Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/okrasna-zahrada/stavba-a-rekonstrukce-umeleho-potoka-2-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Stavba a rekonstrukce potoka – 2. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba a rekonstrukce umělého potoka – 2. díl

Stavba a rekonstrukce umělého potoka – 2. díl
V minulém dílu jsme upravili terén řečiště potoka podle našich představ a plánů, položili spodní ochrannou geotextilii a svařili jezírkovou fólii. V tomto druhém dílu stavbu potoka dokončíme.
reklama

Takhle vypadá hotový potok

Postup

  1. Na jezírkovou fólii položíme vrchní geotextilii, která fólii chrání proti případnému poškození svrchu a slouží jako přívod vody pro rostliny nad hranicí hladiny. Na ni potom navážíme propraný štěrk kačírek (zbavený bláta a nečistot).

  2. Vytvořením malých tůněk a kaskád zpestříme koryto potoka a zbrzdíme proud vody.

  3. Do potoka dále rozmisťujeme větší kameny. Využíváme je také jako oporu v krajích, kde by mohlo docházet k shrnování folie.

  4. Mezi kameny sázíme nakonec i rostliny. I v tomto případě slouží kameny jako ochrana před vymýváním kořenových balů rostlin vodou.

  5. Rozmístíme také větší valouny, případně kamenné lávky z desek a plochých kamenů …

  6. Po usazení prameniště, které může být z naskládaných kamenů nebo v dutém či vydlabaném kameni, můžeme potok začít napouštět. Až se napustí, koloběh začne fungovat a hladina se ustálí, začistíme přečnívající okraje geotextilie (možno řezat horkovzdušnou pistolí) a fólie (řežeme nožem).

  7. Horní geotextilie nesmí přesahovat do okolního trávníku nebo země! Odváděla by tak vodu ze systému. Okraj fólie vztyčíme kolmo vzhůru (oněch 20 cm zářezu okraje potoka) a přehrneme přes ni kačírek. Tím ji zamaskujeme a hrana je tak začištěna.

  8. Návštěvník zahrady pak na první pohled nepozná, že je potok vyložen fólií.

  9. Nakonec osázíme potok rostlinami. Předem si zjistíme, kam se který druh rostlin hodí.

  10. Některé rostou hlouběji, některé při hladině a jiné mají své stanoviště nad úrovní hladiny a vodu jim dodává vrchní textilie, musí být vysázeny na ni!

Pepův tipVodní prvky v zahradě jsou vítaným a příjemným doplňkem v místě našeho domova. Brzy po založení je za svůj biotop zvolí mnoho vodních živočichů a organismů. Vodní rostliny jsou pak pestrým rozšířením druhů flóry na našem pozemku.
Autor: FOX (text a foto)

Související články

Stavba a rekonstrukce umělého potoka – 1. díl 17  fotek

Stavba a rekonstrukce umělého potoka – 1. díl

Vodní prvky v zahradě mají mnohý význam: působí esteticky, jsou biotopem pro vodní živočichy a rostliny, v parných letních dnech zvlhčují vzduch v ...


Umělý potok 8  fotek

Umělý potok

Musíte uznat, že poslouchat zurčení potůčku na své zahradě patří k příjemným záležitostem. Že žádný potůček vaší zahradou neprotéká? Nevadí. Takovo ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×