Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/pergoly-a-chatky/stavba-pergoly-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Stavba pergoly – 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba pergoly – 1. díl

Stavba pergoly – 1. díl
Na stavbu zahradní pergoly není nikdy pozdě, dá se stavět od jara do podzimu. Její stavba trvá podle náročnosti zhruba dva víkendy. Především zastřešená pergola chránící nejen před slunečním světlem, ale i před deštěm, nám poskytne po většinu roku příjemné venkovní posezení. Od přátelského popovídání se známými nebo odpočinku nás tak nevyžene prudké slunce ani déšť. Zastřešení nám o něco prodlouží možnost posezení na zahradě.
reklama

Čím dříve se pro pergolu rozhodneme, tím dříve ji můžeme nechat porůstat. Poskytne nám tak nejen stín, ale krásně splyne se zahradou. Vybírat si můžeme z několika druhů břečťanů, přísavníků, psího vína nebo třeba vistárie. Konstrukce pergoly musí být dostatečně nosná, za pár let ji bujný porost může plně obepnout.

Zastřešená pergola vydrží déle i díky tomu, že její konstrukce není tolik vystavena přímému dešti. Proti slunci se můžeme snadno bránit položením rákosové rohože na střechu pergoly.

Postup

 1. Provázkem a čtyřmi dřevěnými kulatinkami nebo velkými hřebíky vytyčíme půdorys budoucí pergoly. Tyčky by měly být asi 20–30 cm dlouhé. Paličkou je zatlučeme do rohů budoucího půdorysu.

 2. Tyčky zatlučeme kolmo, aby byl půdorys přesný. Jeho pravoúhlost zkontrolujeme přeměřením úhlopříček – ty by měly být shodné. Pevným provázkem pak tyčky omotáme tak, aby se neprověšoval.

 3. Stojny pergoly budou kotveny do zatloukacích patek. Patky jsou opatřeny pouzdrem pro uchycení hranolků. Patky mají antikorozní pozinkovou povrchovou úpravu. Velkou obouručnou palicí je na vytýčených místech a v rozích zatlučeme do země.

 4. Místo zatloukacích patek lze zvolit zemní vruty od BAYOS. Jejich výhodou je kónusové tělo, které zhutní a stlačí zeminu ve svém okolí, a tak vznikne díky ploše pravidelného závitu na těle vrutu velmi pevný základ, který lze okamžitě zatížit. Zemí vruty lze použít při stavbě pergoly, zahradního domku, terasy, plotu či obyčejného sušáku na prádlo.

 5. Do patek vložíme při zatloukání plastový trn, který zabrání poškození patek.

 6. Zatloukací patky jsou vhodné především do měkké půdy bez kamenů. Do pevnější půdy můžeme jamkovačem předvrtat potřebný otvor. Patku v něm po usazení zabetonujeme, nebo obsypeme hlínou a kameny.

 7. Při zatloukání upevňovacího trnu je nutné vodováhou kontrolovat jeho kolmost k zemi v obou směrech. Stejně tak kontrolujeme, jestli se patka nestáčí při zapouštění do země okolo své osy do stran. Boky trnů musí být vzájemně vždy rovnoběžné.

 8. Vodováhou kontrolujeme vzájemné výšky patek v zemi. Nemáme-li dlouhou vodováhu, můžeme si pomoci rovnou dlouhou latí, na kterou krátkou vodováhu položíme. Mírným doklepáním srovnáme drobné nerovnosti.

 9. Kotoučovou pilou (maflem) zkrátíme stojny na potřebnou délku. Úhelníkem si nejprve řez přesně označíme. Druhou stranu stojny zařízneme pod mírným úhlem, pod kterým bude střecha kvůli dešti sespádována.

 10. V pouzdrech, kterými jsou zatlučené patky ukončeny, jsou dva otvory pro šrouby. Jimi nejprve skrz předvrtáme vložený a přesně zkrácený hranolek. Vrtáme co nejvíce kolmo k ose, abychom snadno prošli protilehlým otvorem v patce.

 11. Na uchycení hranolků do patek použijeme osvědčené vratové šrouby. Kladívkem je nejprve doklepneme tak, aby se „zakously“ do dřeva. Z druhé strany je opatříme podložkou, plochým klíčem je pak pevně dotáhneme.

 12. Půdorys pergoly je přesně vytyčen a hranolky jsou přichyceny v zatloukacích patkách. Samotná pergola by jenom takto nestála. Nyní si můžeme přesně naměřit výplňové rámečky, které stojky vzájemně spojí.

 13. Mezi stojny pergoly si vyrobíme výplňové rámečky. Můžeme je sešroubovat, spojit v kolíčkovací šabloně nebo sesadit na rohové čepové spoje. Rám vložíme mezi stojny a obkreslíme případnou drobnou nerovnost.

 14. Drobné odchylky a nerovnosti, které mohly vzniknout při zatloukání stojin nebo při jejich kotvení do patek, srovnáme. Elektrickým nebo ručním hoblíkem snadno ubereme potřebnou drobnou třísku v celé délce rámečku.

 15. Hotové rámečky je třeba povrchově upravit stejně jako všechny dřevěné části pergoly nejméně třemi nátěry. Používáme odolnou barvu určenou pro venkovní použití. Nejprve ale smirkem v ruce nebo na špalíčku lehce strhneme hrany rámečků.

 16. Před laťováním vložíme natřené rámečky ještě jednou mezi stojny a překontrolujeme. Nerovný terén v zadní části pergoly jsme snadno zvládli jak rozdílnou výškou rámečků, tak vytvořením vyrovnávacích stupňů, které pergolu oživí.

 17. Když jsou rámečky v pořádku, můžeme začít s lištováním. Velkou práci nám ušetří přípravek pod 45 stupňovým úhlem. Snadno jej vyrobíme, naměříme-li si obě dorazová prkénka ve stejné vzdálenosti od rohu.

 18. S přípravkem přesně založíme začátek výpletu. Podle potřeby si z odřezků vyrobíme stejně široké dorazy, které vkládáme za další připevněnou laťku. Začínáme vždy od levého spodního rohu.

 19. Lišty předvrtáme malým vrtáčkem, aby na koncích nepraskaly. Připevníme je malými vruty s nereznoucí povrchovou úpravou. Přesahy lišt zařízneme podle rámečku ostrou přímočarou pilkou.

 20. Po připevnění zarovnáme lišty načisto pásovou bruskou. Volíme raději jemnější smirkový pás, který nebude konce tenkých lišt vytrhávat. Rámeček si však nejprve zafixujeme ve svislé poloze, aby se nám při práci nekácel. Obroušené natřeme.

 21. Svěrkou si přichytíme rámeček ke stojce. Dlouhými vruty jej pak připevníme. Rámeček by měl být asi 10–15 cm nad zemí, aby nám v trávě nevlhnul a bylo možné ji pod ním upravovat sekačkou. Ostatní rámečky rovnáme vodováhou podle prvního.

 22. Rohový spoj rámečků a stojny vše dokonale zpevní a zavětruje. Proto na něj myslíme už při navrhování pergoly. Při použití šablonky na připevňování lišt spolu přesně spasujeme rámečky s výplní i v rohových spojích.

 23. Aby na nás pergola nepůsobila dojmem, že se kácí, jsou výplety z rohů pergoly směřovány vždy proti sobě. Středový lichý díl musí být vypleten z obou stran tak, aby pole půlil. Vložíme proto do rámečku středovou laťku, kterou připevníme delšími vruty.

 24. Středovou lištu si rozpůlíme ryskou. K ní začneme skládat lišty pod úhlem 45 stupňů na stejné šířkové dorazy. Přesný úhel spoje lišty řízneme ostrou čepovací pilkou v pokosnici.

 25. Pevná kostra pergoly je postavena. Dalším krokem bude přesné vyměření a přichystání osmi příčníků. Jejich délka by měla přesahovat půdorys pergoly na každé straně o 20–30 cm. Stejný bude i přesah budoucí stříšky, aby pod pergolu nepršelo.

Pepův tip

Vhodný materiál na výrobu pergoly a ostatních zahradních staveb je borovice. Má v sobě vysoký obsah pryskyřic a dobře odolává vodě. Máme-li možnost, je vhodné na stavbu pergoly zakoupit tlakově impregnovaný materiál.

Nejběžnější a nejlevnější na stavbu je smrk.

Kvalitní povrchová úprava a zastřešení dokáže velmi prodloužit životnost celé pergoly.

Patky nezatloukáme až k zemi, hranolky by měly být asi 10 cm nad zemí. Ranní vlhkost nebo mokrá tráva k nim dosáhne hůře a hranolky déle vydrží.

Tvar výpletu nebo výplně pergoly zvolíme libovolný, záleží na našem vkusu a také na prostředí, do něhož je celá zahradní stavba umístěna.

Vhodné je si nejprve nasucho bez připevňování vyskládat na rámeček požadovaný tvar vypletení - může být na čtverec, na pokos, vodorovný či kolmý k zemi, vzdušný i plný propletený. Záleží také na tom, jak se například potřebujeme chránit před větrem, zdali je nutné vyrobit jednu nebo více stěn pergoly jako větrolam.

Autor: PePa (text a foto), BAYO.S (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zahradní posezení pro hezké chvilky 11  fotek

Zahradní posezení pro hezké chvilky

Jestli jste, milí kutilové, právě prořezali po zimě stromy a uklidili zahradu, jistě vás první sluneční paprsky přivedly na myšlenku, že je docela ško ...


Dřevěné stavby a konstrukce v zahradě 10  fotek

Dřevěné stavby a konstrukce v zahradě

Současná výstavba rodinných domů zahrnuje z velké části domky nevelkých rozměrů, řadovky nebo dvojdomky. V těchto domech nebývá mnoho úložných prostor ...


Jak se staví zděná pergola 8  fotek

Jak se staví zděná pergola

Stavba zděné pergoly je dobrým rozhodnutím. Má nesčetný počet výhod, mimo jiné i dlouhou životnost, vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům i pr ...


Stavba pergoly – 2. díl 25  fotek

Stavba pergoly – 2. díl

Zastřešená pergola nás schová nejen před deštěm, ale i před silným sluncem. Použitý zastřešovací materiál v mléčně opálové úpravě světlo odráží a rozp ...


Než začnete stavět pergolu svépomocí 27  fotek

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.


Jak pokládat šindele na zahradní domek, pergolu a garáž 12  fotek

Jak pokládat šindele na zahradní domek, pergolu a garáž

Pokud plánujete postavit zahradní domek, garáž či pergolu, budete muset tyto drobné stavby něčím zastřešit. Pravděpodobně tou nejlepší a nejrychlej ...


Jak vybrat a použít nastavitelný zemní vrut BAYO.S 5  fotek

Jak vybrat a použít nastavitelný zemní vrut BAYO.S

Zemní vruty, jak asi každý ví, jsou určeny k rychlé stavbě základů bez betonu. Z názvu nového vrutu – NASTAVITELNÝ – je jasné, že tuto zemní kotvu ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×