Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny

Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny

Ačkoli jsou mnohé zahradní stroje označovány jako bezúdržbové, je třeba se jim věnovat během celé sezóny. Po pečlivém zazimování nás před prvními jarními zásahy na zahradě čeká mnohem méně práce s přípravou techniky. Stejně tak před uložením k zimnímu spánku nám mnohé ulehčí, budeme-li strojům věnovat pár minut po každém použití během sezóny.

reklama

Před uvedením do provozu

Veškeré zahradní stroje před jejich prvním použitím důkladně prohlédneme. Ověříme si tak, že nedošlo přes zimu k poškození například hlodavci nebo vlhkostí. To se týká jak stroje samotného, tak především elektrického kabelu.

Pokud jsme na kovové díly nanášeli ochranné prostředky proti korozi, nyní je můžeme odstranit. Místa, kde se na těle stroje rez i přes toto opatření objevila, můžeme obrousit smirkovým papírem a přetřít barvou.

Složitější je určitě péče a příprava zahradních strojů s benzínovým motorem. V nádrži by mělo z minulého roku zůstat palivo s přidaným aditivem. Po nalití směsi do nádrže na chvíli zapneme motor, aby se směs dostala do všech jeho součástí. Před uvedením do provozu nádrž vypustíme a naplníme ji novým palivem.

Také je potřeba zkontrolovat stav oleje. Ten je třeba vyměnit alespoň jednou za sezónu (určitě před prvním použitím) a jeho množství kontrolovat a doplňovat ho v průběhu celé sezóny. Olej vyměňujeme ve chvíli, kdy je motor teplý.

Další částí, které je potřeba věnovat péči, je vzduchový filtr. Při silném znečištění vložky je třeba ji vyměnit, protože díky němu vzrůstá spotřeba paliva.

Péče o části zahradních strojů jako jsou nože, nožnice a další řezací části, před sezónou je hlavně nabroušení. Dbát je třeba především na dokonalé vyvážení rotačních nožů po nabroušení. Špatně vyvážené nože způsobují vibrace, které mohou vést až ke zničení nástroje.

Co vyžaduje sekačka na trávu

Sekačku na trávu bychom měli po každém použití očistit od zbytků posekané trávy, a to jak tělo stroje, tak sběrný koš. Platí zde nutnost zkontrolovat ostrost nožů a v případě potřeby je nabrousit, aby tráva byla posekaná čistě. U benzínových strojů ještě obhlédneme vzduchový filtr a zapalovací svíčku – s největší pravděpodobností bude nutné je vyčistit, nebo rovnou vyměnit. Na konstrukci sekačky ještě dotáhneme šrouby, které se mohly uvolnit, promažeme je vazelínou a můžeme vyjet!

Akumulátorové zahradní stroje

Čím dál více se rozšiřuje nabídka zahradních strojů s akumulátorovou baterií. Stroje jsou lehké, mobilní, tiché, s novými výkonnými bateriemi se navíc jejich výkon i výdrž zvyšuje a plnohodnotně tak dokáží nahradit i benzínové stroje. Před uvedením do provozu i při chodu během sezóny pro ně platí stejná pravidla, jako jsou ta uvedená výše. Navíc je u nich ještě třeba zkontrolovat stav baterie, kterou je vhodné při prodloužení doby nabíjení nebo nemožnosti ji už nabít na plný výkon vyměnit za novou.

Sezónní péče o motorovou pilu

Pro motorovou pilu platí již zmíněné zásady. Zároveň je dobré tento zahradní stroj udržovat seřízením otáček motoru, průběžně během sezóny kontrolovat funkci brzdy a lištu. Řetěz pily je třeba také pravidelně ošetřovat olejem určeným přímo k promazávání řetězů.

Stav oleje v pile kontrolujeme před každým použitím, pravidelně ho doplňujeme, protože jinak by se pila mohla zničit. Když pila nemaže, odstraníme lištu, kterou vyčistíme a pilu seřídíme.

Velmi důležitou věcí je kontrola správného napnutí řetězu. Volný řetěz nebude řezat, bude prokluzovat a může být nebezpečný. V opačném případě příliš napnutého řetězu je zase zatěžován motor pily a dochází k rychlejšímu opotřebení.

Je vhodné se údržbě a péči o tento zahradní stroj věnovat pravidelně, po každém použití, kdy pilu pečlivě očistíme od pilin a prachu – sundáme lištu, řetěz i kryt a důkladně promažeme.

Jak již bylo řečeno, základem pro dobrý chod zahradních strojů je jejich řádná a pravidelná údržba. Vše nám velmi usnadní důkladné ošetření strojů před uložením na zimu, také průběžná péče během celé sezóny zajistí, že nám stroje budou sloužit dlouho a bez problémů. Základní údržbu zvládne jistě každý sám, na složitější úkony je dobré, pokud si na to sami netroufáte, zvolit servis, kde se o vaše zahradní stroje spolehlivě postarají.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Související články

Opravy a údržba zahradní techniky 6  fotek

Opravy a údržba zahradní techniky

Jaro se blíží mílovými kroky. V zahradě a kolem domu využíváme zahradní techniku v rozličném provedení, avšak jedno přání mají všechny stroje stejn ...


Stroje pro péči o zahradu 7  fotek

Stroje pro péči o zahradu

Ať už jste v péči o zahradu nováčkem nebo matadorem, je dobré si udělat přehled o tom, jaké zahradní stroje a nástroje jsou právě dostupné. Nabídka ...


Posezónní servis zahradní techniky ušetří peníze 3  fotek

Posezónní servis zahradní techniky ušetří peníze

Sezóna sekání trávy pomalu končí a právě teď přichází správný čas na servis zahradní techniky. Servisní střediska některých společností často začín ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×