Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/pergoly-a-chatky/stavba-pergoly-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Stavba pergoly – 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba pergoly – 2. díl

Stavba pergoly – 2. díl
Zastřešená pergola nás schová nejen před deštěm, ale i před silným sluncem. Použitý zastřešovací materiál v mléčně opálové úpravě světlo odráží a rozptyluje. Jedna strana desek je také upravena UV filtrem proti slunečnímu záření. To prodlužuje životnost celého zastřešení pergoly. Záruka na materiál je podle firmy pět až patnáct let.
reklama

Abychom měli při stolování a posezení pod pergolou dostatek místa na odložení knížky nebo hrnečku s kávou a případně mohli vzhled pergoly oživit květinami v truhlících, vyrobíme na horní hrany výpletových rámečků 15–20 cm široké odkládací plochy z rovných hezkých prken.

Pepův tip

Při stavbě základové konstrukce místo betonování základů nebo zatloukání natloukacích patek či trnů použijte zemní vruty BAYOS. Zemní vrut při zašroubování do země díky kónusovému tělu zhutní a stlačí zeminu ve svém okolí, a tak vznikne díky ploše pravidelného závitu na těle vrutu velmi pevný základ. Při použití zemních vrutů odpadá náročné kopání a betonování, lze je ihned po zašroubování do půdy zatížit a pokračovat ve stavbě pergoly.

Postup

 1. Příčníky spojující protilehlé stojny konstrukce pergoly přesahují půdorys na obou stranách o 20 cm. O tloušťku střešních latí, které budou tvořit rošt pod zastřešení, je spustíme níž. Jako šablonka nám postačí odřezek ze střešní latě.

 2. Svěrkou, kterou si upneme na stojnu, si příčníky podložíme ve správné výšce. Předvrtáme si malým vrtáčkem otvory pro připevňovací vruty. Dvěma dlouhými vruty s křížovou hlavou příčníky připevníme. Vždy jeden z každé strany stojny.

 3. Spojovací příčníky připevněné ze strany stojin zjednodušují stavbu pergoly, není tak zapotřebí vyrábět čepy nebo přeplátování. Dvě příčné latě také lépe podepřou střešní latě tvořící rošt pod stříšku z polykarbonátu.

 4. Na příčníky v pravidelných asi 60cm odstupech přišroubujeme střešní latě. Připevňujeme je dlouhými vruty vždy do obou příčníků. Tím se celá konstrukce pergoly pevně prováže a spojí. Výhodou při práci je akumulátorový šroubovák bez nutnosti použití kabelu.

 5. Při práci nám pomůže šablonka určující šířku roztečí latí od sebe. Použijeme-li střešní latě kratší než je celá pergola, musíme je připevňovat střídavě na vazbu, aby byly provázány stejně jako cihly. Konce jsou vždy na příčnících.

 6. Na střechu jsme použili komůrkový polykarbonát zvaný Makrolon. Zastřešení bude ze dvou dílů. Budeme proto potřebovat středový spojovací H profil, pásku proti nečistotě, krajové profily a připevňovací nereznoucí vruty s podložkami.

 7. Využijeme-li celý prodávaný formát desky, není ji nutné řezat. V případě potřeby řezu postačí ostrá čepovací pilka. Výhodné je znát před stavbou formát desek a přizpůsobit rozměry konstrukce zastřešovacím deskám tak, aby byl jejich prořez co nejmenší.

 8. Základní formáty polykarbonátu jsou: délka 1–6 m a šířka 80-250 cm, dezény kouřový, čirý a opál. Koupíme ho ve specializované firmě nebo v sítích baumarketů.

 9. Terén pod pergolou není u zadní stěny úplně rovný. Nerovnost snadno rozložíme do stupínků ve výšce zábradlí. Levá i pravá strana navazují na výšky sousedícího zábradlí. Prostřední pole rozděluje výškový rozdíl rovnoměrně napůl.

 10. Aby byl vršek zábradlí elegantní a nikdo se o něj při procházení neporanil, zakulatíme jeho rohy. Jako šablonku zaoblení můžeme použít plechovku od barvy. Obyčejnou tužkou ji na roh materiálu přesně obkreslíme.

 11. Přímočarou pilkou s ostrým plátkem zaoblení vyřízneme. Plátek směrem nahoru vytrhává, pomoci nám může překreslit si zaoblení na rubovou stranu prkénka a řezat po rubu. Načisto kolmo k ploše vybrousíme zaoblení pásovou bruskou nebo smirkem na špalíčku.

 12. Hrany desky na zábradlí zakulatíme po celém obvodu horní stopkovou frézkou. Její nastavení si nejprve vyzkoušíme na odřezku stejně silného materiálu. Desku si při práci pevně upneme truhlářskými svěrkami.

 13. Širokou desku u zadní stěny připevníme na zábradlí kovovými úhelníky. Ty jsou děrované a mají nereznoucí pozinkovou úpravu. Malými šroubky je připevníme z nepohledové strany k zábradlí a k desce.

 14. Rohové zábradlí zavětrovává celou konstrukci pergoly. Vrchní desky zábradlí by si v rohu vzájemně překážely. Jejich vnitřní rohy proto musíme seříznout pod úhlem 45 stupňů, přesně k rohu hranolku tvořícího stojnu.

 15. V přední části pergoly a v rozích u sezení nám postačí užší zábradlí. Na ně je možné umístit truhlík s květinami nebo drobnou přírodní dekoraci. Výšku zábradlí při výrobě pergoly snadno určíme podle výšky ohybu lokte sedící osoby.

 16. Široká deska na zadním zábradlí při posezení pod pergolou umožní pohodlné odložení nejen servírovacího tácu, ale také společenské hry nebo knížky. Místo na stole tak zůstane volné a věci jsou od stolu na dosah.

Pepův tip

Šíře roštu ze střešních latí je daná podle technického listu polykarbonátových desek. Hustší rošt je lepší. Při velikosti zastřešení naší pergoly dvanáct čtverečních metrů už nejde o zanedbatelnou plochu, připočítáme-li k ní váhu 20–30cm vrstvy sněhu, jedná se o pořádnou zátěž.

Cena Makrolonu a ostatních polykarbonátových desek jedno a vícekomorových se podle tloušťky od 6 mm výše pohybuje okolo 420 Kč a více. Na naši pergolu postačila tloušťka 8 mm a opálový povrch. Rozměr zakoupené desky byl 6×2 m. Postačilo tedy desku pouze přepůlit. Půdorys pergoly odpovídá zastřešení tedy cca 4×3 m.

Makrolon není nejlevnější materiál, ale má dlouhou životnost. Na celé pergole nám vydrží nejdéle. Odhadovaná životnost pergoly při správné péči a za předpokladu použití kvalitní povrchové úpravy může být 20–25 let.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Stavba pergoly – 1. díl 29  fotek

Stavba pergoly – 1. díl

Na stavbu zahradní pergoly není nikdy pozdě, dá se stavět od jara do podzimu. Její stavba trvá podle náročnosti zhruba dva víkendy. Především zastřeše ...


Dřevěné stavby a konstrukce v zahradě 10  fotek

Dřevěné stavby a konstrukce v zahradě

Současná výstavba rodinných domů zahrnuje z velké části domky nevelkých rozměrů, řadovky nebo dvojdomky. V těchto domech nebývá mnoho úložných prostor ...


Oblíbené zahradní pergoly 12  fotek

Oblíbené zahradní pergoly

Zahradní pergoly byly v první řadě dřevěnými stavbami, které nebyly určené lidem, ale sloužily jako opory popínavým rostlinám. Posléze lidé ocenili př ...


Pama představuje Decolar 2  fotek

Pama představuje Decolar

Firma Pama představila v roce 2009 novinku z oblasti polykarbonátových komůrkových desek (obdoba Marlon, Makrolon, Lexan...) s pohledovou estetickou m ...


Než začnete stavět pergolu svépomocí 27  fotek

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Renovace laminatove skluzavky Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Kamenný krb - netáhne komín Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 9.7.2018 17:21 Pavel
2
Altán nebo pergola Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 23.5.2018 12:53 Richard Černý
2
Pergola přistavěna k domku Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 1.11.2018 19:55 Václav
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×