Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/technika/je-sezona-startuju-sekacku): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Výběr správné sekačky - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Je sezóna, startuji sekačku aneb Správný výběr sekačky

Je sezóna, startuji sekačku aneb Správný výběr sekačky
Stroj, který je od jara do podzimu nejpoužívanější, není dost pravděpodobně osobní automobil, ale motorová sekačka. V některých lokalitách (hlavně v chatových osadách a městských satelitech) je možno celé dny vidět, a bohužel hlavně slyšet, stroje nejrůznějších kubatur, kterými se jejich majitelé snaží vytvořit z hrbatého pozemku malá golfová hřiště.
reklama

Někdy je to až komické pozorovat, jak se na pozemku, který by zvládla obyčejná kosa, předvádí majitel bezmála závodního traktůrku. Ten je s těmi několika metry čtverečními, kde se málem neotočí, za deset minut hotov. Jindy je zase k vidění křovinořez, u něhož lze pilový kotouček nahradit cívkou se strunou, který vysekává přerostlou trávu na rozměrné zahradě.

Mnohé by mohli vyprávět prodavači těchto motorových zázraků, kteří denně dostávají dotazy, ze kterých čiší naprostá neznalost oboru – třeba zda samochodná sekačka, která má co dělat sama se sebou, uveze malý přívěs, kde by stál majitel a odtud by ji řídil (evokuje to představu římského válečného vozíku, kde vozataj také stál). Mnohé by mohli vyprávět také zaměstnanci servisů – a možná i lékaři.

V současné době, kdy se výběr jednodušší elektrická travní sekačky pohybuje kolem 1500 Kč a také zřejmě ze společenských důvodů, už skoro nikdo neumí vzít do ruky kosu. To ovládají už jen starší lidé a pak snad obyvatelé některých horských vesnic.

Volba výkonu sekačky

Empiricky neboli zkušeností byl ověřen optimální výkon stroje vzhledem k ploše trávníku. Do tohoto jednoduchého vztahu nebyl ovšem zakalkulován například sklon pozemku, který způsobí, že bývá všechno jinak a že třeba při volbě sekačky bez pojezdu by se mělo spíš přihlížet k hmotnosti stroje než k jeho modernímu a často jen módnímu vzhledu. Zkuste tlačit do svahu například sekačku, která nemá pojezd a váží 37 kg (s prázdným košem).
Nicméně pro běžné pozemky, které nejsou přímo situovány na strmé kopce, následující tabulky plně vyhovují.

Doporučená velikost sečené plochy podle šíře záběru:

Plocha pozemku [m2] Typ sekačky Výkon motoru [W] Optimální záběr (délka nože) [cm] Doporučený objem koše [l]
do 200 elektrická 600 30–32 25
200–400 elektrická 900 35–40 40
400–700 elektrická/benzinová 1200 40–45 50
700–1000 benzinová 1400 45–50 60
nad 1000 benzinová 1600 50–55 70

Volba druhu sekání

Sekačka vřetenového typu sice zajistí vysokou kvalitu trávníku, ale je o dost dražší, mimoto potřebuje pravidelnou údržbu, protože její spirálovité nože musí být ostré, aby stébla trávy nebyla pak „přežvýkaná“, což se odrazí na výsledném vzhledu i na „ochotě“ trávy dále růst a houstnout.
Sekačky s „ručním pohonem“ vyhovují tak pro pozemky velikosti zámecké koupelny, protože práce s nimi je namáhavá.
Sekačky lištové jsou určeny pro velké pozemky a hodí se spíš pro firmy poskytující zahradnické služby. Sekačky bubnové jsou vhodné zejména pro neudržované plochy pokryté nekosenou trávou, rákosím nebo náletovými dřevinami. Zmíněné vřetenové sekačky lze zakoupit již od 13 000 Kč, ale je možno si pořídit i typ za 99 000 Kč.
Takže většina majitelů zahrad a pozemků si spíš pořídí sekačku rotační s otáčejícím se ocelovým (u malých i plastovým) ramenem s břitem a se sběrným košem. Nově se také často používá mulčovací zařízení, které z posekané trávy vytvoří drobné částečky, které mají zlepšovat vlastnosti trávníku.

Co je mulčování

Mulčování, stejně jako pojezd, je v současné době u většiny sekaček podmínkou prodeje; v obchodech zůstávají „na ocet“ stroje, které tyto vymoženosti nemají.

Anglické slovo „mulch“ znamená zapařená sláma, kompost, hnůj; výraz se v současné době používá pro jemně rozsekanou trávu, která se rozprostírá kolem kmenů ovocných stromů a nyní i po trávníku, kde má zlepšit jeho kvalitu. Výsledky nejsou jednoznačné – mulčování má i četné nevýhody: půda pokrytá vrstvou jemně nasekané trávy se často pokrývá plísněmi a mechy, mimoto v mulči často hnízdí myši. Je pravda, že mulčování má i své výhody, ale ty nemají mnoho společného s péčí o zahradu. Tyto klady by se daly vyjádřit asi takto:

  • Není nutno vysypávat koš sekačky a nabízet trávu sousedům.
  • Není nutno odvážet trávu někam do roklí (nechat ji uschnout a pak ji spalovat je nyní zakázané).

Mulčovací sekačka je doplněna zvláštním plastovým klínem, který se vkládá do otvoru, na němž je normálně upevněn sběrný koš. Pomocí tohoto klínu a po výměně běžného nože za speciálně tvarovaný dojde v prostoru s noži k víření posekaných stébel, která se znovu a znovu dostávají do dosahu nožů a tak jsou nasekána na drobné kousky. Při výměně rotačního nože je u sekačky nutno otevřít také boční výhoz; tudy (zpravidla na levou stranu ve směru jízdy) vylétává jemně nasekaná tráva.

Mulčování by se určitě mělo používat uvážlivě a promyšleně.

Díváme se na moderní sekačku

Jedna z podařených sekaček s možností mulčovat a s pojezdem, typ 546 R Primo, byla zachycena na následujících snímcích v akci i při částečné demontáži.

Od ostatních sekaček se liší speciální úpravou plastového držáku nožů, který slouží jako ventilátor mající za úkol vytvářet rychlou rotaci nasekaných stébel v prostoru s noži. Tento sací systém SOLO AEROMATIK zajišťuje optimální plnění sběrného koše i při sečení mokré trávy.

Pro dosažení nízké váhy je karoserie vyrobená z odolného plastu; ten je prakticky nerozbitný a samozřejmě nekoroduje. Plechové kapotování bývá těžké a již po několika letech jsou na něm znát projevy koroze. Plastová konstrukce sekačky je robustní a její tvar je moderní i účelný.

Na rozdíl od starších typů, které „nedosekávaly“ například u zdí domů, je u sekačky 546 R Primo volen průměr žacího nože větší než je rozchod kol; jen tak je možno sekat bez vynechaných míst.
Objem sběrného koše je 50 l, šířka záběru 46 cm, motor Briggs & Stratton má výkon 5,2 k (3,8 kW), zapalování je elektronické bezúdržbové, ložiska jsou kuličková. Celý stroj váží 31 kg, pojezd má rychlost 3,5 km/h, výška sekání se reguluje centrálně v rozsahu 30–75 mm. Stroj je mimořádně tichý; hladina hluku je 96 dB (A).

Skladnost a transport

Velice dobře je zvládnuté nejen ovládání, ale také manipulace se strojem i jeho snadné složení na minimální formát a převážení osobním automobilem.

Autor: Karel Štech (text), PePa (foto)

Klíčová slova:


Související články

STIGA Combi 48 SEQ B v testu Českého Kutila: Stiskni a sekej 10  fotek

STIGA Combi 48 SEQ B v testu Českého Kutila: Stiskni a sekej

Sekaček je na trhu spousta. A ve velkém množství z nich najdete spoustu kompromisů, které způsobí, že majitel není se strojem spokojený. Značka Sti ...


Zahrada jako galerie-1.díl 19  fotek

Zahrada jako galerie-1.díl

Zahrada s domkem Evy a Jana Čtvrtníkových leží v řadové zástavbě na kraji malé severočeské obce. Co nás na ní upoutalo? Dokonalý trávník! Pojďte se po ...


Elektrické rotační sekačky 4  fotek

Elektrické rotační sekačky

Elektrická sekačka má proti benzínové jednu nespornou výhodu a to jednodušší údržbu.To také často bývá argument zákazníků při výběru nové sekačky.To o ...


Sekačky 1  fotek

Sekačky

Na Sv.Jiří nezašlapou trávu čtyři,říká pranostika.Svatý Jiří je za námi a vás možná přestalo bavit neustále ostřit kosu a kupovat další a další brousk ...


Zahrada plná alergií 2  fotek

Zahrada plná alergií

Jaro a léto je mezi milovníky zahrad považováno za jedno z nejhezčích období roku, kdy je potřeba pořádně přiložit ruku k dílu a za odměnu je pak stál ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×