Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/zahradni-architektura/kamenne-schody): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Kamenné schody - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kamenné schody

Kamenné schody
Schody jsou důležitou součástí nerovného terénu. Plní zároveň dvě funkce. Jednak tu praktickou, která vyplývá z toho, k čemu se schody používají. Druhá funkce je estetická. Schody slouží jako dekorativní prvek. V žádném případě není na místě považovat je za nutné zlo. Naopak stavbu schodů je třeba naplánovat tak, aby vhodně zapadly do okolního prostředí, aby svým vzhledem tvarem a velikostí nerušily, ale aby se staly přirozenou součástí terénu.
reklama

Celkové prostředí, kde budou kamenné schody umístěny, předznamenává výběr materiálu pro stavbu. Je třeba mít na paměti, že schody musí být pohodlně schůdné i pro děti a starší lidi, nesmějí v zimě klouzat, musí se nechat snadno očistit a hlavně musí být dostatečně pevné a odolné. U následujícího příkladu řešili majitelé pozemku u rodinného domku vedlejší vstup k hlavnímu vchodu od garáže. Materiál volili s ohledem na již stojící kamenné zídky.

Postup

 1. Terén, kde schodiště vznikne, předurčuje jeho tvar: má být orientováno k betonové ploše vjezdu do garáže, odkud se na kamenné schody bude vstupovat. Naznačují to již vyšlapaná místa v hlíně. Jako materiál bude vhodná opuka stejná jaká je na okolních zídkách. Beton zaručí dostatečnou pevnost.

 2. Před započetím prací změříme převýšení svahu. Delší lať položíme vodorovně tak, že její jeden konec spočívá na vrcholu svahu. Vodováhou zajistíme vodorovnou pozici. K druhému konci postavíme svisle další lať, tužkou na ni označíme místo, kde se protíná s latí vodorovnou. Označené místo změříme, čímž dostaneme převýšení. Je také možné rovnou přidržet u svislé lati metr. Kamenné schody bývají vysoké okolo patnácti centimetrů. Zde převýšení bylo 75 centimetrů, což by odpovídalo pěti schodům. Majitelům se to zdálo málo, takže zvolili výšku schodu deset centimetrů, čímž jejich počet vyšel na osm. Posledníl vyšší později dosypali hlínou.

 3. Na řadu přišel krumpáč a lopata, kterými bylo nutné odstranit drn a skopat svah.

 4. Rovinu podesty je nutné průběžně sledovat a měřit vodováhou.

 5. Od úpatí schodů k jejich konci se musí svah srovnat do šikma. Představme si obrácený trojúhelník, kde základna je tou šikminou, které musíme docílit.

 6. Stavba kamenných schodů začíná odspodu. Prvním, respektive nultým schodem je podesta. Jako podloží slouží tenká vrstva písku. Tvoří dilataci mezi hlínou a betonem.

 7. Na písek nasypeme větší kameny. Vhodným a zároveň levným materiálem je vytříděný kačírek z pískovny. Kameny uhrabeme do jedné vrstvy tak, že přesahují plochu budoucí podesty.

 8. Nyní začínáme s vlastní betonáží. Při ní ještě opuku nepoužijeme, aby základ, na kterém bude první schod, byl dostatečně pevný. Umíchaný beton vlijeme na kameny a zednickou lžící vpravíme do mezer a nahrubo urovnáme.

 9. K dosažení roviny použijeme přiměřenou lať a vodováhu.

 10. Protože podestu bude oddělovat od okolního terénu zídka, její první řadu položíme do čerstvého betonu. Stačí kameny méně souměrné, ty lepší si schováme na vlastní kamenné schody.

 11. Jakmile leží první řada zídky, urovnáme na čisto povrch podesty. Použijeme zednický hladík dřevěný nebo z plastu. Průběžně kontrolujeme vodováhou, ale povrch by měl být rovný po předchozích operacích.

 12. Je čas položit řadu kamenů vytyčující tvar a výšku prvního schodu. Je vidět, že orientace ke straně je řešena půlkruhem. Kameny jsou přibližně stejně vysoké. Rozdíly se dají řešit hlubším zapuštěním silnějších schodů do betonu. Protože plocha podesty je dost veliká, je dobré nechat beton zavadnout, pokračujeme třeba druhý den. Zatím můžeme připravit kameny jako podklad pro druhý schod.

 13. Prostor mezi první a druhou řadou kamenů vyplníme betonem. Do něj také klademe vždy následující řadu schodů. První dva schody budou nejširší. Prakticky vymezují jejich stočení ke straně, tím se řídíme při určování jejich šířky.

 14. Po zabudování řady kamenů dalšího schodu do betonu nižšího schodu vše opakujeme: navezeme kačírek asi pět centimetrů pod úroveň řady opukových kamenů. Zalejeme betonem, řádně vymažeme spáry mezi opukovými kameny, zapravíme další řadu kamenů... Kamenné schody lze postavit za jeden den. Čerstvého betonu se nemusíme bát, protože šlapat můžeme po opuce.

 15. Po dokončení vlastního schodiště ze zbylých kamenů postavíme boční zídku.

 16. Všechny spáry důkladně vymažeme betonem (natlačíme ho zednickou lžící nebo rukou), následně vytřeme štětkou namočenou ve vodě. Srovnají se a dokonale splynou s opukovými kameny.

 17. Dokončené schodiště už čeká pouze na okolní úpravu.

Pepův tipPodél zídky vysázíme okrasnou trávu nebo jiné rostliny podle libosti a je možné schodiště doplnit ještě menší treláží - oporou na popínavé květiny. S tím, že u vysázených pnoucích růží musíme počkat, až ji porostou.
Autor: Eva Kybalová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Kamenná zídka – stavba na sucho 21  fotek

Kamenná zídka – stavba na sucho

Kámen je jeden z nejkrásnějších doplňků zahrady. V místech, kde terén netvoří rovinu, se přímo nabízí využití kamene ke stavbě zídky. Naši předkové by ...


Zahrada s pohodlím zpevněných cest 24  fotek

Zahrada s pohodlím zpevněných cest

V každé správné zahradě by neměly chybět cestičky. Mají nejen estetický charakter, ale především slouží jako navigační systém, který určuje návštěvník ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×