Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/okrasna-zahrada/zelena-zastena): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Zelený živý plot - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zelený živý plot

Zelený živý plot
Živé ploty se dají využít nejen k ohraničení pozemků, ale velmi dobře se osvědčují i při zkrášlení a doladění celkového vzhledu zahrady. Jeho kvality bezpochyby oceníme hned v několika ohledech. Živý plot nás ochrání před zvědavými pohledy daleko lépe než třeba pletivo, poslouží jako bariéra proti větru, hluku a prachu z přilehlých komunikací nebo slunečnímu žáru. Ovšem také z ekologického hlediska je podstatně přijatelnější než zděná či dřevěná oplocení.
reklama

Tento článek je připravený ve spolupráci s naším partnerem hobbymarkety OBI.

Stříhanému plotu můžeme v průběhu let vnuknout tvar dle vlastních představ. Dodržovat bychom však měli vždy zásadu, že jeho základna by měla být širší než vrchol. Pokud bychom toto pravidlo porušili, živý plot by postupně odspodu ztratil svůj zelený obrost a působil by velmi nevzhledným dojmem. Pro tvarování doporučujeme použít elektrické nůžky na živý plot. Zmenšit množství takto vzniklého zahradního odpadu vám zaručeně pomůže zahradní drtič a výborně jej zužitkujete pomocí termokompostéru.I když je se živým plotem více práce a na jeho finální krásu budete čekat přibližně deset let, působí v celkovém dojmu velmi uklidňujícím dojmem a podporuje celkový ráz zahrady. Jako svůj úkryt si jej jistě vybere i drobné ptactvo, které se vám za tuto ochranu odvděčí svým melodickým zpěvem.

Upozornění: Při zakládání živého plotu je nutno dbát i na polohu a velikost zahrady, zákonem předepsané vzdálenosti od sousedních pozemků, nároky vysazovaných dřevin či rostlin na stanoviště, i formu a výšku růstu jednotlivých druhů.

Příklady pro kvetoucí nestříhané živé ploty

Dřevina Výška Barva květu Doba květu
Trojpuk 1–2 m bílá/růžová červen
Šeřík 1–5 m bílá/fialová květen/červen
Zlatice 2–3 m žlutá duben/květen
Zlatý déšť 5–7 m žlutá květen/červen
Kolkwitzie 2–3 m růžovobílá květen/červen
Tavolník 1–2 m bílá/červená květen – srpen
Waigelie 1–3 m bílá/červená květen/červen
Kdoulec do 1 m oranž./červená březen/duben

Příklady pro stříhané živé ploty

Dřevina Výška Barva květu Upozornění
Zimostráz do 1 m žlutavá neopadavý
Tis 1–2 m - bobule
Habr 1–4 m - vápenné půdy
Ptačí zob do 2 m bílá opadavý
Buk 2–3 m - podzimní zbarvení
Bobkovišeň 1–1,5 m bílá neopadavý
Dřišťál do 1 m žlutá bobule
Cypřiš 1–3 m - neopadavý
Túje 1–3 m - neopadavý

Váš nákupní seznam

Příklad pro 10 metrů:
Túje (Thuja Brabant) s balem, výška rostliny: 80/100 cm, 25–30 rostlin
výsadbová zemina
hnojivo pro okrasné dřeviny
kompost
mulčovací kůra

Vaše potřeby:
nůžky na živý plot
zahradnické nůžky
pevný provázek
rýč
hrábě
zahradní hadice nebo konev

U všech materiálů dbejte pokynů výrobce a návodů ke zpracování.

Postup

 1. Optimální dobou k vysazování živého plotu je jaro a začátek podzimu. Habr, buk lesní a bobkovišeň lékařská by se měly vysazovat raději na jaře.

 2. Vzdálenost vysazovaných dřevin od ostatních zahradních rostlin závisí na očekávaném objemu plotu. U volně rostoucích plotů se pohybuje kolem 1,5 až 2 metrů, u silně rozrůstajících se i více.

 3. Podle druhu a velikosti mladých sazenic vysazujeme na jeden metr 1–5 kusů rostlin. U nestříhaných volně rostoucích plotů doporučujeme 1–2 rostliny, u jehličnanů 2–3, u tvarovaných plotů 3–5 kusů.

 4. Sazenice před vysazením důkladně prolijeme. Prostokořenné rostliny a rostliny z kontejnerů ponoříme do vody na 15 minut. Rostliny s kořenovým balem krytým jutou opatrně, ale vydatně zvlhčíme.

 5. Dřeviny nesázíme hlouběji, než byly vysazeny předtím. Příslušnou výšku poznáme podle hnědavého zabarvení kořenového krčku. Kořenový bal zakryjeme minimálně 2 cm zahradní zeminy.

 6. Jámy pro sazenice by měly být 1,5 až 2krát větší než objem kořenového systému, příp. kořenového balu či kontejneru. U tvarovaných plotů by měl být příkop zhruba 50 cm široký a 30 cm hluboký.

 7. U těžkých půd je nutno prokypřit půdu na hloubku rýče a pokud možno ji zkvalitnit vyzrálým kompostem, stejně jako výkop pro sázení.

 8. Sazenice z kontejnerů před vysazením vyjmeme z nádoby. Sazenice s kořenovým balem se vysazují i s ochranným krytím. Jámu zasypeme ze 2/3 zeminou, ochranný obal rozvážeme a přehneme.

 9. Sazenice narovnáme, jámu zasypeme zahradní zeminou nebo speciálním substrátem – viz TIP!, důkladně a pevně ji upěchujeme a poté vydatně zalijeme.

 10. U listnatých dřevin seřízneme po vysazení jednoletý výhonek na polovinu délky.

 11. Jakmile dokončíme vysazování, pokryjeme vysázený pruh přibližně 7 cm vysokou vrstvou mulče na ochranu před vysycháním půdy a zaplevelením – viz TIP!.

 12. Listnaté dřeviny (habr, buk, ptačí zob apod.) se stříhají zpravidla dvakrát do roka, a to v červnu a v srpnu, popřípadě v září.

 13. Jehličnany se většinou stříhají jen jednou do roka, nejlépe v květnu, krátce předtím, než začnou nasazovat nové výhonky, přičemž se zpravidla sestříhávají pouze jednoleté výhonky.

 14. Pro stejnoměrně hustý a krásný růst by se měly živé ploty sestříhávat do lichoběžníku. Pravidlem je směrem vzhůru střih zužovat. Šířka nejvyšší části živého plotu má být o 1/10 užší než výška.

 15. V suchém létě je nezbytné plot důkladně zalévat. V období od března do srpna můžeme živý plot přihnojovat speciálním hnojivem.

 16. Jehličnany jsou při špatné výživě ohroženy plísní hnědou – reznutím jehličí. Prevencí je pravidelné hnojení – viz TIP!. Rozsekaný odpad z drtičky (ze stříhání živého plotu) poslouží jako půdní kryt.

Pepův tip

Výsadbu provádějte vždy jen do kvalitní zeminy a předemdůkladně připravených výsadbových jam. Neopomínejte důkladnouzálivku. A to nejen v okamžiku vysazení, ale i po celé léto. Suchemjsou keře ohroženy i v době holomrazů! Na podzim, kdy půda ještěnezmrzla, byste proto měli keře důkladně prolít.

Mulčovací kůra: obsahuje drcenou i tříděnou kůru jehličnatých stromů. Ve vrstvě od 7 cm zabraňuje růstu plevelů a odpařování vláhy z půdy.

Hnojivo pro okrasné dřeviny: určeno k hnojení okrasných keřů, stromů, živých plotů (jehličnatých i listnatých). Použít jej můžete při výsadbě rostlin i během vegetačního období.

Předpěstováním rostlin v kontejneru či v květináči se období k sázení prodlouží od března do října.

Výchovný střih provádějte vždy v době, kdy nemůžete ohrozit zpěvné ptactvo, které si váš živý plot zaručeně vybralo jako vhodné místo pro hnízdění.

Autor: OBI (text, foto)

Související články

OBI naděluje dárkové karty i v novém roce! 4  fotek

OBI naděluje dárkové karty i v novém roce!

Od loňského léta jste si již zvykli na naše soutěže o dárkové karty OBI. Ani letos tomu nebude jinak a zapojit se můžete hned nyní v únoru. Partner ...


Plot pro vaše soukromí 23  fotek

Plot pro vaše soukromí

Lamelový plot, který zakoupíte jako plotové díly, je velmi rychlým přírodním stavebním prvkem pro stavbu neprůhledných plotů.


Proč květiny neprospívají 13  fotek

Proč květiny neprospívají

Pokud rostliny chřadnou, hrají při tom často roli chyby v péči o ně – například nedostatek některých látek a minerálů, přebytek či nedostatek slunce n ...


Hnojivo z přírodních zdrojů 3  fotek

Hnojivo z přírodních zdrojů

Majitelé zahrad se dříve či později začnou potýkat s likvidací zahradního odpadu.


Grilování: křupavé, a přesto šťavnaté 8  fotek

Grilování: křupavé, a přesto šťavnaté

I když je grilování jednou z vůbec nejstarších metod tepelné úpravy masa, neztratilo opékání jídel nad otevřeným ohništěm nic ze svého půvabu ani d ...


Pletivo – rychlé a levné řešení 24  fotek

Pletivo – rychlé a levné řešení

Ohraničení pozemku plotem z pletiva je poměrně rychlým a levným řešením. Svou strukturou však neposkytuje příliš soukromí, a proto tuto variantu oploc ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×