Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/pergoly-a-chatky/pergoly-altanky-loubi-konstrukce): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Konstrukce pergoly, altánku a loubí - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Pergoly, altánky, loubí – konstrukce

Pergoly, altánky, loubí – konstrukce
Základem při stavbě pergoly nebo jiné zahradní stavby je vytvoření rovného podkladu. Někdy je také možné, sluší-li to stavbě, nebo když není jiná možnost, kopírovat terénní nerovnosti nebo je do stavby využít a začlenit. Samostatná pergola jenom na čtyřech nohách není většinou dostatečně stabilní. Vhodné je proto ji zavětrovat a tím ji zpevnit.
reklama

Do konstrukce pergoly můžeme vložit zábradlí nebo návětrnou stranu vyplnit odlehčeným propleteným polem. To může sloužit nejen jako základ pro popínavé rostliny, ale i chránit soukromí před větrem a zvědavými zraky sousedů.

Jak vysoká

Aby nám bylo pod pergolou příjemně, nesmí být moc vysoká, pocit příjemné intimity bychom v ní pak těžko získali. Optimální podchodná výška je okolo 2–2,2 m.

Povrchová úprava

Protože pergolu nebo altánek na zimu nerozebereme a neschováme dovnitř, je důležité, aby byly všechny její kovové spojovací prvky v nereznoucí povrchové úpravě. Ať už se jedná o spojovací nebo vratové šrouby, kotvící patky nebo spojovací úhelníky. To samé se samozřejmě týká i vrutů nebo hřebíků. Ošklivé rezavé skvrny, které by zakrátko naši zahradní stavbu zdobily, by nám naše dílo jen kazily.

Podlaha

Jako podlaha nám u pergoly nebo loubí bude nejčastěji sloužit obyčejná srovnaná zpevněná plocha osazená trávou. Větší přístřešek nebo altánek může být doplněn vymývanou nebo zámkovou dlažbou, štípanými kameny, palubkovým nebo prkenným roštem či dlažbou z dřevěných špalíků, podlahu můžeme mít také betonovou. Záleží na našem vkusu, finančních možnostech a typu zahrady a zahradní stavby.

Spoje

Při stavbě zahradního domku nebo pergoly používáme nejvíce jednoduché truhlářské spoje na čep a dlab, nebo přeplátování. Jejich výrobu nám usnadní ostrá čepovací pilka, úhelník, vhodně široké dlátko a palička. Použít je také možné různé kovové spojky a úhelníky. Ty se snažíme umísťovat tak, aby byly co nejméně na očích nebo aby je do budoucna skryla zeleň. Dalším velkým pomocníkem jsou vratové šrouby, nebo vruty do dřeva s šestihrannou hlavou. Při použití lepených spojů používáme vždy lepidlo pro venkovní použití. Práci v zahradě nám zjednoduší použití akumulátorového nářadí, především vrtačky.

Popínavky – pergola v zeleném

Nedílnou součástí pergoly nebo loubí je také správná volba popínavých rostlin, které se budou po pergole pnout a porůstat ji. Mezi nejznámější a rychle rostoucí patří přísavník, psí víno a břečtan, pergolám a přístěnkům ale sluší i vistárie nebo plamének. Stejnou službu s rychlým přírůstem nám ale udělá i fazole nebo hrachor. I při porůstání zahradní stavby se musíme podívat trochu do budoucna. Nevinné malé výhonky za dva až tři roky porostou celou stavbu a především ji také pěkně zatíží. Konstrukci pergoly nebo loubí proto volíme dostatečně pevnou a robustní, aby pod zelenou přikrývkou nesténala a pod její váhou se nezhroutila.

Úložný prostor

Zahradní stavba může sloužit nejen k posezení nebo vytvoření příjemného zákoutí v zahradě. Její součástí může být i užitečný úložný prostor, který převezme funkci samostatného domku nebo kůlny na nářadí. Vejde se do něj nejen zahradní nářadí, jak ruční tak například i kolečko nebo sekačka, ale na zimu je možné zde uskladnit i stohovatelný zahradní nábytek.

Střecha

Nechceme-li se běžet schovat před každým deštíkem nebo sklízet zahradní nábytek, postačí opatřit naši pergolu střechou z odolného plastu. Dodatečně můžeme zastřešit i starší pergolu. Výhodné je znát před stavbou formáty střeších krytin či plastových desk a rozměry konstrukce pergoly zastřešovacím deskám přizpůsobit tak, aby byl jejich prořez co nejmenší.

Střechy zahradních nezděných staveb by měly být především lehké, aby celou konstrukci zbytečně nezatěžovaly. Jako vhodný a vyzkoušený materiál je na ně možné použít kanadský šindel, u něhož je možnost výběru z několika typů a barev. Praktická je také zvlněná guta nebo čirý, zatónovaný nebo opálový plastový trapez, stejně jako polykarbonát, známý nejčastěji pod názvem makrolon. Prodává se v deskách v několika tloušťkách a formátech. Nejběžněji se používá k zastřešování tl. 8, 10 a 12 mm.

Středový spoj je do profilu ve tvaru písmene H. Jeho výhodou oproti jiným krytinám je, že je možné jej prohnout a vytvarovat zastřešení například do oblouku. Pergola s takovým zastřešením zůstává prosvětlená a poskytne útočiště nejen před sluncem, ale i před deštěm, čímž se její využitelnost při letních bouřkách nebo podzimním mrholení prodlouží. Navíc použitý zahradní nábytek nemusíme před deštěm uklízet.

Výhodou uvedených materiálů je, že jsou lehké a konstrukci pergoly příliš nezatíží, snadno se s nimi manipuluje, mají dlouhou životnost a na přesný rozměr je upravíme obyčejnou pilkou nebo ostrým řezákem. Pokládku zvládneme při troše zručnosti i bez cizí pomoci (důležité je při ní dodržet pokyny technického listu, který udává vhodné vzdálenosti latí podkladního roštu). Kanadský šindel se pokládá na plnou plochu.

Tvar – půdorys stavby

Půdorys pergoly nemusí být pouze čtverec nebo obdélník. Postavit můžeme i pouze obloukové zákoutí nebo víceuhelník. Záleží na umístění. Pomocí provázku a dřevěných kulatinek si na zemi snadno vytyčíme půdorys budoucí pergoly.

Kotvení k zemi

Zahradní dřevěnou stavbu musíme pevně ukotvit k zemi. To nám usnadní různé prodávané zatloukací kotvící patky, kovové trny nebo profily odpovídající velikostem nejběžněji používaných hranolků. Jejich správné a především kolmé uchycení v zemi je základem celé stavby.

I v horizontální rovině by měly být po zabudování všechny ve stejné výšce. Některé kotvy je možné zatlouct přímo do země, jiné je nutné zabetonovat nebo připevnit k pevnému a rovnému dlažbovému nebo betonovému podkladu.

Stojky pergoly ani výplňová pole nemusí ležet přímo na zemi, záleží na typu podlahy. Mokrá tráva se tak ke dřevu nedostane a vzlínající vlhkost je nebude tolik poškozovat. Také péče o osazenou zeleň a květiny okolo stavby, stejně jako sečení trávy, bude jednodušší.

Pod stříškou pergoly nebo altánku se najde místo i na gril nebo krb. Vždy však musíme zajistit dostatečný a bezpečný odvod tepla.

Budovali jste zahradní stavbu?

Chcete-li se pochlubit, pošlete nám do redakce fotografii vaší pergoly, altánu nebo jiné zahradní stavby, v jejímž stínu rádi odpočíváte.

Vaše fotografie rádi zveřejníme.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Pergola jako výhradně letní záležitost? 4  fotek

Pergola jako výhradně letní záležitost?

Posezení na zahradě s přáteli, dobrým jídlem a pitím a možná také za doprovodu drnkající kytary, je dozajista velmi příjemně strávenou chvílí každého ...


Zahradní kuchyně s posezením 5  fotek

Zahradní kuchyně s posezením

V našem klimatickém pásmu zastřešená zahradní kuchyň nachází uplatnění jak v horkých dnech, kdy poskytuje stín před sluncem, tak v chladnějších a dešt ...


Jakými způsoby lze zastínit pergolu? 8  fotek

Jakými způsoby lze zastínit pergolu?

Venkovní posezení patří k neodmyslitelným letním činnostem. Není nad to se v horkých letních měsících ukrýt před slunečními paprsky a ve stínu se n ...


Altán nebo pergola 5  fotek

Altán nebo pergola

Altán je menší ozdobný přístřešek, který je zastřešený a slouží zejména k odpočinku a relaxaci. Bývá umístěn na vzdálenějším konci zahrady. Pergola je ...


Popínavé rostliny pro pergoly 5  fotek

Popínavé rostliny pro pergoly

Konstrukce zahradní pergoly přímo vyzývá k osazení popínavými rostlinami, které svými listy tuto lehkou stavbu zastřeší a ochrání její uživatele př ...


Oblíbené zahradní pergoly 12  fotek

Oblíbené zahradní pergoly

Zahradní pergoly byly v první řadě dřevěnými stavbami, které nebyly určené lidem, ale sloužily jako opory popínavým rostlinám. Posléze lidé ocenili př ...


Pergoly a jejich typy: víte, jakou si vybrat? 5  fotek

Pergoly a jejich typy: víte, jakou si vybrat?

Pergoly se stávají čím dál oblíbenějšími. Důvod je jasný, lidé chtějí od jara do podzimu trávit maximum času v zahradě. Tento prvek, umožňuje vzhle ...


Než začnete stavět pergolu svépomocí 27  fotek

Než začnete stavět pergolu svépomocí

Jaro je v plném proudu a někteří z vás se nadšeně vrhli na zahradu a začali vymýšlet, jak ji vylepšit. U mnohých padl návrh – postavíme si pergolu.


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.



© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×