Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Základy domu: postavit svépomocí nebo na klíč?

Základy domu: postavit svépomocí nebo na klíč?

Projekt znamená dům na papíře. Vybudované základy domu jsou ale již prvním krokem výstavby rodinného domu. Kromě sklonu terénu, skrývky zeminy a dalších prací je nutné, aby základy byly řádně vyprojektovány. Špatně provedení základů domu přináší obrovské problémy především na méně stabilním podloží. Co všechno obnáší stavba základů domu? Zvládneme je vystavět sami nebo se máme obrátit na stavební firmu?

reklama

Základy domu a skrývka zeminy

Před započetím stavby základů domu nejprve začneme vytyčením základových pasů a skrývkou zeminy. Vrchní vrstvu, ornici, ponecháme na hromadě na okraji pozemku. Tuto úrodnou část využijeme po dokončení všech stavebních prací, kdy začneme budovat novou zahradu. Ornice je půda do hloubky přibližně 20 až 30 cm. Po vyvezení pokračujeme provedením srovnávacích prací, kterými si připravíme vytyčenou plochu pro výstavbu základové desky domu. Silně kamenitou zem necháme odvézt na stavební skládku, kde jsou kameny rozdrceny a směs použita jako suť pro zavážení terénu při hrubých stavebních pracích, jako jsou přípravy výstavby cest nebo zavážka hlubokých výkopů po stavbě kanalizace.

Koncepce základových pasů

Dle typu podloží je projektantem navržen způsob výstavby základů. Na navezené zemině je obecně vhodnější volit hlubší výkop základového pasu, případně přímo masivní lité základové desky. Na vhodném podloží, které je jílovité nebo kamenité, je výkop pasu proveden bagrem do hloubky od 1 do 1,5 metru. V závislosti na šíři zdiva, které použijeme pro výstavbu domu, zvolíme šíři pasu. Měli bychom volit od 30 do 50 cm. Tam, kde se chystáme postavit větší dům o více podlažích, měli bychom tomu přizpůsobit šíři a hloubku pasu. Tyto údaje patří k základním, co se týká návrhu domu. Velmi důležité je, aby výkop byl v celé délce vodorovný.

Po vybagrování

Následuje dočištění základové spáry a instalace zemnícího drátu. Před započetím kontinuálního lití betonové směsi do základů musíme vyřešit, jakým způsobem bude provedeno bednění. Velmi rychlý postup nabízí bednění ztracené, které vyžaduje stavbu do zhutnělého a naprosto rovného výkopu. Jde o kvádry, do kterých vylijeme beton a bednění není zapotřebí jakkoliv dál upravovat. Jedinou výjimku tvoří místo, kudy bude do objektu napojen místní vodovod a dále pak obecní kanalizace. Dřevěné nebo ocelové bednění je postupově podstatně náročnější na přípravu. Pro efektivní vylití základového pasu si objednáme dovoz betonu stavebním mixem. Toto řešení představuje rychlou a finančně přijatelnou volbu pro vybetonování psu po celém obvodu. Ani při betonáži nezapomínáme na prostupy vody a odpadu.

Příprava pod desku

Po vytvrdnutí základového pasu přechází práce na vytvoření desky, tvořící stabilní podklad celého rodinného domu. Prostor mezi základovými pasy důkladně urovnáme a provedeme zásyp kamenem. Lze použít jemněji namletý čedič nebo vápenec, který důkladně zhutníme. Pak přistoupíme k založení kari sítí po celé ploše mezi pasy. Síť kari slouží v základové desce jako zpevňující prvek. Při přípravných pracích spojených se základovou deskou ale dbáme, abychom nepoškodili základový pas po jeho vnějším obrysu.

Betonáž desky

Pro vybetonování základové desky vystavíme bednění, které zaručuje, že beton bude vylit ve stejné tloušťce vrstvy po celé ploše. Vzhledem k tomu, že spotřebujeme opět velmi značné množství betonové směsi, nezbývá, než objednat stavební mix. V případě větší plochy domu jsme odkázání na pomoc dalšího nákladního automobilu, který má na sobě připevněno betonářské čerpadlo. Toto zařízení přepravuje hotovou směs z míchačky na místo bez ohledu na velikost plochy. Zařízení je vybaveno otočným a velmi dlouhým ramenem, umožnujícím práci ve větší vzdálenosti od míchacího stroje a při rozličných terénních podmínkách. Překážkou není ani výrazně svažitý terén. Před litím instalujeme ležatou kanalizaci, přívod vody a další, přesně podle projektu.

Na závěr

Po vylití betonu je několik týdnů zapotřebí vyčkat, dokud betonová směs nevytvrdne. Ideální čas zrání betonu je kolem 40 dnů. Pokud ale výstavbu základů domu nezvládneme sami, obrátíme se na některou ze stavebních firem. Organizace jsou schopné dodat základovou desku na klíč, včetně zajištění všech činností s tím souvisejících.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Izolovaná základová deska na klíč v krátkém čase

Kvalitní základy, to je jedna z nejdůležitějších součástí stavby. Základová deska zajišťuje dlouhodobou spolehlivost celé stavby na dlouhá desetile ...

Ušetříme stavbou domu svépomocí peníze? 5  fotek

Ušetříme stavbou domu svépomocí peníze?

Vykopat základy, zavést trubky a dráty, postavit zdi, natahat trámy, položit střechu, nahodit fasádu, vykrásnit vnitřek domu a je to. Asi každý chl ...


Stavba domu - od plánů k realizaci 10  fotek

Stavba domu - od plánů k realizaci

Každý stavebník ví o přípravě projektové dokumentace, vyřizování hypotéky, získávání stavebního povolení a územního rozhodnutí své. Realizace stave ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
0
sadSD Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 leossilny
0
Vysoký kanál Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Luba
0
Prosba o pomoc Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
0
venkovní žaluzie Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Andrea Roubalová
0
Kapková závlaha Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
Dřezy Novostavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Tom
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×