Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/voda-v-zahrade/provoz-a-udrzba-bazenu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Provoz a údržba bazénu - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Provoz a údržba bazénu

Provoz a údržba bazénu

Rozhodli jste se pro bazén, vybrali jste si typ, velikost i firmu nebo již máte bazén postavený. Tím ale začínají nejen radosti z koupání a relaxace, ale také starost o to, jak udržet bazén čistý a co nejvíce si jej užít. Mrkněte, jak správně na provoz a údržbu bazénu.

reklama

Při používání bazénu je vhodné dodržovat několik jednoduchých a přitom důležitých pravidel, zjednodušíme si tak údržbu i čištění.

Než vstoupíme do vody, měli bychom se vždy osprchovat, abychom si do bazénu nezanesli prach, hlínu, kousky trávy nebo opalovací přípravky. Zrovna tak bychom měli kontrolovat děti, jestli do vody např. nemočí, nepouštějí tam domácí zvířata a neoplachují hračky z pískoviště.

Pokud bazén delší dobu nepoužíváme nebo jej máme na chalupě, kam jezdíme jen občas, je vhodné jej zastřešit, obzvlášť, pokud jsou blízko stromy, ze kterých padají listy. Roste-li přímo nad vodní plochou nějaký strom, je lepší jej ořezat. Zastřešování nechrání jen před vnějším znečištěním, snižuje také vznik nežádoucích řas, jejichž výskyt se samozřejmě zvyšuje v teplém počasí.
Nerozhodneme-li se přímo pro zastřešení, pomůže nám proti mechanickému znečištění, zvláště při delším nepoužívání bazénu nebo v chladných měsících, krycí plachta.

Čištění vody

K dokonalému požitku z koupání v bazéně patří čistá voda. Většinou kombinujeme dva způsoby jejího čištění – mechanický a chemický.

Mechanické čištění
Během sezóny je důležité bazén pravidelně, nejlépe několikrát denně filtrovat a filtr často propírat, stejně tak čistit sítka a další součásti filtračního zařízení bazénu.
K mechanickému čištění slouží filtr s výměnnou vložkou zamontovaný na stěnu bazénu. Filtrační vložku čistíme oplachem proudem vody a musíme ji vyměnit po pěti hodinách provozu nebo poté, co vlivem nachytaných nečistot dojde ke snížení průtoku vody filtrem. Na větší nečistoty a např. listí nebo hmyz plovoucí ve vodě použijeme sběrací síťku a ruční podtlakový vysavač. Připojuje se na zahradní hadici, jeho výkon je možné zvýšit zvýšením tlaku vody v hadici. Na rukojeť síťky je možné nasadit i kartáč pro důkladné vyčištění usazenin na stěnách a dně.

Úprava pH
Nejméně jednou týdně je potřeba přeměřit hodnotu pH. Správná hodnota by se měla pohybovat mezi 7,2 až 7,6 pH. Pokud tomu tak není, musíme použít granulát nebo prášek určený ke snížení nebo naopak zvýšení kyselosti. K dalším pomůckám patří sady pro kontrolu správné hodnoty tvrdosti vody – testovací pásky Calcium.

Chemické čištění
Pro chemické čištění a údržbu vody se nabízejí různé řady přípravků: peroxidová a chlorová, nebo speciální. Zároveň s těmito přípravky lze použít stabilizátor nebo neutralizátor chloru. Obsah chloru ve vodě by se měl pohybovat v limitech 0,3 až 1,0 miligram na litr vody.
Bezchlorová chemie je většinou vyrobena na bázi peroxidů a existuje rovněž ve formě tablet nebo granulí. Ve výjimečných případech lze jako náhražku pro desinfekci vody použít klasické Savo.
Pro jednoduché použití chemických přípravků je dobré pořídit si plovák na čisticí tablety.
!!! Pozor,j ednotlivé přípravky musí patřit do stejné řady, nesmíme míchat peroxidovou s chlorovou!!!
Pokud se rozhodneme přejít na jiný způsob čištění, musíme bazén důkladně vyčistit od předchozích přípravků.
Dnes je kvůli stále rozšířenějším alergiím všeho druhu velmi žádaná bezchlorová úprava vody, která je zároveň účinná i šetrná k naší pokožce. Patří sem např. ozonizace či úprava vody na mořskou. Je to ovšem poněkud nákladnější způsob. Nesmíme si myslet, že do bazénu nasypeme pytlík kuchyňské soli a je vystaráno. Kvalitní „solnička“ od autorizované firmy nás bude stát kolem 40 tisíc korun, ale investice do zdraví se určitě vyplatí.

K dalším pomocným přípravkům patří takzvané algicidy k prevenci a hubení řas nebo vločkovače (flokulanty), které nás zbaví zelené vody tím, že nečistoty z řas vysrážejí a ty spadnou na dno bazénu, odkud je pak vysajeme vysavačem. Některé přípravky jsou kombinací více funkcí, jsou zároveň desinfekcí, vločkovačem i přípravkem k hubení řas. Pokud je voda jen kalná, vedle filtrování je možné použít i rozjasňovač vody. Na každém výrobku je samozřejmě uveden návod k použití i správné ředění chemikálií. Aby nám nic nezkazilo požitek z koupání, je třeba se s ním důkladně seznámit.

Pokud nejsme příznivci intenzivního chemického čištění a chceme tyto přípravky používat co nejméně, můžeme si pořídit účinný pískový filtr. V tom případě ovšem musíme mít v dosahu elektřinu, která pohání čerpadlo.

Je-li bazén během léta hojně využíván a v teplém počasí hodně zatěžován, nestačí ani pravidelná péče o kvalitu vody a je třeba během sezóny bazén zcela vypustit, vyčistit a napustit čistou vodou. Než se tedy pustíme do čištění velmi znečištěné vody, měli bychom si rozmyslet a zvážit, zda se čištění ještě finančně vyplatí a bude-li vůbec možné. Při vypuštění a znovunapuštění bazénu musíme vždy pečlivě dodržet návod od výrobce, abychom například bazén s fólií místo keramického obkladu nepoškodili.

Více informací o provozu a údržbě bazénu najdete např na www.marimex.cz

Autor: Pepa (text a foto), Marimex (foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak si ohřát vodu v bazénu 3  fotek

Jak si ohřát vodu v bazénu

Spousta z nás má doma u svého domečku nebo na chalupě venkovní bazén. Při jeho stavění vás určitě napadlo, mám správně nastavenou filtraci, je v něm d ...


Uskladnění bazénové techniky před zimou 7  fotek

Uskladnění bazénové techniky před zimou

Babí léto už je dávno pryč, a tak nastal čas na zazimování venkovního bazénu, a to i toho, který je zastřešený a má vytápění. Budeme muset učinit v ...


Filtrace pro vodu jako křišťál 1  fotek

Filtrace pro vodu jako křišťál

Milujete pohled na modravou hladinu bazénu i koupání v křišťálově čisté vodě, na jejichž vlnkách se zrcadlí tisíce sluníček. Proto máte bazén, nebo s ...


Jak vybírat bazénové vysavače 6  fotek

Jak vybírat bazénové vysavače

Bazénové vysavače patří k důležité výbavě každého bazénu. Pouze s filtry, síťkami na zachytávání nečistot a chemickými čistidly, si totiž při údržb ...


Jak vybrat bazénové zastřešení 7  fotek

Jak vybrat bazénové zastřešení

Bazénové zastřešení představuje dobrou investici. Je spojena se spoustou pozitivních stránek. Tou zásadní je bezesporu prodloužení sezóny až na dev ...


Bazén – nemusíte kopat, ani chodit na koupaliště 2  fotek

Bazén – nemusíte kopat, ani chodit na koupaliště

Známe asi všichni ten pocit: vrátíme se v letním vedru z práce, chtěli bychom se svlažit v čisté a osvěžující vodě, udělat pár temp, nebo se ve vodě j ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×