Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/voda-v-zahrade/chemie-pro-bazeny): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Chemie pro bazény - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Chemie pro bazény

Chemie pro bazény
Je překvapivé, kolik života je v jediné kapce vody: jsou tu zárodky řas, rozsivky, bičíkovci… A představa, že bychom se v této živé polévce měli koupat? Brrr! I když to zní divně, křišťálová voda, chlouba každého majitele bazénu, by v podstatě měla být mrtvá jako drahokam.
reklama

Jenom v čisté (tedy v hygienicky nezávadné) vodě je to pravé potěšení se koupat. Aby taková byla po celou sezonu, musíme se o ni starat. Nejefektivněji nám v tom pomáhá bazénová chemie, protože se ale průzračnou vodou nechceme jen kochat, ale především v ní plavat a cachtat se, musíme v použití chemických prostředků přijmout některá omezení.

Nejen po přezimování, ale před každým novým napuštěním, je třeba bazén důkladně vyčistit, opět pomůže bazénová chemie od usazenin, prachu a organických nečistot. Pokud tuto první práci odbudeme, všechny následné nám seberou podstatně víc času i sil. Po tomto úklidu ve čtyřech krocích zkontrolujeme, jak funguje filtrace.

  1. Je třeba, aby hadice a trubky byly prosty překážek, které by nepříznivě ovlivňovaly průtok vody.
  2. Hadice, potrubí a všechny spoje musí být vzduchotěsné.
  3. Přesvědčíme se, že čerpadlo je zalité vodou a vytlačuje jí silný proud.
  4. Ve filtru ať je správné množství křemeliny nebo pískového média, kartuš musí být správně zasazena na svém místě, neporušená a čistá.

Voda v bazénu by během sezony mělo mít správné pH, k tomu slouží bazénová chemie. Sledujeme také koncentraci chlóru a jednou týdně ji podle návodu upravujeme na doporučené hodnoty.

Ideální hodnota pH

Kyselost či zásaditost vyjadřujeme hodnotou pH. Nejsme vesměs chemici, a tak nám stačí vědět, že neutrální roztok má hodnotu pH sedm. Hodnoty nižší charakterizují zvyšující se kyselost, hodnoty vyšší naopak zásaditost. Ideální pro bazény je 6,8 – 7,2, ovšem podle vyhlášky upravující požadavky na kvalitu vody ve veřejných bazénech pH může být v rozmezí 6,5 – 7,6. Hodnota nad 7,8 vede k tvorbě různých minerálních zákalů, vodního kamene a jiných sraženin: taková voda dráždí a zvyšuje se v ní obsah škodlivého vázaného chlóru – což je i cítit. Oč níž je pH pod sedmičkou, o to větší hrozí kovovým povrchům koroze. Podle velikosti pH se i přípravky na úpravu bazénové vody v ní rozpouštějí.

Dezinfekce vody

I kdybychom se před skokem do bazénu pod sprchou přímo vydrbali kartáčem a mýdlem, přesto na kůži vneseme do vody desítky tisíc mikroorganismů, které se v ní dále utěšeně množí. Průběžně proto musíme vodu dezinfikovat. Opět sáhneme do zásobárny bazénové chemie. Nejčastěji na bakterie, viry a plísně, ale částečně i na řasy používáme kyselinu tri(di)chloroisokyanurovou nebo chlornany. Při soustavné dezinfekci udržujeme koncentraci chlóru mezi 0,3-0,6 mg/l (ppm), měříme ji jednou týdně, za horka a při velkém provozu však častěji. Pozor: Před měřením vždy zkontrolujeme a případně upravíme hodnotu pH! Nejjednodušší je použít chlorovací tablety. Tvarově jsou stálé a do bazénu potřebný chlór uvolňují od pěti do deseti dnů, takže dávkovač chlóru (plovák) stačí doplňovat jednou za týden. Protože existuje pouze v tabletě i kyselina kyanurová, snižují se i ztráty volného chlóru.

Platí, že pokud v bazénu klesne koncentrace chlóru pod 0,3 mg/l, je to špatně, a přípravek musíme bezpodmínečně doplnit. Je to mimořádně dobrý pomocník – nicméně skladovat bychom ho měli opatrně a pěkně v suchu, aby nezabil, co nemá!

Více informací najdete na www.marimex.cz.

Autor: Jiří Jan, Marimex (text), Marimex (foto)

Související články

Jak udržet nadzemní bazén čistý 3  fotek

Jak udržet nadzemní bazén čistý

V letních vedrech přijde jistě vhod vlastní bazén na zahradě. Ať v zapuštěné nebo nadzemní podobě. Aby koupání v něm bylo skutečně příjemné, je zapotř ...


Bazénová technika pro snadnou údržbu 5  fotek

Bazénová technika pro snadnou údržbu

Stejně jako ostatní technické vymoženosti, i bazénová technika se stále zdokonaluje a dokáže pobyt v bazénu zpříjemnit a velmi usnadnit péči o něj. ...


Chemie pro kvalitní vodu 6  fotek

Chemie pro kvalitní vodu

Křišťálová voda v našem bazénu už není jen snem, pokud nebudeme poslouchat zaryté odpůrce chemie. Naopak se jeví jako nutnost, když nechceme svými ...


Filtrace pro vodu jako křišťál 1  fotek

Filtrace pro vodu jako křišťál

Milujete pohled na modravou hladinu bazénu i koupání v křišťálově čisté vodě, na jejichž vlnkách se zrcadlí tisíce sluníček. Proto máte bazén, nebo s ...


Bezpečné bazény 3  fotek

Bezpečné bazény

Evropská komise se velmi zajímá o kvalitu vody na veřejných koupalištích. Nebyli jsme na tom zrovna slavně, ale lepšíme se – letos jsme byli v EU č ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
0
Kapková závlaha Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Smartiri
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×