Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zasklívání oken není strašák, můžete si s ním vyhrát i sami

Zasklívání oken není strašák, můžete si s ním vyhrát i sami

Výměna klasické skleněné tabule je rychlovka. Při troše znalostí a šikovnosti to zvládnete i sami. Velmi důležité je pracovat s okenním rámem opatrně, aby se při manipulaci nekřivil a nevzpříčil. Nové sklo by mohlo prasknout dřív, než okno zasadíte zpět do rámu.

reklama

Pokud nemáte jen rozbité sklo, ale je poškozený například i rám okna, tak pouhé zasklívání oken nestačí. Zvažte, zda není výhodnější celé okno vyměnit za nové a modernější. Nové okno by zlepšilo nejen vzhled, ale také by mohlo zvýšit tepelnou izolaci místnosti.

Naopak výměna jenom skleněné tabule může být lepší volbou, pokud máte atypické, dřevěné, nebo přímo původní a rustikální okno. Stejně tak na chatě, či na chalupě, kde nechcete použít novodobá plastová nebo hliníková okna, zvolte klasickou výměnu skla.

Speciální skla do oken

Ať řešíte výměnu okna nebo jenom skleněné tabule, je možné si v dnešní době zvolit i typ skla podle toho, jaké podmínky má splňovat. Můžete si vybrat protihluková, bezpečnostní, ornamentní, skla barevná nebo mléčná, dokonce zrcadlová.

Speciální skla nemusí být jenom plochá, ale vypouklá, prostislunečná, bránící průhledu, tepelně-izolační nebo protipožární. Pro zvýšení tepelné izolace je možné zvolit skla se zvýšenou tepelnou ochranou.

Tmel vhodný pro zasklívání oken

V tomto případě není důvod hledat jiný vhodný materiál. Jednoznačně sáhněte po sklenářském tmelu. Práce s ním není nejsnadnější, protože se různě lepí, nejen na prsty ale také na špachtli a na nůž, se kterými doplňujete tmel do spáry pro zafixování skla v rámu. Pomůže pracovní nástroje namočit.

Odstraňování starého zaschlého tmelu je také náročnější. Je potřeba rozbít původní ztvrdlý materiál, oškrábat zbytky a drážku dobře vyčistit. Někdy je možné původní tmel nahřát a tím ho uvolnit. Pozor ale, zda je to vhodné pro zbylý materiál rámu okna. Pokud máte celkově okna v dobré kondici, nebo chcete renovovat rám, určitě se podívejte na stav tmelu kolem zbylé skleněné výplně. Rozpraskané a odrolené části odstraňte a vyměňte za novou vrstvu tmelu.

Postup zasklívání oken v klasickém dřevěném okně

1. Okno vysaďte z rámu a položte na vhodnou podložku. Místo pro práci s oknem musí být čisté, rovné a stabilní. Zároveň potřebujete mít dobrý přístup ze všech stran.

2. Odstraňte zbytky rozbitého skla a starého tmelu. Drážky dobře vyčistěte, a můžete je ošetřit fermeží (lněný přírodní nátěr). Není na škodu natřít fermeží nejen drážky ale celý rám, aby později nebral z tmelu zbytečně vlhkost.

3. Naměřte si potřebné rozměry skla. Skleněná tabule by měla být asi o 2 mm po celém obvodu menší, než je rozměr měřený od vnitřních okrajů drážek v rámu pro usazení.

4. Skleněnou tabuli položte na rovnou plochu a nařežte na potřebný rozměr. Pomocí kovového pravítka udělejte čáru speciálním řezačem na sklo. Provádí se jenom jeden čistý řez. Mírným tlakem přes hranu skla se přebytečná část skla ulomí.

5. Na čisté plochy polodrážek, kde bude při nasazování sklo dosedat, naneste rovnoměrnou asi 3 až 4 mm vrstvu tmelu pomocí nože nebo špachtlí.

6. Skleněnou tabuli usaďte na místo a mírným tlakem zatlačte po celém obvodu do tmelu. Pozor, ať nevytlačíte zbytečně velkou část tmelu ven.

7. Zajistěte sklo zarážkami, které vtlučete kladívkem mezi sklo a okraj rámu v drážce. Zarážky zajistí sklo před vypadnutím. Poté se sklo ještě zajistí lištami, které můžete zatlouct nebo přišroubovat, nebo můžete sklo i z druhé strany zatmelit.

8. Nakonec okno nasaďte zpátky do pantů a je hotovo. Tmel zasychá asi dva týdny, proto s oknem zbytečně po tuto dobu nemanipulujte.

9. Po zaschnutí je dobré tmel ještě opatřit nátěrem a jemně přetáhnout barvu i na sklo, čím se tmel zafixuje a zvýší se jeho odolnost a trvanlivost.

Zasklívání oken u moderních okenních profilů

U moderních oken, jako jsou plastová, hliníková, nebo dřevěná eurookna, je také možné vyměnit jenom poškozené sklo. Pokud znáte dodavatele okna, je ideální kontaktovat přímo je a nechat si sklo vyměnit, nebo alespoň dodat identický skleněný profil.

Pokud máte k oknu potřebné dokumenty, stačí kontaktovat příslušnou firmu a sdělit jim informace, tedy rozměry, typ okna a také zda se jedná o dvoj- nebo trojsklo. V tomto případě je vhodné měnit celou skleněnou výplň, tedy opět celé dvoj- nebo trojsklo, bez ohledu na to, že je rozbité jenom jedno ze skel. Pokud informace nemáte, technik přijde a vše si zjistí a změří na místě.

Poté technik přijede s připraveným skleněným profilem. Rychle a zručně vyndá zbytky původní skleněné výplně a ještě rychleji vloží novou skleněnou výplň. Okno nasadí zpátky a je hotovo.

Pokud se mění sklo v době záruky, tak to nijak nemá vliv na záruční dobu a ta vám dále běží podle stanovené lhůty. Proto je vhodnější svěřit výměnu odborníkům. V případě pozáruční opravy, se vztahuje na danou opravu 6 měsíční ochranná lhůta, tedy záruka na provedenou opravu okna.

U opravdu velkých okenních tabulí, nebo u špatně přístupných oken, se do samostatného zasklívání určitě nepouštějte a přizvěte odborníka. Při takové práci je potřeba více zručnosti, znalostí a také speciální technika. Ušetříte si tak nepříjemnosti a případné úrazy.

Autor: Silvie Pokorná (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Natírání starých oken a dveří 20  fotek

Natírání starých oken a dveří

Na jaře nastává čas na nátěr, opravy a povrchové úpravy dřevěných rámů oken a ploch dveří, které po zimě, nebo proto, že na nich zahlodal zub času ...


Rosení oken 4  fotek

Rosení oken

Při rosení oken jde o povrchovou kondenzaci vodních par, kterými je nasycený vzduch v místnosti, na chladných vnitřních površích stavebních konstrukcí ...


Jak na okenní rámy 5  fotek

Jak na okenní rámy

Pokud dostala v zimě naše okna zabrat a barva z nich prýská, opravíme je. Budou lépe vypadat, ale hlavně zabráníme jejich dalšímu chátrání: do každé p ...


Zateplením oken ušetříte náklady na topení I. - testujeme za vás 14  fotek

Zateplením oken ušetříte náklady na topení I. - testujeme za vás

Opět je tu zima a s ní i průvan od okna či dveří. Co s tím? Nabídka těsnění je na našem trhu poměrně velká, ovšem které vybrat, aby bylo funkční, vydr ...


Vnitřní okenní parapety 5  fotek

Vnitřní okenní parapety

Vnitřní okenní parapety většina lidí bere jako samozřejmou součást oken, na které umisťuje pokojové květiny. Samozřejmě záleží na tom, jaké parapety m ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×