Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zahradní stroje pro péči o zahradu

Zahradní stroje pro péči o zahradu

Ať už jste v péči o zahradu nováčkem nebo matadorem, je dobré si udělat přehled o tom, jaké zahradní stroje a nástroje jsou právě dostupné. Nabídka se totiž neustále mění a rozšiřuje, technika zdokonaluje a my můžeme pro zahradu dělat více a ušetřit si zbytečnou námahu s novými, výkonnějšími stroji. Podívejme se tedy na to, jaké zahradní stroje jsou nyní k mání.

reklama

Sekačka na trávu

Zahradní stroj, který nechybí v žádném domě se zahradou, je bezpochyby sekačka na trávu. Krom tradičního rozdělení na sekačky elektrické a benzínové, kam můžeme nově přidat ještě kategorii sekaček akumulátorových, kam spadají robotické sekačky, můžeme sekačky rozdělit takto:

  • rotační - mají horizontálně uložený rotující nůž
  • bubnové - zvládnou posekat zahradu s vysokou trávou, jsou ideální pro velké pozemky, sady a členitý či svažitý terén
  • robotické - zahradní stroj, který funguje zcela bez vaší asistence, vy ho musíte jen nastavit
  • strunové - sekačky pro místa, kam se s běžnou sekačkou nedostanete, poblíž zdí, stromů, skalek, rovněž zvládne posekat vysokou trávu. Podobně slouží i motorová kosa.

Křovinořez

Užitečný a všestranný pomocník v zahradě, to je křovinořez. Využijete ho k mnoha činnostem a úpravám. Prořeže křoví, lze s ním řezat i slabší větve stromů, posekáte s ním vysokou trávu. Je to zahradní stroj vhodný i k úpravě míst, kam se s travní sekačkou nedostanete, třeba do příkopů či prudších svahů.

Rotavátor

Motykám už odzvonilo, je na čase pořídit si rotavátor! Zahradní stroj, který umožní obdělat středně těžké i těžší půdy. Nože pronikající do půdy, rozmělní ji, promíchají jednotlivé vrstvy, rovněž umí zapravit hnojivo či odstranit plevel.

Kultivátor

Velmi variabilní zahradní stroj je kultivátor, který si poradí s úpravou pole, ale třeba i se sněhem. Základní přístroj za pomoci bohatého příslušenství proměníte v cokoli, co vám usnadní práci se zeminou, trávou, sněhem i další činnosti na zahradě.

Zahradní traktor či rider

Multifunkční zahradní stroj, to je zahradní traktor – posekáte s ním trávník a můžete k nim připojit různé příslušenství – může to být sněhová radlice, rozmetadlo, vozík, shrabovač trávy, válec. Poslouží vám tak po celý rok.
Rider je potom takovou základní verzí traktůrku a umožní vám rychle a precizně posekat zahradu. Navíc si můžete vybrat, co s posečenou trávou bude – ridery ji umí vakuově posbírat či mulčovat.

Máte kopcovitý terén? Nebojte se zahradní traktor použít, vyzkoušeli jsme to za vás.

Aku zahradní nástroje

Akumulátorové zahradní stroje jsou velmi širokou kategorií, která má velkou výhodu v tom, že stroje fungují na nabíjecí baterii a není tedy nutné řešit, kam zapnout kabel do zásuvky, a hlídat, kde se plete kabel. Stroje jsou tím pádem mobilní a navíc lehké a kompaktní. Akumulátorové nástroje mohou být například strunové sekačky, nůžky na plot, teleskopické nůžky, fukar a řetězová pila. Kapacita baterií je již na jiné úrovni než kdysi a se stroji lze pracovat až dvě hodiny.

Fukar

Na velkých zahradách může být užitečným pomocníkem zahradní fukar. Ušetří mnoho práce, která vzniká každoročně hrabáním listí, ale krom listí umí vysávat i piliny a jiné nečistoty. Výhodnou funkcí tohoto zahradního stroje je i zpětný chod, který umožní rozfoukat čerstvý lehký sníh nebo profouknout okapové roury.

I u těchto zahradních strojů si lze vybrat, zda budou mít pohon benzínový, elektrický či akumulátorový.

Zahradní robot

Stejně jako roboti pronikají do našich domácností, kde vysávají, vytírají a umývají okna, na zahradách umí posekat trávu, a to tak na jemno, že zároveň slouží jako hnojivo. Jejich pohon je buďto akumulátorový, kdy si robot před vybitím baterie dojede sám do elektrické napájecí stanice, která je zapojena do elektrické sítě, nebo může fungovat na solární pohon. Protože robotická sekačka má vyšší pořizovací cenu, pečlivě vybírejte nejvhodnější typ.

Vertikutátor

Zahradní stroj, který dopomůže každému, kdo sní o dokonalém, anglickém trávníku, ke splnění snu. Vertikutátor vypadá jako sekačka na trávu, ale nože na hřídeli jsou umístěny svisle a při pohybu řežou do travních drnů, odstraňují starou trávu a mech. Zároveň jsou všechny tyto přebytky strojem shrabány. Stejně jako u sekaček můžeme vybírat vertikutátory elektrické či benzínové.

Motorová pila

Pro úpravu stromů v zahradě, přípravu palivového dřeva či kácení dřeva využijete motorovou pilu. I v tomto případě si můžete vybrat, zda chcete tento zahradní stroj benzínový, nebo elektrický, případně jsou na trhu i pily poháněné AKU baterií.
Variantou motorových pil je potom pila okružní, tedy cirkulární, která je vhodná pro řezání velkého množství dřeva, nebo také prořezávače, které vám umožní, jak jejich název napovídá, prořezávaní stromů. Je to vlastně taková menší motorová pila na teleskopické tyči a tuto činnost vám velmi usnadní.

Drtič, štěpkovač

Máte-li k dispozici velké množství odřezaných větví, proč je za pomoci zahradního stroje rozumně nevyužít. Zužitkovat se dají drtičem větví ke kompostování nebo mulčování. A umí zpracovat stromy i keře, kůru a jiný odpad ze zahrady.
Štěpkovač dokáže nařezat větve na menší kousky, které se dají využít k topení a zatápění, ať už doma v kamnech nebo venku pod grilem.

Štípačka na dřevo

Přípravy dřeva na zimu se už nemusíte bát. Štípačka na dřevo usnadní lopotnou práci při štípání dřeva sekyrkou, ušetří vaše záda i ruce. Tento zahradní stroj může štípat polena ve vertikální nebo horizontální pozici a podle vybraného klínu a štípací síly umí špalek rozpůlit, rozčtvrtit nebo rozdělit na šest dílů.

Sněhová fréza

V zimě vám zahradní stroje rozhodně značně ulehčí práci. Sněhové frézy, ať už elektrické, nebo benzínové, mnohem rychleji a také pohodlněji odklidí napadaný sníh. Se sněhovou frézou si ulehčíte život nejen na horách.

Tento výčet známých i méně známých zahradních strojů je pouze letmým seznámením se s tím, co vše se dá v zahradě využít k usnadnění nikdy nekončící práce. Nabídka je samozřejmě mnohem širší a všechny stroje mají mnoho variant, aby si mohl vybrat každý to, co mu bude nejvíce vyhovovat.

Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Technika pro zahrady Black&Decker 14  fotek

Technika pro zahrady Black&Decker

Úklid zahrady již nemusí být fyzicky tolik náročný, můžeme si pomoci užitečnou zahradní technikou. Ať už je to drtič zahradního odpadu, kdy nemusíme p ...


Opravy a údržba zahradní techniky 6  fotek

Opravy a údržba zahradní techniky

Jaro se blíží mílovými kroky. V zahradě a kolem domu využíváme zahradní techniku v rozličném provedení, avšak jedno přání mají všechny stroje stejn ...


Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny 5  fotek

Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny

Ačkoli jsou mnohé zahradní stroje označovány jako bezúdržbové, je třeba se jim věnovat během celé sezóny. Po pečlivém zazimování nás před prvními j ...


 Akumulátorové vrtačky 13  fotek

Akumulátorové vrtačky

Akumulátorové vrtačky patří mezi základní vybavení nejen dílny, ale i běžné domácnosti. Najdou využití při všech montážních pracích od připevnění o ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×