Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/zahradni-architektura/neslapeme-jen-po-trave): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Výběr cesty, cestičky či chodníčků - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nešlapeme jen po trávě aneb Výběr cesty

Nešlapeme jen po trávě aneb Výběr cesty
K zahradě i domu patří trávník, hustý, měkoučký, lákající bosé nohy k procházce i záda k ulehnutí. Ne vždy a na všech místech se nám však daří o trávník správně pečovat. Pokud se párkrát projdeme po zahradě v dešti, neustále se potýkáme s plevelem přerůstajícím z cestiček do záhonků nebo nám auto vytlačí svými koly blátivé koleje, zjistíme, že něco chybí – cestičky, chodníčky či příjezdová cesta ke garáži.
reklama

Výběr

Základní rozdělení je tedy podle zatížení zpevněné plochy na pochozí nebo pojízdné. V současné době je na trhu dostatečná škála výrobků, z nichž můžeme vytvořit potřebné plné nebo jen zpevňující či zatravněné komunikace okolo domu. Liší se hlavně vzhledem, trvanlivostí a cenou.

Jako materiál se používá kámen, keramika, beton, cihly a dřevo. Nabídka barev, struktur i možných kombinací materiálů je široká, takže si vybereme určitě nejen podle možností naší peněženky, ale i podle typu domu, místa, ale i zahrady tak, aby celek, ve kterém mají cestičky sloužit, ladil.

Podle typu domu

Každému typu domu nebo objektu sluší něco jiného. Že k venkovské chalupě se spíš než zámková betonová dlažba hodí různé štípané kameny a dřevo, a pro příjezdovou cestičku ke garáži spíše použijeme zámkovou dlažbu, to většinou víme. Při výběru cesty a jejich materiálů a jejich kombinací bychom však měli dodržet několik základních pravidel.

Výběr a funkce

Komunikace okolo domu by měly být:

  • Především funkční – na cestu ke garáži je potřeba použít odolnější materiál než na chodníček v zahradě, který není chůzí tolik zatěžován. Ploché kameny nepravidelných tvarů vypadají hezky a lehce splynou se zahradou, na terase se nám však na nich budou neustále viklat židle a mezi ně zatékat voda.
  • Praktické a jednoduché na údržbu – trávit všechna odpoledne vytrháváním plevele mezi kameny nebo drhnutím špatně povrchově upravených dlaždic se nám asi chtít nebude.
  • Pěkné na pohled – po cestičkách budeme chodit denně, popraskané vymleté dlaždice s uštípanými rohy nás asi nepotěší, jednolité šedivé plochy zase nerozveselí.
  • Rozhodně by neměly být dominantou v úpravě okolí domu – příliš mnoho vydlážděné plochy na úkor trávníku nepůsobí vůbec útulně, to už bychom rovnou mohli chodit relaxovat na vybetonovaná parkoviště. Velké plochy dlažby se také v létě více vyhřejí a pak sálají teplo – místo osvěžení na trávníku bychom si pak užili pocit řízku na pánvi.

Kámen

Kámen se používá na souvislé dlažby i náznakové chodníky – šlapáky. Na příjezdovou cestu ke garáži jej můžeme použít ve formě opracovaných pravidelných dlaždic, které lépe rozloží a unesou váhu těžkého auta.

Na cestičku v zahradě u venkovské chalupy využijeme spíš přírodní štípanou nebo lomovou formu, nepravidelnosti lomu nebo štípání jsou pak vítaným dekorativním prvkem. Drobnější kostky – tzv. kočičí hlavy, položené ve větší vzdálenosti od sebe a prorostlé trávníkem, mohou sloužit jako zpevnění větších ploch a přitom nepůsobí studeně a stroze.

Na cestičky mezi květinovými záhonky je vhodný také štěrk, drobné kamínky, nebo písek, které nechávají vyniknout kráse a barevnosti květin a pokud tvar a umístění záhonů často měníme, určitě se s takovým materiálem cestiček manipuluje lépe než s těžkými dlaždicemi. Kamínky a štěrkem můžeme také obsypat bezprostřední okolí domovních zdí a plotů, jednak se nám bude lépe udržovat, jednak takovéto kamínkové pásy vypadají dekorativně a neodstřikuje od nich tolik při dešti voda.

Keramika

Keramické dlaždice nebo pálené cihly určitě nepatří na příjezdové cesty – tam by byly příliš namáhané a brzy by praskaly a drolily se. Na terasách a v zákoutích zahrady určených k posezení působí však velmi příjemně, jen je třeba dbát na to, aby měly protiskluzovou a mrazuvzdornou úpravu. Vhodné pro použití do zahrad jsou i schodové obkladové systémy.

Beton

Beton v monolitické formě se dnes již příliš nevyužívá, působí neútulně a studeně, delší pásy betonu také rády praskaly a vytvářely se v nich nehezké škvíry. Betonové dlaždice se zapracovanými kamínky s tzv. vymývaným povrchem se však velice dobře hodí na terasy a přístupové cesty k domu. Prodávají se nejčastěji ve čtvercových nebo obdélníkových formátech. Jsou však i kulaté nebo s výsečí. Snadno s jejich pomocí vyznačíme volně ložené šlapáky nebo pomocí tvaru měsíce vyskládáme potřebný plynulý tvar cestičky.

Dřevo

Dřevo se používá v podobě masivní špalíkové dlažby nebo do země zapuštěných kulatin a trámů – výborně splyne se zahradou, sluší venkovskému stavení i horské chaloupce, rychle se odvodňuje a nepřehřívá se. Nejrůznější můstky nebo dřevěné chodníčky poskládané z jednotlivých volně ložených komponent jsou náročnější na údržbu a potřebují především kvalitní povrchovou úpravu, aby se hned po prvním roce používání nezačaly rozpadat.

Zatravňovací dlaždice

Nejsme-li příznivci plných betonových ploch nebo cest, můžeme s výhodou využít zatravňovací betonové dlaždice.

Snadno jimi vytvoříme příjezdové pásy ke garáži nebo plochu pod přístěnkem. Jde vlastně o silné roštové desky, které se po zasypání osadí trávou. Proto, aby se tráva po osetí ujmula a v parných létech nevyschla, je důležitá důsledná zálivka. Oblíbené zatravňovací dlaždice najdeme také nejčastěji na příjezdech ke garážím.

Plast – věčný a praktický

Z hlediska jednoduchosti pokládky a opracovatelnosti jsou velmi výhodné plastové zatravňovací dlaždice. Vyrobeny jsou z recyklovaného plastu. Snadno jimi vytvoříme příjezdovou cestu ke garáži nebo dílně či jinou zpevněnou zatravněnou plochu. Praktická je nejenom jejich nízká hmotnost – jsou až čtyřikrát lehčí než beton. Tu oceníme nejen při snížení nákladu na odvoz, který můžeme v menším množství realizovat svépomocí, ale i při pokládce.

Jejich tloušťka je při zachování vysoké pevnosti pouze 40–60 mm. Pro osobní automobil postačuje tloušťka pouze 40 mm. Tím se také minimalizuje časová a finanční náročnost terénních uprav při jejich pokládce.

Další jejich výhodou je, že trávě, kterou do nich osadíme, díky svému nenasákavému povrchu neubírají vodu.

V případě překážky nebo zakončení nebo při tvarovém výřezu si snadno vypomůžeme ruční nebo přímočarou pilkou s většími zuby.

Zajímavý výrobek dodává na trh firma Transform.

Mezi záhonky

Do skleníku nebo mezi záhonky není zapotřebí zabudovávat těžkou a silnou zámkovou dlažbu, ta je vhodná spíše pro větší zátěž. Zajímavou variantou mohou být plastové chodníčky nebo lemovky. Jimi snadno vyznačíme rozmezí mezi jednotlivými záhony nebo trávou a cestou. Plastový chodníček snadno položíme a spojíme pomocí čelních zámků, po pokládce je chodníček ihned pochozí. Zvýšený okraj vytváří po obou stranách i záhonový obrubník. Chodníčky je možné zatěžovat libovolnou zahradní technikou bez obav z poškození. Při změně dispozic záhonů je možné chodníček snadno rozebrat vyjmout a položit znovu na jiném místě.

Obrubníky

Při pokládce zámkové dlažby, nebo stavbě cestičky bychom neměli opomenout její olemování pomocí obrubníku. Vytvoříme si tím jednoduché mantinely určující šířku komunikace a oddělíme tak jednoduchým přechodem cestičku od okolní plochy. Záhony i cestičky můžeme také od okolní vegetace oddělit nízkými okrasnými zídkami, velmi dobře se pracuje s imitacemi přírodního kamene, jako je třeba Duo stone nebo Cake block od společnosti Presbeton.

Co dům dá

U starších venkovských stavení se přímo nabízí použití materiálů „z druhé ruky“ – staré pražce, kameny ze zbouraných stodol, dlažební kostky ze zrušených chodníků, i tady však musíme dávat pozor, aby výsledná úprava nevypadala jako provizorní řešení nebo nepovedená všehochuť a také abychom si např. při použití starých pražců „neotrávili“ trávník. Bývají totiž napuštěny látkami, které trávníku příliš nesvědčí.

Rady a tipy

Příliš velké zpevněné plochy působí neútulně a narušují přírodní charakter zahrady.

Zámková dlažba je vhodná i na olemování bazénu nebo jeho okolí. Vhodné je používat typy s protiskluzovým povrchem.

Plochy zpevněné jen náznakově – kameny nebo dlaždice položené příliš daleko od sebe a poskládané z různých materiálů – neplní dobře funkci cesty a působí „nepořádně“, mohou být také příčinou úrazu (podvrtnutý kotník nebo výron).

Barevné kombinace zámkové dlažby vypadají svěže a vesele, neměly by však být dominantou v úpravě okolí domu, ale jen doplňovat charakter zahrady a vstupu.

Pokud kombinujete různé barvy a velikosti dlaždic do nepravidelných vzorů, můžete klidně využít i druhé až třetí jakosti co se týká barevnosti, vznikne zajímavý efekt a ještě ušetříte.

V řadové zástavbě rodinných domků je vhodné se domluvit alespoň na typově podobné úpravě, jinak se lehko stane, že ulice vypadá jako nepovedený papoušek.

Cestičky terasy a ochozy okolo domů by měly být mírně sespádovány tak, aby vodu od domu odváděly. Opomeneme-li to, můžeme dům nechtěně podmáčet. Vhodný sklon podlahy může vodu odvést k odtokové mřížce nebo do kanálku.

Pokládka svépomocí

Drobné plochy nebo cestičky zvládneme snadno sami, na větší plochy je vhodnější si pozvat profesionály s potřebnou technikou. Při větších terénních úpravách bychom se bez ní těžko obešli. Užitečnými pomocníky nám při pokládce budou velká vodováha a těžší gumová palice, kterou se dlaždice doklepáním usazují. Aby nás nebolela při pokládce kolena, je vhodné používat gumové nákoleníky nebo montérky s možností vsunutí koleních vycpávek.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Haklíkové zdivo nebo moderní kámen 6  fotek

Haklíkové zdivo nebo moderní kámen

Haklíkové zdivo s nádechem historie nebo moderní šedočerný kámen? Možná právě tento materiál chybí u vašeho nového či zrekonstruovaného domku nebo u c ...


Plastové palisády od firmy Transform 1  fotek

Plastové palisády od firmy Transform

Potřebujete si ohraničit záhon nebo rozdělit místa na pozemku? Není nic snazšího než si pořídit plastové palisády, se kterými bude vaše zahrada vyp ...


Zahrada s pohodlím zpevněných cest 24  fotek

Zahrada s pohodlím zpevněných cest

V každé správné zahradě by neměly chybět cestičky. Mají nejen estetický charakter, ale především slouží jako navigační systém, který určuje návštěvník ...


Výherci soutěže o poukaz na nákup v e-shopu Transform 3  fotek

Výherci soutěže o poukaz na nákup v e-shopu Transform

Výrobky z recyklovaného plastu získaly velkou oblibu, jsou téměř bezúdržbové, snadno se s nimi pracuje, jsou lehké a prakticky nezničitelné. V naší ...


Jak si jednoduše vylepšit zahradu? 5  fotek

Jak si jednoduše vylepšit zahradu?

Léto je sice už před námi, ale to neznamená, že bychom nemohli naši zahradu zkrášlit některými novými zahradními prvky. Třeba toužíte po novém seze ...


Vyhrajte poukazy na nákup od Transformu 5  fotek

Vyhrajte poukazy na nákup od Transformu

Pokud máte dům, chatu nebo zahradu, jistě rádi pořád něco vylepšujete a zkrášlujete. Ideální potom je sáhnout po materiálech, které nevyžadují velk ...


Výherci poukazů na nákup od Transformu 3  fotek

Výherci poukazů na nákup od Transformu

Pokud máte dům, chatu nebo zahradu, jistě rádi pořád něco vylepšujete a zkrášlujete. Ideální potom je sáhnout po materiálech, které nevyžadují velk ...


Vykouzlete si zahradu přesně podle svého gusta 13  fotek

Vykouzlete si zahradu přesně podle svého gusta

Stav a podoba vaší zahrady podtrhuje celkový dojem z vašeho domova. Vytvořte si kolem sebe oázu klidu a odpočinku. Promyslete všechny potřebné krok ...


Moderní velkoformát, který ohromí 3  fotek

Moderní velkoformát, který ohromí

Pro novou sezónu si společnost PRESBETON připravila novinku v podobě velice moderní velkoformátové dlažby MONUME XL. Vzhledem k tloušťce dlažby, kt ...


Novinky v zahradním programu LIAPOR 9  fotek

Novinky v zahradním programu LIAPOR

Ve vintířovském Liaporu mají prvky zahradní architektury dlouhou tradici – od roku 1990 se Liapor svým sortimentem snaží co nejlépe formovat terén ...


Zídky a schody DUO STONE v souladu s přírodou 2  fotek

Zídky a schody DUO STONE v souladu s přírodou

Jak se říká v přirozenosti je krása, tak proč se tím neřídit i v případě zdicích kamenů. Vybírejte tedy takové, které svým vzhledem imitují přírodn ...


Natural dlažby PRESBETON – Dokonalá imitace přírodních materiálů 4  fotek

Natural dlažby PRESBETON – Dokonalá imitace přírodních materiálů

Není beton jako beton. A v případě betonových Natural dlažeb to platí obzvlášť. Už se vám někdy stalo, že jste nemohli rozeznat napodobeninu od ori ...


Kdo zvítězil v soutěži pro zahradníky a pěstitele o dekorační kamenivo Liaflor? 2  fotek

Kdo zvítězil v soutěži pro zahradníky a pěstitele o dekorační kamenivo Liaflor?

Pokud jste pěstitelem pokojových květin, hydroponií, ale i zahrádkář, který opečovává zeleninové a květinové záhony, pak byla soutěž se společností ...


Položme si venkovní dlažbu 32  fotek

Položme si venkovní dlažbu

Zatoužili jste po pěkné terase nebo chodníčku k domovním dveřím? Kdo ho ale postaví? Zkuste to sami. Nad jinými materiály pro dláždění venkovních ploc ...


Suchá podlaha nejrychlejší ve sprintu 5  fotek

Suchá podlaha nejrychlejší ve sprintu

Potřebujete novou podlahu a je pro vás čas důležitý? Pak existuje jedno spolehlivé řešení - suchá plovoucí podlaha. Tento typ konstrukce je v souča ...


Zahrada na 100 způsobů, aneb hrajte si s PlayStone 3  fotek

Zahrada na 100 způsobů, aneb hrajte si s PlayStone

Přemýšlíte ještě čím letos oživit svou zahradu? Záhonky se pomalu, ale jistě nekontrolovaně rozlézají do plochy trávníku nebo se vám květinových pl ...


Velkoformátová dlažba WOODY v novém rozměru 3  fotek

Velkoformátová dlažba WOODY v novém rozměru

Zpevněné plochy kolem domu, terasa nebo prostor kolem bazénu – zde všude je nutné vyřešit vhodný pochozí povrch. Velké oblibě se stále těší dlažby ...


Dřevěný chodník 12  fotek

Dřevěný chodník

Velice efektním prvkem v zahradě je dřevěný chodník či cestička. Jeho zhotovení není tak náročné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Při troše šiko ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×