Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/zahradni-architektura/stavba-zahradni-kuchyne-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Stavba zahradní kuchyně – 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba zahradní kuchyně – 2. díl

Stavba zahradní kuchyně – 2. díl
Zahradní kuchyně má hotové zdi a podlahu, další na řadě je stavba dřevěné konstrukce, pokrytí střechy a stavba krbu.
reklama

Stavba dřevěné konstrukce

Do stavby zahradní kuchyně a jejího krovu by se měl pustit jen stavebník s tesařskými zkušenostmi. Její zhotovení není jednoduchou záležitostí. Vzhledem k tomu, že dřevěná konstrukce je jednou z dominant celé stavby zahradní kuchyně, je potřeba, aby zhotovení působilo nejen pěkným dojmem, ale především splňovalo technické požadavky.

Na konstrukci použijeme zdravé dřevo. Nejdostupnější a nejlevnější je smrkové nebo borové. Dřevo by mělo být vyschlé. Jeho množství a rozměry potřebné pro nákup zjistíme z plánku konstrukce. I tady, stejně jako u dlaždic, se vyplatí mít nějaké to prkno a lať navíc. Jen trámy nakoupíme v odpovídajícím množství. Máme-li dřívější zkušenosti s prací se dřevem, můžeme celou konstrukci střechy připravit sami. Pokud tomu tak není, svěříme vše raději odborníkům, abychom předešli případným ztrátám na materiálu nebo dokonce spadnutí části nebo celé střechy. Nezbytným pomocníkem je především motorová pila nebo kvalitní rámovka a ocaska, tesařská tužka, úhelník a také odpovídající pracovní místo. Mějme na zřeteli: Dvakrát měř, jednou řež. Určitě se nám vyplatí se řídit tímto českým pořekadlem.

Sestavení konstrukce

Na delší zeď položíme a usadíme trám, který upevníme kovovými patkami. Do stejné výše na protilehlé straně postavíme dva nosné sloupky a na ně připravíme druhý nosný trám. Z dalších trámků (krokví) vytvoříme profil střechy. Po zpevnění krovu použijeme z každé strany krokve fošny, které jsou spojeny šroubem. Ovšem vzhledem k tomu, že je stavba zahradní kuchyně zčásti otevřená, je nutné krov opatřit prkenným záklopem, který zabrání shození tašek podfouknutím. Na tento záklop, opracovaný z viditelné strany zdola, upevníme další izolaci dotykovou, paropropustnou fólii. Na ni připevníme kontralatě, ke kterým přijde latění pod střešní tašky.

Dřevěná konstrukce je vystavena působení povětrnostních vlivů, hmyzích škůdců a také hub a plísní. V každém případě by proto měla být ošetřena nátěrem, který tomuto nebezpečí zamezí a dřevo ochrání. S jeho výběrem nám pomohou ve specializovaných prodejnách. Existují již nátěrové hmoty, které v sobě obsahují všechny prvky ochrany a konzervace najednou.

Pokrytí střechy

Při správném rozměření kontralatí vyjdou řádky střešních tašek tak, že se nemusí mechanicky upravovat. Pokud je nezbytné některé tašky upravit, je nejlépe je po naměření rozříznout rozbrušovačkou s diamantovým kotoučem. Nakonec se na hřeben střechy položí hřebenáče. Místo malty se používá větrací pás hřebenu, který připevníme hřebíky o délce 80 mm a 45 mm. Kovová (duralová) příchytka hřebenáče nám umožní lépe zachytit jednotlivé části. Stejně jako u dlaždic a u dřeva je nutné si spočítat plochu z důvodu zakoupení správného množství střešních tašek. V našem případě je 10 ks na m2, celková plocha činí 30 m2. Pokud chceme mít štít střechy chráněný proti větru a dešti, pak nejvhodnějším materiálem k tomuto účelu jsou palubky.

Stavba krbu a odkládacích desek

Pro dotvoření celkového obrazu, ale především pro splnění účelu stavby zahradní kuchyně jako venkovského, částečně otevřeného posezení a zároveň kuchyně je potřeba zhotovit krb. Účelem takového krbu není, na rozdíl od vnitřních krbů nebo krbových kamen, vytápění místností, ale možnost grilování a příprava různých pokrmů. Důležitým momentem je samozřejmě příjemný a uklidňující pohled do otevřeného ohniště. Dnes není problém koupit takovýto krb hotový, který po jednotlivých dílech sestavíme jako stavebnici. Různí výrobci nabízejí celou škálu modelů včetně rozmanitého příslušenství. Lepší alternativou však je, když si krb zhotovíme sami. Jednak může být esteticky i rozměrově zakomponován přímo do naší stavby. Jeho konstrukce bude odpovídat konkrétním podmínkám a splňovat i požadavky bezpečnosti. Bude tak zaručen dobrý tah a spalování v krbu. Z posledních uvedených důvodů bychom jeho návrh měli přenechat výhradně odborníkům. Ti navrhnou nejen rozměry a provedení krbu, ale také konstrukci komína. Konečný návrh bude také naším vodítkem pro nákup potřebného množství materiálu na stavbu krbu.

Postup stavby krbu

Samotná stavba není příliš složitá. Náš popisovaný krb se skládá ze tří hlavních částí. Je to základová deska, tělo krbu a odtah komína. Krb je umístěn v rohu stavby zahradní kuchyně.

Vyzdíme z cihel dva sloupky do výše 90 cm. Z dřevěné desky nebo několika prken vytvoříme bednění, které vyplníme 10 cm vysokou betonovou směsí. Po dokonalém zatvrdnutí cca 1 týden bednění odstraníme. Tím je připravena základová deska a zároveň topeniště. Vlastní tělo krbu vyzdíme do určené výšky na tuto desku. Použijeme tzv. šamotové cihly, které odolají vysokému žáru. Z důvodu odlehčení celé stavby i šetření místem je možné cihly podélně rozřezat rozbrušovačkou (úhlovou bruskou) s diamantovým kotoučem, čímž vzniknou hranolky o poloviční šířce. Dále nařežeme z cihel několik tenkých pásků, které přilepíme uvnitř krbu stejně jako dlažbu. Těmito cihlovými dlaždicemi obložíme i zbytek vnitřního prostoru krbu.

Komín krbu je plechový a prochází střešní krytinou. Místo vývodu musí být nejen těsné, ale musí splňovat i požadavky z hlediska protipožární bezpečnosti.

Postup

 1. Stavba konstrukce

  Střešní konstrukce je posazena dvěma stranami na obvodovém zdivu zahradní kuchyně a na pilířích usazených do základů stavby zahradní kuchyně. Jejich výška závisí na velikosti střechy.

 2. Spoje konstrukce střechy i u malé stavby, jako u zahradní kuchyně, jsou poměrně složité a náročné na přesnost a také zručnost.

 3. Střecha pokrytá taškami je ukončena nad vnější stranou kuchyně a dále pokračuje pergolou. Prostor mezi taškami a podbitím musí být opatřen oplechováním.

 4. Na konstrukci střechy se nejlépe hodí smrkové nebo borové dřevo. Není nákladné, dobře se opracovává a má krásnou kresbu, která zkrášlí interiér stavby zahradní kuchyně, pokud ho necháme v přírodní barvě.

 5. Pokrytí střechy
  Mezi střešní latě a prkna, kterými je konstrukce střechy ze spodní strany podbita, je připevněna paropropustná folie. Chrání prkna a zvyšuje izolační vlastnosti střechy.

 6. Hřebenáče se na střechu připevňují jako poslední. V případě, že na jedné straně přesahují, zařízneme je obdobně jako střešní tašky úhlovou bruskou.

 7. Střešní krytina – tašky – se kladou klasickým způsobem jako na jakoukoli jinou střechu, nemáme-li s tímto zkušenost, obrátíme se raději na odborníka.

 8. Stavba krbu
  Komínový průduch je z interiéru kuchyně veden konstrukcí střechy a střešní krytinou. Vývod musí splňovat bezpečnostní požadavky.

 9. Stěny krbu se přimykají k jeho základu a jsou postaveny z půlených šamotových cihel do výšky 70 cm. Šířka tohoto základu je tedy 85 cm a hloubka 80 cm.

 10. Vnitřek krbu je postaven ze šamotových cihel, které jsou odolné vůči vznikajícímu teplu. Na to postačí tenké pásky, které si ze šamotových cihel nařežeme.

 11. Na vnitřní grilovací rošt a jeho uchycení necháme v zámečnictví vyrobit speciální úchyty. Čtyři železné pásky, na každém z nich jsou přivařené tři podpěry, které umožní rošt pokládat podle potřeby do různých výšek. Takto upravené úchyty natřeme ohnivzdornou barvou a poté přišroubujeme.

 12. Spodní část krbu, prostor na dřevo, je upravena stejně jako vnitřní stěny kuchyně. Lze ho také obložit dlažbou nebo kamenem.

Pepův tipAby stavba celkově zapadala do zahrady, měli bychom do jejího interiéru zakomponovat vhodné rostliny a část vnějšku nechat zarůst popínavými rostlinami. Pro tento účel střecha postupně přechází v nezakrytou dřevěnou pergolu.
Autor: Eso (text a foto), PePa (foto)

Související články

Stavba zahradní pece 1.díl - od rozhodnutí po těleso pece 21  fotek

Stavba zahradní pece 1.díl - od rozhodnutí po těleso pece

Opékání, grilování, příprava pokrmů na kameni nad ohněm to je všechno super, ale nejuniverzálnějším prostředkem pro vaření na zahradě je jednoznačně p ...


Stavba zahradní kuchyně – 1. díl 19  fotek

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl

Pokud jste se rozhodli vylepšit svoji zahradu venkovní kuchyní s posezením, máme pro vás tip.


Venkovní kuchyně pro pohodlné vaření v létě 5  fotek

Venkovní kuchyně pro pohodlné vaření v létě

Vaření na všechny způsoby je moderní činností, ke které se jistě každý z nás připojí. Znáte ty víkendové pohodové večery, kdy se s rodinou nebo přá ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×