se někde ušetřit? 5  fotek

Zateplení a nová střecha. Dá se někde ušetřit?

Lidé, kteří opravují fasádu a nebo se pouštějí do složitějších přestaveb, dávají do pořádku i střechu, protože sebekrásnější dům, do kterého prší, vel ...


Jak se dělá střecha čili Šiju u Lindabu 9  fotek

Jak se dělá střecha čili Šiju u Lindabu

Až donedávna to u nás měly plechové střechy těžké. Používaly se hlavně v horských oblastech, kde jsou jejich výhody neoddiskutovatelné. Nedůvěru v níž ...


Skandinávský design vládne i střechám a fasádám 9  fotek

Skandinávský design vládne i střechám a fasádám

Ve Skandinávii se více než 90 % domů staví ze dřeva. Může za to místní tradice ve stavitelství a samozřejmě bohaté lesy. V Česku se pomalu tradice sta ...


Co si představit pod pojmem pultová střecha? 8  fotek

Co si představit pod pojmem pultová střecha?

Pultové střechy jsou rok od roku oblíbenější. Je tomu tak proto, že vynikají svou jednoduchostí, materiálovou nenáročností a pěkným vzhledem. Velmi ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
tepelná izolace u sporáku Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Roman Brauner
0
Vlhkost půdy. Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jindra
0
Izolace nového sklepa a vlhkost Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jarmila
0
zateplení pochozí půdy Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Matej
3
Výměna kapajícího kohoutu Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:17 Jakub
2
PROSIM PORADTE Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 22.10.2018 19:03 Petra
2
Plíseň kam se podívám Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 27.5.2017 08:25 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Fiber Optics Technician Zateplení, fasády a izolace
Poslední příspěvek: 14.11.2019 16:09 angeleena
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×