Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/okrasna-zahrada/stavba-a-rekonstrukce-umeleho-potoka-1-dil): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Stavba a rekonstrukce potoka – 1. díl - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Stavba a rekonstrukce umělého potoka – 1. díl

Stavba a rekonstrukce umělého potoka – 1. díl

Vodní prvky v zahradě mají mnohý význam: působí esteticky, jsou biotopem pro vodní živočichy a rostliny, v parných letních dnech zvlhčují vzduch v blízkosti našeho obydlí. Tím, jak voda proudí, tak se okysličuje a čistí (což můžeme ještě více podpořit zabudováním filtrů do oběhu). Projděte si první díl, jak na stavbu a rekonstrukci potoka.

reklama

Náš potok je specifický tím, že ač se jedná o prvek umělý, jeho koloběh působí přirozeně. Většinou bývá stavěn společně s jezírkem, z kterého je výkonným čerpadlem a potrubím vedena voda do prameniště potoka, odkud gravitací teče zpět do jezírka. Abychom dosáhli tohoto efektu, je třeba si řádně propočítat spád řečiště budoucího potoka. Je nutné počítat s elektrickou přípojkou k čerpadlu. Potok můžeme v některých místech nasvítit (např. umístěním světel pod hladinu, do prameniště, k lávce…). I zde je třeba promyslet, jak bude vedeno elektrické připojení.

Budeme se věnovat opravě starého potoka, v němž byla poškozena fólie. Zároveň bude řečiště rozšířeno a v některých místech budou prohloubeny tůňky. Postup prací je od jisté chvíle totožný jako při budování zcela nového potoka s tím rozdílem, že při kopání nového potoka jej hloubíme kompletně celý a odpadává fáze vyčištění starého poškozeného koryta.

Postup

 1. Hned, jak vypneme vodní systém v potoce a odtok vody z něj, vyčistíme řečiště od kamenů a štěrku.

 2. Kameny, které vyndáme z potoka, bude potřeba před dalším použitím opláchnout proudem vody od bahna a nečistot.

 3. Po odkrytí fólie se ukazuje, že byl na opravu potoka nejvyšší čas. Fólie a horní geotextilie jsou na mnoha místech shrnuté.

 4. Kameny třídíme podle druhů na hromady, abychom je mohli posléze znovu využít.

 5. Po odstranění fólie se nám objeví původní koryto potoka, v tomto případě i s prameništěm.

 6. Upravíme, případně rozšíříme řečiště potoka podle našich představ, návrhů a možností.

 7. Malými přehrádkami ze zeminy můžeme v potoce vytvořit tůňky. Ovšem pozor, aby nám nakonec voda v tůňkách nevytékala přes okraje.

 8. Břehy zařízneme kolmo asi 20cm, abychom mohli funkčně položit fólii.

 9. Jestliže máme tvar budoucího potoka hotový, odstraníme všechny kamínky a ostré hrany ze dna, abychom zabránili protržení fólie. Poté natáhneme spodní geotextilii, která zabezpečuje a chrání fólii proti poškození od země. POZOR! Máme-li vodní systém z jezírka do prameniště veden hadicí korytem potoka, můžeme jej v tuto chvíli položit. Může se také položit až do štěrku potoka, ale hrozí riziko, že při sesypání štěrku bude hadice obnažena.

 10. Vyměříme a svaříme si fólii, kterou poté položíme na spodní geotextilii. Většinu fólie můžeme navařit mimo terén potoka – například na rovné zemi, na deskách…

 11. Při svařování jezírkové fólie počítejte s přesahy a raději dejte rezervu, kterou po dokončení odříznete. Je to snadnější, než navařovat chybějící kusy fólie.

 12. Ke svařování fólie používáme horkovzdušnou pistoli a váleček.

 13. Některé spoje budeme muset svařit přímo na místě a tam si sváry podložíme prknem. Svár totiž musí být absolutně těsný. Spoj svařujeme z obou stran – z rubu i lícu.

 14. Pro snadnější a pečlivější svařování je třeba mít obě části svařované fólie co nejvíce napnuté. Můžeme si také pomoci bodovým svařením obou dílů.

Pepův tipV dalším dílu budeme pokračovat v úpravě dna potoka, osázení rostlinami až po úplné dokončení stavby.
Autor: FOX (text a foto)

Klíčová slova:

vod

Související články

Zásady správného vibrování betonu. Dodržujete je? 3  fotek

Zásady správného vibrování betonu. Dodržujete je?

Zhutňování betonu je jednou ze základních stavebních operací, během které dochází k vytvoření kompaktní betonové hmoty bez vzduchových mezer. Docíl ...


Know-how pro svou stavbu najdete v katalogu Stavebnin DEK 5  fotek

Know-how pro svou stavbu najdete v katalogu Stavebnin DEK

Katalog Stavebnin DEK pro rok 2016 byl vydán v březnu, ale už nyní si jeho pětačtyřicetitisícový první náklad vyžádal dotisk. Je jisté, že i v leto ...


Fauna a flóra ve vodě 24  fotek

Fauna a flóra ve vodě

Je mnoho způsobů, jak ozelenit a oživit zahradu, ale málokdo z nás se již rozhodl pro radikálnější zásah do zahrady, kterým se právě může zdát zalo ...


Stavba a rekonstrukce umělého potoka – 2. díl 12  fotek

Stavba a rekonstrukce umělého potoka – 2. díl

V minulém dílu jsme upravili terén řečiště potoka podle našich představ a plánů, položili spodní ochrannou geotextilii a svařili jezírkovou fólii. V t ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×