Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/pergoly-a-chatky/zastresena-pergola): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Zastřešená pergola - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zastřešená pergola

Zastřešená pergola
Příjemné je letní posezení s přáteli pod pergolou, z pod které nás nevyžene ani sluníčko nebo letní dešťová přeháňka. Pergola poslouží i v babím létě, padající listí, vůně přicházejícího podzimu ani mírné mrholení nás ze zahrady domů nedostane. Stačí opatřit naši pergolu střechou z odolného plastu a bude nám sloužit od jara do podzimu.
reklama

Nebudeme tak muset opouštět příjemné posezení i v jemném podzimním mrholení, kdy je venku ještě teplé počasí. Proti dešti je zákoutí pod zastřešenou pergolou chráněno střechou z plastu. Proti sluníčku je možné prostor dočasně, než poroste břečťanem či jinými rostlinami, nebo i trvale ochránit bambusovými nebo rákosovými rohožemi rozprostřenými po střeše.

Nejčastěji bývá konstrukce pergoly ze dřeva, nemusí to však zůstat pravidlem. Konstrukce z kovu poslouží stejně a v některých případech může být i vhodnější. Je pevná a díky použitým profilům 50×50 mm nepůsobí mohutně.

Postup

 1. Základem této stavby je zákoutí u kůlny s vybetonovanou podlahou. Do té byly při lití betonu pevně zapuštěny kovové duté čtvercové profily „jekly“ 5×5 cm. Ty tvoří stojny budoucí zastřešené pergoly.

 2. Rám střechy pergoly tvoří kovový rám s vloženou středovou příčkou. Svařený je rovněž ze stejného tenkostěnného čtvercového profilu 50×50 mm. Tloušťka jeho stěny je 3 mm.

 3. Zábradlové vyplétané díly je možné zakoupit v některém hobby řetězci nebo si je můžeme vyrobit i sami. Pro dlouhou životnost je však musíme stejně jako kovový rám důkladně povrchově upravit.

 4. Na rám střechy musíme připevnit příčné dřevěné latě. Rozpočítáme si jejich vzdálenosti a z krátkých latěk si uděláme dorazy, aby byly všechny rozteče příčných latí shodné.

 5. Mezery jsou dány typem střechy a požadavkem výrobce na hustotu podkladního roštu. Latě jsou na rám připevněny vruty do železa.

 6. Budeme-li pracovat přesně, vznikne nám pravidelný rošt. Tam, kde to umožňuje konstrukce zastřešené pergoly nebo altánku, je jednodušší rošt i střechu připevnit na zemi.

 7. Jednotlivé dílce střechy podložíme speciálními plastovými podložkami ve tvaru profilování střechy. Síla dotažení se tak roznese bez zdeformování samotné střechy.

 8. Přes tyto podložky je pak přichytíme vruty k podkladnímu dřevěnému roštu. Většinou je možné koupit vruty s podložkami v sadě. Otvory pro ně si můžeme nejprve předvrtat.

 9. Plastové podložky je možné po zašroubování zavřít průhlednými pryžovými čepičkami. Ty ochrání vruty a zabrání zatékání vody při dešti. Tím bude před vodou ochráněn i podkladní dřevěný rošt.

 10. Díly střechy si na rošt rozvrhneme tak, aby bylo šířkové i délkové překrývání jednotlivých dílů shodné. Díly klademe jako tašky, nejprve spodní řadu a pak kvůli dešti horní řadu s přesahem přes spodní.

 11. Postupně připevníme všechny střešní dílce. Pro šroubování je vhodné použít akumulátorovou vrtačku s jemně nastaveným momentem dotahování. Hotovou střechu opřeme o přední kratší stojny.

 12. Ze strany stojen jsou přivařené pásky z plochého silnějšího plechu. Mezi ně vložená střešní konstrukce bude na stojnách pevně držet. Po nasazení ji ze strany zajistíme malými šroubky proti pohybu.

 13. Pro nasazení střechy budeme potřebovat jedny pomocné ruce navíc. Přední stojny zastřešené pergoly jsou kvůli sespádování při dešti kratší. Sklon je stejný jako u sousední střechy na zděné kolně.

 14. Ve výšce cca 90 cm od země jsou na stojny přivařeny elektrickou svářečkou ploché plné profily, které budou držet zábradlí. Přivařeny jsou na jednu stojnu a dva kratší sloupky.

 15. Zábradlové dílce k navařeným kovovým páskům připevníme malými vruty se zápustnou hlavou. Do pásků nejprve předvrtáme malým vrtáčkem otvory pro průchod šroubků.

 16. Na výplně tvořící zábradlí bude připevněné širší dokončovací prkno. Pro spoj prken u stojny je nutné zkosit jejich konce pod úhlem 45° tak, aby bylo možné dosadit je až k sobě.

 17. Nutný přesah zkosení přesně orýsujeme podle šířky zábradlových prken. Samotný řez můžeme provést elektrickou přímočarou, nebo ostrou ruční pilkou.

 18. Stejně zkrátíme i vnější roh prkénka tak, aby působilo zábradlí shodně. Hrany řezu očistíme smirkovým papírem, nakonec je ručně nebo frézkou zaoblíme a opatříme povrchovým nátěrem.

Pepův tip

Pokud si chceme pod zastřešenou pergolou i rozsvítit nebo pustit rádio, nespoléhejme se na prodlužovací šňůry používané doma nebo na obyčejné zásuvky. Vždy zvolme zásuvky s úpravou proti vlhku a prodlužovací šnůry určené na venkovní použití.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Zastřešení bazénu vyřešíte sami 16  fotek

Zastřešení bazénu vyřešíte sami

Jakmile se jen trochu oteplí, milovníci bazénů se již těší na první tempa ve svém vodním království. Pokud je léto teplé, můžete si užívat vodních ...


Pergoly a jejich typy: víte, jakou si vybrat? 5  fotek

Pergoly a jejich typy: víte, jakou si vybrat?

Pergoly se stávají čím dál oblíbenějšími. Důvod je jasný, lidé chtějí od jara do podzimu trávit maximum času v zahradě. Tento prvek, umožňuje vzhle ...


Pergola se může stát druhým domovem 5  fotek

Pergola se může stát druhým domovem

Ochranu před sluncem i deštěm stejně jako dostatek prostoru pro celou rodinu i hosty skýtají zahradní pergoly, jejichž charakter a design je velmi ...


Střešní konstrukce na pergolu 6  fotek

Střešní konstrukce na pergolu

Stavba pergoly je velmi příjemná záležitost. Avšak určitou pozornost zvláště při svépomocné stavbě musíme věnovat střešní konstrukci. Ta musí vydrž ...


Polykarbonátové desky – vyberte tu pravou 7  fotek

Polykarbonátové desky – vyberte tu pravou

„Jsem ti říkala, nech je až na polárkovej dort.“ To je památná scéna z filmu Pelíšky. Rozteklé plastové lžičky a vyčítavý pohled maminky. Plast si od ...


Pergola jako výhradně letní záležitost? 4  fotek

Pergola jako výhradně letní záležitost?

Posezení na zahradě s přáteli, dobrým jídlem a pitím a možná také za doprovodu drnkající kytary, je dozajista velmi příjemně strávenou chvílí každého ...


Ukotvení pergoly 5  fotek

Ukotvení pergoly

Ukotvení pergoly můžeme provést několika v zásadě odlišnými způsoby. Betonové základy jsou sice náročné na stavbu, ale za to však představují jisto ...


Druhy pergol 5  fotek

Druhy pergol

Pergola v našich zahradách již dávno zdomácněla. Název je odvozen z latinského pergula a znamená krytí. Tento okrasný prvek zahradní architektury slou ...


Praktické plasty pro váš dům i zahradu, 1. díl 25  fotek

Praktické plasty pro váš dům i zahradu, 1. díl

Komůrkový polykarbonát – Makrolon, Marlon, Lexan, Daulux, Decolite, Modular, Barlo nebo Molanex – obchodní nebo prodejní názvy a značky materiálu se l ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×