Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/pergoly-a-chatky/bouda-pro-psa): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Bouda pro psa - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bouda pro psa

Bouda pro psa
Máte pejska do kapsy, vesnického oříška, nebo vlčáka jako hrom? A nemáte pro něj to správné bydlení? Nechte se inspirovat. I on si zaslouží kousek svého místa.
reklama

Budete potřebovat

Materiál


nožičky: smrkový hranolek 8×8×15 cm, 6 ks
vruty na korpus a nožičky 4×60 mm, 100 ks
vruty na panty 3×15 mm, 20 ks
panty, 2 ks
vruty na vodicí lišty 3×30 mm, 20 ks
smirkový papír na zakulacení hran
vodicí lišty 2×2 cm, 4 ks o délce 1 m
štětec, barvu nebo lak na povrchovou úpravu

Desky a rozměry podle velikosti boudy a psa vhodně přizpůsobíme.

V našem případě jsme potřebovali:
Dva větší díly 120×65 cm a 120×80 cm,
dva boky z desky 145×80 cm říznuté našikmo z 65 cm do 80 cm napříč.
Dno 80×120 cm,
vnitřní příčku 76×80 cm (seříznutou našikmo),
vetší desku na střechu 140×115 cm.

Nářadí

Akumulátorový šroubovák,přímočarou pilku,truhlářskou svěrku, ruční pilku,větší vrták nebo záhlubník, metr,tužku

Praktická bouda pro psa s předsíní vytvoří v létě hledaný stín a v zimě potřebné závětří. Na její výrobu jsme použili dřevoštěpkovou OSB desku. Je to materiál odolný, pevný a velmi dobře odolávající vlivům počasí. V současné době je to základní materiál pro stavbu moderních úsporných dřevodomů. Na náš trh jej dodává např. firma Kronospan.

Bouda pro psa má obdélníkový půdorys. Kratší boky jsou zkosené kvůli spádování deště, proto je také přední díl s vstupním otvorem o 15 cm nižší nežli díl zadní.

Postup

 1. Důležitý je vhodně velký vstupní otvor do boudy. Ten by měl být dostatečný, aby jím pes pohodlně prošel, ale zase ne příliš velký, aby jím v zimě nefoukalo. Na přední nižší stěnu boudy si narýsujeme vhodnou velikost vstupu. Ten pak ostrou přímočarou pilkou vyřízneme.

 2. Na dva větší boky vyrobíme jednoduché pojezdy pro vsunutí střední příčky. Lišty profilu 2×2 cm nařežeme na dva páry vhodné délky přesně podle výšky boků. Pozor, každý je jinak vysoký.

 3. Malými vruty 4×30 mm pak lišty přišroubujeme cca 8 cm od vchodu směrem ke středu boudy pro psa. Hlavy vrutů zapustíme větším vrtáčkem nebo záhlubníkem.

 4. Lišty v páru šroubujeme tak daleko od sebe, aby se mezi ně snadno vešel díl tvořící příčku. Jejich vzdálenost od sebe určuje síla materiálu příčky a malá, 2–4mm rezerva. Na obou protilehlých bocích musí být lišty umístěny proti sobě a na sebe navazovat.

 5. Jednoduchým seříznutím našikmo vytvoříme z dílu 145×80 cm dva boční díly. Napříč jej řežeme z 65 cm do 80 cm. Úhlem sešikmení zároveň určujeme sklon střechy.

 6. Připravený korpus boudy pro psa začneme přes sousedící boky spojovat. Používáme vruty s křížovou zápustnou hlavou 4×60 mm. Otvory pro ně si předvrtáme menším vrtáčkem. Hlavy šroubů zapustíme.

 7. Takto postupně sešroubujeme celý korpus boudy.

 8. K desce, která bude tvořit dno boudy, si nejprve přichytíme svěrkou připravené nožičky z hranolků. Ty postupně přišroubujeme, každou dvěma vruty 4×60 mm .

 9. Protože je bouda pro psa větší, bude mít kvůli podepření nožičky i uprostřed dna. Potřebovat jich tedy budeme 6. Bouda, která bude sedět na nožičkách, bude lépe odizolovaná od vody a vlhkosti. Na zimu je možné ji obložit tak, aby pod ní neprofukovalo.

 10. Dno s připravenými nožičkami k hotovému korpusu připevníme stejnými vruty, které jsme používali při jeho spojování.

 11. Nakonec k boudě pro psa připevníme na dva panty stříšku. Ta má na všechny strany boudy kvůli dešti mírný, asi 10 cm velký přesah.

 12. Díky pantům střechu snadno otevřeme například při úklidu nebo úpravě.

 13. Z původně vyříznutých dveří a dalšího zbytku OSB desky můžeme vyrobit podklad pro jmenovku a „kost“ a tou vchod do boudy ozdobit.

 14. Písmena i kost namalujeme kvalitními barvami, které zafixujeme vodě odolným lakem.

Pepův tip

Boudu je možné vnitřně, nebo venkovně zaizolovat polystyrenem. Vstup do boudy i předsíně by pak měla v zimě krýt vhodná textilie.

Je-li bouda pro psa dostatečně velká a nemůžete-li dlouho najít svojí malou ratolest, kde myslíte, že se schovává?

Celou boudu povrchově upravíme kvalitním lakem nebo barvou pro exteriér. Střechu můžeme pouze natřít nebo jí doplnit lehkou střešní krytinou, například kanandským šindelem.

Autor: PePa (text a foto)

Související články

Psí bouda se zastřešeným kotcem 3  fotek

Psí bouda se zastřešeným kotcem

Pro velké psy je vhodnější ubytování venku v zateplené boudě nežli v lidském obydlí, kde mohou utrpět teplotní šok. Psi mají až na výjimky hustou srst ...


Pískoviště jako loď 19  fotek

Pískoviště jako loď

Máte menší děti, které si ze všeho nejraději „plácají“ bábovičky, staví tunely a hrady z písku?A zbylo vám pár palubek z pokládky podlahy? Tak to jim ...


Deskové materiály 23  fotek

Deskové materiály

Chcete si vyrobit skřínku, poličku, vyměnit pracovní desku nebo obložit podkroví či verandu? Budete kupovat nový kus nábytku a nevíte jaký materiál zv ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×