Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/technika/ani-na-mini-zahradce-to-bez-postrikovace-nejde): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Postřikovač Solo - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ani na minizahrádce to bez postřikovače Solo nejde

Ani na minizahrádce to bez postřikovače Solo nejde
Mezi drobnými pěstiteli se někdy mylně traduje názor, že fungicidy (prostředky proti parazitním houbám a plísním), insekticidy (prostředky na ničení hmyzu) či herbicidy (prostředky na hubení plevele) se mohou aplikovat pomocí konve. Výsledkem takového zásahu může být nulová účinnost přípravků nebo naopak poškozené rostliny.
reklama

Postřikovač Solo by měl patřit k základnímu vybavení každé zahrádky, velké třeba jen několik metrů čtverečních. Pryč je naštěstí doba, kdy se prodával jeden typ postřikovače s kovovou nádrží, který po naplnění několika málo litry postřiku nezvedl ani statný muž a k jehož natlakování bylo zapotřebí pořádné fyzičky.

Správný výběr

Sortiment postřikovačů Solo je dnes široký s celou škálou velice šikovných doplňků. Na malé zahrádky nebo balkóny postačí ruční postřikovač s objemem nádrže 1 nebo 2 litry. Robustní pumpa dosáhne potřebného pracovního tlaku již po několika zdvizích.

Nastavitelná tryska usnadňuje postřikování i obtížně přístupných míst, například spodních stran listů. Tryska je nastavitelná od ostrého paprsku až po nejjemnější mlhu. Pro delší dosah je možné dovybavení teleskopickou trubkou.

Pro běžnou zahrádku

Kdy se vyplatí postřikovač Solo o objemu nádrže 5 až 11 litrů? Postřikovače této kategorie mají pumpu s objemem 480 cm3, která vytvoří velice rychle tlak až 3 bary. Rozhodující je široké hrdlo pro snadné čištění a zajímavé příslušenství. Je to především teleskopická trubka o délce 120–230 cm, se kterou se lehce dostaneme i do korun vysokých stromů. Pokud nechceme nosit postřikovač na rameni, vyplatí se doplnit jej jednoduchým vozíkem, připevněným na dno. Přemisťování po zahradě je pak bez námahy. Zajímavé je i ohebné prodloužení postřikovací trubky pro přesměrování proudu až o 180°.

Velice důležitý je výběr vhodné trysky. Nejrozšířenější jsou trysky štěrbinové. Výstupní otvor má tvar štěrbiny a stříkaná kapalina vytváří ploché vějíře. Úhel rozptylu se u těchto trysek pohybuje v rozsahu 65 až 120°. Štěrbinovou trysku lze označit jako nejuniverzálnější. Hodí se však především pro postřiky ploch – trávníky, dvory, příjezdové cesty. Velice jemné mlhy lze dosáhnout u trysek vířivých. Výstřikový obrazec má tvar dutého kuželu a uplatní se především při aplikaci fungicidů, insekticidů při ošetřování keřů a stromů. Naopak pro aplikaci herbicidů a kapalných hnojiv se vyplatí tryska nárazová. Kapalina přiváděná středovým kanálkem naráží na přední plochu trysky a výřezem v těle trysky stříká ven. Tříští se na poměrně velké kapky a vytváří obrazec v podobě širokoúhlého vějíře. Při aplikaci herbicidů, především mezi řádky, hrozí nežádoucí zasažení pěstovaných rostlin. Tomu lehce předejdeme použitím krytu postřiku.
Lze jej nasadit u všech typů postřikovačů, zabraňuje úletu jemných kapiček a ohraničuje přesně ošetřovanou oblast.

Sad a velká zahrada

Na rozsáhlejším pozemku bude praktičtější použití zádového postřikovače Solo s nádrží o objemu 15 litrů. Tlaku až 6 barů dosáhneme s minimální námahou pomocí boční páky. Tato páka se dá připevnit z pravé i levé strany, podle toho, zda je obsluha pravák či levák. Ohebnou, nerozbitnou trubku lze doplnit o manometr, s možností přesného dodržování požadovaného tlaku. Pohodlné nesení na zádech je docíleno vypolstrovanými popruhy. Pro plošnou aplikaci postřiků nebo hnojení kapalnou výživou se vyplatí připojení lehkého nosníku se záběrem 120 centimetrů, osazeného 4 tryskami.

Jde to i na baterky

Ideální je akumulátorový tlakový postřikovač. Kolébkovým přepínačem se na něm dá volit tlak buď 1,4 bary nebo 2,8 barů. Nádrž má objem 20 l a prázdný postřikovač váží i s akumulátorem 6,4 kg. Na jedno nabití baterie se dá s postřikovačem pracovat až pět a půl hodiny. Podstatné je, že nemusíte pumpovat, natlakování dokonale obstará elektrický motorek, jehož provoz je velmi tichý.

Výkonný motor

Králem postřikovačů je pak zajisté postřikovač motorový. Pro majitele velkých pozemků a starší uživatele je takový postřikovač přímo nutností. Je to komfortní a lehké zařízení, vážící bez náplně jen 9,5 kg s nádrží pro 20 litrů postřiku. Motor lehce nastartuje dvěma prsty i slabá žena a má spotřebu benzinu neuvěřitelných 0,5 l/hod. Pístové čerpadlo umožňuje aplikaci při tlaku až 25 barů, s možností plynulé regulace průtoku kapaliny až 7 l/min.

Více o zahradním nářadí na www.solopraha.cz.

Autor: Solo Praha s.r.o. (text), PePa, Solo Praha s.r.o. (foto)

Související články

Poleno vyčistí a rukavice ochrání 4  fotek

Poleno vyčistí a rukavice ochrání

Krbová kamna doma vytvářejí nejen příjemné teplo, ale také kouzelnou atmosféru. Pohled na plápolající oheň uklidňuje a zútulňuje naše obydlí. Pokud ...


Nejen proti housenkám 8  fotek

Nejen proti housenkám

Když je na jaře pěkné počasí, roste všechno jako z vody. Je ovšem optimální také pro škůdce a plevel. Teplé a vlhké klima přeje rovněž většině chorob, ...


Soutěž o motorovou pilu SOLO 5  fotek

Soutěž o motorovou pilu SOLO

Jaro již stojí za pomyslnými dveřmi a bere za jejich kliku a nás čeká jarní úklid na našich zahradách. A abychom Vám jarní práce na zahrádce trochu us ...


Vysavače a foukače listí 24  fotek

Vysavače a foukače listí

Při podzimní procházce krásně šustí pod nohama. Sbíráme je a dáváme do váz a suchých kytic, čím barevnější tím krásnější. Listí, kam oko dohlédne. Bar ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×