Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/pergoly-a-chatky/stavba-zahradniho-domku): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Stavba zahradního domku - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba zahradního domku

Stavba zahradního domku
Rozhodli jste se koupit si zahradní domek a poskládat si jej sami, nebo necháte i stavbu na zaměstnancích dodavatelské firmy, jen byste chtěli vědět, jak to bude vypadat? Podívejte se s námi.
reklama

Video montáže

Příprava staveniště

Uvážlivě zvolte místo, na kterém budete domek stavět. Dbejte na to, aby vámi vybrané místo bylo co nejrovnější. Jako podklad doporučujeme:

a) zhutnělé štěrkové podloží s odvodňovacím kanálkem (vhodné pro domky na nářadí a menší zahradní chatky do 16 m2);
b) dlažba na pevném podkladu nebo zámková dlažba pod celou plochou chatky (pro místa s měkkým terénem, domky s větší zátěží podlahy nebo střechy);
c) litá betonová plocha (pro zahradní domky nad 16 m2 a chatky z vysokou zátěží podlahy a střešní konstrukce; nutné i tam, kde se předpokládá pohyb terénu, nebo je v blízkosti vodoteč).

Při výběru domku nezapomeňte na důležité detaily

Spodní konstrukce

Základové hranoly by měly být zhotoveny z impregnovaných trámků. Rozložení trámků by mělo být co nejpravidelnější, s roztečí max. 60 cm. Nejdříve položte silnější trámy obvodové. Mezi ně vkládejte trámky podložní. Všechny trámky udržujte ve vodorovné poloze.

Stavba stěn

Před montáží si srovnejte všechen dřevěný materiál podle typu. Urychlíte si tak následující práci. Jako první obvodová prkna použijte prkna bočních stěn a následně prkna přední a zadní. V rozích sledujte pravoúhlost. Obvodová prkna usazujte za pomoci gumového kladívka a montážního špalíčku.

Usazení oken a dveří

Na přední straně sledujte výšku stavby zahradního domku. Dveře a okna vsazujte při postupném narůstání chatky. Obložky dveří a oken jsou součástí výrobku. Před usazením štítové části domku a střešních trámů jistěte dveře zavětrováním. Omezíte tak jejich pohyb při stavbě a tím možnost poničení a vychýlení ostatních spojů.

Montáž střešní konstrukce

Čelní a zadní stěna chatky je zakončena prvky s výřezy pro nosníky střešní konstrukce. Pokud jste drželi pravoúhlost v rozích, nasunete snadno nosníky do připravených výřezů. Výřezy jsou úhlované tak, aby nosníky tvořily k palubkovému záklopu rovnou plochu.
Střešní palubky začněte skládat zepředu. Systémem pero drážka vytvořte obě plochy spojené na štítě střechy. Palubky upevněte na trámky hřebíky. Pokud vám na konci nevyjdou obě strany ve stejné úrovni, došlo k tomu, že jste v průběhu natloukání palubek nesráželi jednotlivé palubky všude stejně. Pak je třeba konec zaříznout.
Na střešní palubky našroubujte vruty z čela, vzadu i v bocích ozdobná prkna. Čelní prkna jsou obvykle s ozdobným oblým frézování.

Montáž střešní krytiny

V základní verzi je domek opatřen černou pískovanou lepenkou. Tu v pásech rozviňte po ploše střechy a malými hřebíky připevněte ke střešním palubkám. Pásy překládejte tak, aby po nich voda stékala, tzn. začněte na spodním okraji a postupujte směrem vzhůru. Na hřebenu přeložte pás lepenky přes obě půlky v minimální šíři 40 cm.

Podlaha

Při pokládání podlahových prken dbejte na to, aby byl napravo i nalevo u stěn stejný odstup. První prkno by mělo být položeno asi 5 mm od boční stěny, stejně tak prkno poslední. U každého spoje použijte dva hřebíky . Po dokončení přidělejte po obvodu lišty.

Nátěr

Po dokončení stavby zahradního domku ošetřete domek uvnitř i zvenku kvalitním lazurovacím nátěrem dle pokynů výrobce.
V případě zvýšené vlhkosti okolí doporučujeme natřít podlahová prkna před jejich instalací.

Přejeme vám příjemně prožitý čas při stavbě a následném užívání zahradního domku.
VLADEKO spol.s r.o.

Pepův tip

Aby zahradní domek dobře sloužil, musí být pevný, stabilní, odolný proti rozmarům počasí, hlavně velkému větru. Zemní vruty Krinner jsou velmi vhodné pro budování základů dřevostaveb, neboť dřevo díky zemním vrutům nepřijde do přímého kontaktu se zemí, a nepodléhá tak snadno vlivu vlhka či plísní. Drtivá většina zahradních domků je dřevěných, proto je volba zemních vrutů logickým krokem.
Zemní vruty se dají instalovat naprosto přesně za jakéhokoli počasí včetně mrazů, odolají povětrnostním vlivům a preventivně chrání dřevo, jež zůstává v suchu a nehnije. Jsou stabilní, protože při vlastním zavrtávání se zemina kolem nich stlačuje a zhutňuje.
A co když je pozemek situován ve svahu? To vše vyřeší zemní vruty KRINNER pro vybudování základů budoucího zahradního domku. Mají velmi široké použití, neboť se nabízejí v mnoha velikostech a s různým typem zakončení. Jsou tedy vhodné i pro stavění ve svahu.

Autor: Vladeko (text, foto, video)

Související články

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl 19  fotek

Stavba zahradní kuchyně – 1. díl

Pokud jste se rozhodli vylepšit svoji zahradu venkovní kuchyní s posezením, máme pro vás tip.


Dětská hřiště - spousta radosti a zábavy na jednom místě 24  fotek

Dětská hřiště - spousta radosti a zábavy na jednom místě

Máte doma živé dítě překypující energií? Chcete mu dopřát místo, kde bude moct společně s kamarády svou energii vybít? Máte strach pouštět vaše dít ...


Jak jsme kupovali a stavěli dětské hřiště 11  fotek

Jak jsme kupovali a stavěli dětské hřiště

Máte doma neposedné dítě překypující energií? Chcete mu dopřát místo, kde bude moct společně s kamarády svou energii vybít? Bojíte se pouštět svoje ...


Zahradní domek pro dítě – 1. díl 27  fotek

Zahradní domek pro dítě – 1. díl

Malý dřevěný domeček na zahradu potěší každé dítě. Má si kde hrát, kam schovat hračky, nebo si může pozvat kamarády. Domeček je celý ze dřeva. Použít ...


Dřevěný zahradní domek - 2. díl 23  fotek

Dřevěný zahradní domek - 2. díl

V předchozím dílu jsme budovali základy. Zbývá tedy dokončení. Zahradní domek z hladkých ohoblovaných palubek ze smrkového dřeva s širokými proskleným ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×