Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/voda-v-zahrade/zalevani-a-zavlazovani): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Zalévání a zavlažování - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zalévání a zavlažování

Zalévání a zavlažování
V období letních veder jsou zahrada i trávník vystaveny silným a mnohdy příliš intenzivním paprskům slunce. Nezbývá nám nic jiného, než zalévat, zalévat a zase zalévat. Možná se vám zdá zbytečné věnovat se podrobně tak jednoduché věci, jako je zalévání, ale i tady se dá mnohé pokazit. Je důležité nejen zalévat, ale také zvolit správnou dobu, způsob i množství vody.
reklama

V letních dnech může jeden čtvereční metr půdy ztratit až čtyři litry vody.

Pokud jsou vysoké teploty dlouhodobé, pak voda ze studní ubývá. Zalévání z obecních vodovodů je nejen drahé, ale také často omezené vyhláškami. Proto je dobré vědět, kterým rostlinám je třeba dát při zalévání přednost, případně letní vedra předběhnout a připravit rostliny na ztížené podmínky již na jaře.

Kde zalévat nejdříve

Nejdříve a častěji bychom měli zalévat rostliny nedávno vysazené – tedy letošní a pak ty, které jsme vysadili před jedním až dvěma roky. Teprve pak přijdou na řadu ty, které jsou v zahradě déle. Na sucho jsou také velice citlivé rostliny popínavé a ty, které jsou vysazené v těsné blízkosti domu (cca 0,5 m). Nesmíme opomenout ani rostliny ve venkovních nádobách. Dalšími adepty jsou rostliny s mělkým kořenovým systémem, a to i stromy a keře (např. břízy a azalky). Je třeba vědět, že písčitá nebo málo výživná půda prosychá dříve.

Příprava na ztížené podmínky

Jak tedy ulehčit rostlinám v letních vedrech? Než vysejeme nebo vysadíme rostliny do půdy, pořádně ji provlhčíme do hloubky cca 25 cm. Poté půdu promícháme s organickým substrátem schopným absorbovat i zadržovat vodu.

S příchodem letního období pokryjeme půdu kolem rostlin slabší vrstvou mulče (drcená kůra, kompost, listovka, slabá vrstva posekané trávy bez plevelu), který zabrání přílišnému vysychání a přehřívání půdy. Další výhodou mulče je, že brání růstu plevelu. Pozor, mulčem nepokrýváme půdu až těsně ke stonkům, aby rostliny nezahnívaly.

Načasování zálivky

Zalévání bychom si měli načasovat na brzké ráno nebo pozdější večer, kdy slunce tolik nepálí. To, jestli rostliny potřebují zálivku, se zjistíme tak, že rýpneme do půdy malou lopatkou, motyčkou nebo rýčem. Pokud je půda do hloubky cca 10 cm suchá, je nejvyšší čas zalévat.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že každodenní mírná zálivka je nejlepší, opak je pravdou. Více pomůžeme vydatnou zálivkou jednou za několik dní. Pokud totiž zaléváme jen mírně (i když často), voda zůstane na povrchu, nevsákne se a brzy se odpaří.

Jakou zálivku zvolit?

Rozlišujeme dva druhy zavlažování – plošné a bodové.

Plošné zalévání, při kterém vodu nepřivádíme přímo ke kořenům rostlin, ale na plochy, používáme nejčastěji u trávníků a velkých záhonů s květinami či zeleninou.

Na zalévání se nejčastěji používají hadice s nejrůznějšími nástavci, tryskami i ručními sprškami s různým průtokem, vzdáleností a silou postřiku. Velmi vhodné jsou i nejrůznější postřikovače, jednoduché i rotační, které dvěma nebo třemi rotujícími rameny rozstřikují drobné kapky v kruhu.

Větší záběr má postřikovač s pulzační tryskou, která se postupně natáčí a rozstřikuje vodu v kruhových výsečích. Dalším typem je oscilační postřikovač, jehož pohyb zajišťuje obdélníkový tvar zavlažování.

Vícebodovou rozstřikovací koncovku je možné přestavět podle potřeby tvaru a intenzity výsledného zalití.

Při bodové zálivce přivádíme vodu přímo do blízkosti kořenového systému. Tento způsob se používá většinou u stromů, keřů a různých solitérů.

Na takovou zálivku je vhodná konev bez rozprašovací hubice. Musíme však dát pozor, abychom nevyplavili půdu od kořenů. Ke stromům i keřům můžeme přivést vodu i přímo hadicí do kruhové prohlubně vytvořené v půdě okolo kmenů.

Nejlepší pro bodovou zálivku je hadice z plastu s řadou drobných otvorů, které přivádějí vodu ke kořenům jednotlivých rostlin. Dokonalejší typy mají místo otvorů tenké trubičky nebo kapkovače.

Množství vody je závislé na velikosti keře či stromu, který zaléváme. Většinou to bývá 5 až 20 litrů na jednu rostlinu.

Pro zalévání se hodí i nashromážděná dešťová voda. Často bývá dokonce lepší (měkčí a pro rostliny příjemnější), než voda z vodovodu nebo studny.

Hadice dříve a dnes

Gumové hadice, které na slunci puchřely a praskaly, jsou už minulostí. Na trhu jsou dnes vyztužené plastové hadice o průměrech ½“ nebo ¾“ (13 nebo 19 mm).

Doplňují je rychlospojky na jednoduché zapojení, rozvětvovací spojky i stop-spojky a přípojky na ventil či čerpadlo. Pro snadnější manipulaci a skladování se používají nástěnné držáky a pro dlouhé hadice i hadicové vozíky.

Automatika – ano či ne

Jestliže se naše zahrada rozlohou podobá spíše fotbalovému hřišti, nebo pokud jsme často pryč či pracovně vytíženi, a přesto chceme zajistit rostlinám pravidelnou zálivku, můžeme zvolit automatické časování zálivky.

Automatický závlahový systém má mnoho výhod. Mezi ty hlavní patří úspora vody, pravidelné dávkování vody, možnost hnojení pomocí rozpustných hnojiv, úspora času, minimum údržbových prací a podobně. Možné je také zvolit zapuštěné rozvody vody, které by ovšem měla instalovat profesionální firma.

Tip

Pro zalévání zeleniny vysázené v řádcích se velmi dobře hodí zploštělá hadice s řadou jemných otvorů na vrchní straně.

U menšího počtu větších rostlin, zejména u těch s dužnatými stonky, se vyplatí vsadit u báze stonku sazenic do půdy i hliněný květináč, do kterého během léta naléváme vodu.

Chcete zabezpečit i rostliny v truhlících na oknech?
Láhve naplněné vodou a zapíchnuté hrdlem do substrátu v květináči nebo v truhlíku mohou být krátkodobou pomocí. Aby voda z lahví nevytékala příliš rychle, uzavře se hrdlo láhve zátkou s malým vyvrtaným otvorem.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Osvojte si jednoduché zásady pro péči a zalévání dřevin v zimě 6  fotek

Osvojte si jednoduché zásady pro péči a zalévání dřevin v zimě

V zimním období rostliny odpočívají a jejich nároky na péči a zalévání jsou minimální. I rostliny v bytě zaléváme v této době mnohem méně a zahradu ...


Konec dřiny – zavlažujte pohodlně z podzemí 15  fotek

Konec dřiny – zavlažujte pohodlně z podzemí

V létě roste tráva „jako z vody“, sekáte každý týden a přitom musíte pokaždé odpojit a odstranit všechny hadice vedoucí k zadešťovačům. Není divu, že ...


Čas zalévaní je opět tady 5  fotek

Čas zalévaní je opět tady

První vlna letních veder udeřila a my se opět musíme začít zabývat zaléváním na zahradě, aby nám kytičky neuschly a abychom nepřišli o úrodu zeleni ...


Haló, ono to zalévá docela samo 8  fotek

Haló, ono to zalévá docela samo

Vláčení konví plných vody či zápas s neposednou hadicí při zalévání zahrady vám sice zřejmě pomůže shodit nějaké to deko (za hodinu zalévání spálít ...


Se správnými nástroji je zavlažování hračka 5  fotek

Se správnými nástroji je zavlažování hračka

Pokud chcete mít zahradu s krásně zeleným trávníkem, záhony plnými barevných květin a úrodou ovoce a zeleniny, nesmíte zapomenout na pravidelné a p ...


Zalévání – závlahové systémy 14  fotek

Zalévání – závlahové systémy

Zavlažovací systém se může na první pohled jevit jako přehnaně nákladná a zbytečná investice, ale při podrobnějším pohledu se možná přesvědčíte o prav ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×