Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/okrasna-zahrada/radime-travnik): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Umění anglického trávníku - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Umění anglického trávníku

Umění anglického trávníku
S přelomem zimy a zvolna, ale nezadržitelně se blížícím jarem se z nuceného zimního spánku začnou probouzet i majitelé nemovitostí všeho druhu, od chalupářů až po hrdé vlastníky nových rodinných domů. Ti všichni to totiž pochopitelně chtějí mít kolem svého domku co nejhezčí. A nejzaručenějším předpokladem úpravného okolí zůstává odedávna úhledně ošetřovaný trávník.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Příklad plochy 100 m2 (10×10 m):
cca 3 kg osiva na okrasné trávníky nebocca 3 kg osiva pro zátěžové trávníky (hřištní směs)cca 3 kg hnojiva pro zakládání trávníkucca 5 kg vápenného hnojiva na trávníky (v případě potřeby)cca 2 m3 křemičitého nebo říčního píseku (v případě potřeby)cca 1000 l trávníkové zeminycca 3 kg dlouhodobě působícího hnojiva

Nářadí

rýčzahradní hráběkultivátorzahradní válec nebo pěchovací prknosypačhadice s rozstřikovacím nástavcemruční nebo motorový vertikulátortravní sekačkamotorová kosanůžky pro zasříhávání obrub trávníku

Tento článek je připravený ve spolupráci s naším partnerem hobbymarkety OBI.

Pokud ovšem nepatříte mezi šťastlivce, jimž už dávno roste, ale chcete si ho teprve zakládat, musíte počítat s tím, že zdaleka nestačí nakypřit zvolenou plochu a poházet po ní travní osivo.

Máte-li dospět k něčemu, co by se alespoň blížilo onomu příslovečnému „anglickému trávníku“, musíte v první řadě začít s kvalitním osivem a vhodným nářadím – to vše dostanete v odděleních Zahrada hobbymarketů OBI. Základem k úspěšnému pěstování travního koberce je však váš čas, který věnujete pravidelné péči o něj: sekání, odstraňování plevelů, zálivce, hnojení, vertikulaci...Potenciálním majitelům šťavnatě zelených trávníků proto nabízíme několik rad a tipů.

Postup

 1. Duben, květen a září skýtají nejlepší klimatické podmínky pro založení nového trávníku. Vrstva základní zeminy by měla být minimálně 15 cm vysoká.

 2. Aby nový trávník rostl a dařil se, musí se půda jednou až dvakrát hloubkově přerýpat a vyčistit od kamenů, zbytků kořenů, plevele atd.

 3. Během této práce můžete vylehčit a provzdušnit hlinité půdy pomocí 2 m3 říčního nebo křemičitého písku na 100 m2. Do lehkých písčitých půd byste měli zapravovat 8–10 litrů kompostu na každý m2.

 4. Všechny druhy půd by měly být v každém případě upraveny přidáním 10 litrů travní zeminy na m2. Pokud vám to čas dovolí, měla by půda po nakypření 2 týdny odpočívat.

 5. Po této práci je nutno plochu urovnat a uhladit. V tomtoohledu odvede dobrou práci zahradní válec. U malých ploch můžete použít také pěchovací prkna.

 6. Po urovnání přezkoumejte obsah vápna. Je-li hodnota pH nižší než 5,5, měli byste půdu zkvalitnit přidáním vápenného zahradního či trávníkového hnojiva (cca 5 kg/100 m2). Poté ji dobře zalijte.

 7. Týden před výsevem byste měli do půdy zapracovat hnojivo pro zakládání trávníků.

 8. K osívání (cca 25–50 g/m2) si vyberte den, kdy je pokud možno bezvětří. Práci vám usnadní sypač. K docílení rovnoměrného osetí: viz TIP!

 9. Aby žádné osivo neodfoukal vítr, je nutno je důkladně zahrabat a půdu uválcovat nebo lehce upěchovat prknem.

 10. Poté půdu dobře pokropte jemně rozstřikovaným proudem vody. Snažte se přitom nenadělat kaluže a potůčky.

 11. Po 7–14 dnech začnou rašit první stébla. Při suchém počasí je nutno trávník pravidelně zalévat ráno i večer.

 12. S prvním sekáním můžete začít při 6–8 cm výšce stébel, jež zkrátíte na 3–4 cm.

 13. Ozdobný a kobercový trávník by nikdy neměl překročit 4–6 cm, jež je třeba pravidelně sekat na 2–3 cm. Sekejte ho pokud možno každý týden.

 14. Užitkový trávník i trávník na hřištích si může uchovat výšku 3–4 cm. Ve stinných polohách by měl být vysoký minimálně 5 cm.

 15. Pokud nezůstává posečená tráva na trávníkové ploše, měli byste trávník pravidelně hnojit speciálním hnojivem.

 16. Hnojení provádějte pomocí sypače podélně i příčně. Při déletrvajícím suchu trávník dobře zalévejte. Nikdy nehnojte čerstvě posekaný trávník!

 17. Vedle živin potřebuje trávník i dostatečný přívod vody a vzduchu. Koncem března byste proto měli odstranit svrchní vrstvu mechů a odumřelých zbytků rostlin.

 18. Postupujte tak, že trávník nejprve velmi nakrátko posekáte. Půda by měla být při této činnosti suchá. Vertikulaci provádějte do hloubky 1–2 mm, a sice jedenkrát příčně a jedenkrát podélně.

 19. U větších ploch je dobré použít motorové kypřidlo; to navíc zaručujerovnoměrnou hloubku. Provzdušněný trávník se rychle zotaví; tento proces přitommůžete podpořit zapracováním jemného písku nebo trochou travního semene.

Pepův tip

Chcete-li docílit co nejrovnoměrnějšího výsevu, smíchejte osivo jednoduše se zhruba stejným množstvím písku nebo kvalitní zeminy nezamořené semeny plevele. Poté rozdělte množství osiva na polovinu a plochu osejte jednou podélně a podruhé příčně.

Těsně před zazimováním, v listopadu či prosinci, když trávník postupně přestává růst, byste v každém případě měli znovu posekat trávu na obvyklou výšku. Příliš nakrátko vyholený trávník trpí zimním chladem, na příliš dlouhých stéblech by se zase za chladných a vlhkých zimních měsíců mohla vytvořit plíseň. Správnou délkou sestřihu předejdete mimo jiné obávané chorobě trávníku, sněhovéplísni, která zanechává nepěkně vylysalá místa.

Autor: OBI (text a foto)

Související články

Pokládání terasové dlažby 7  fotek

Pokládání terasové dlažby

Těšíte se na letní grilování s přáteli, ale stále vám chybí na nové terase dlaždice? Zkuste si dlaždice položit svépomocí. Nejprve však budete muse ...


Podzimní hnojení trávníku zaručí na jaře svěží trávu 6  fotek

Podzimní hnojení trávníku zaručí na jaře svěží trávu

Při podzimním hnojení bychom neměli zapomínat ani na trávník. Správná výživa v tomto období zlepší kvalitu trávníku i jeho přezimování. Pokud na po ...


Venkovská zahrada 18  fotek

Venkovská zahrada

Pro venkovské zahrady je typická bujnost. Je přeplněná květinami, pojme vonící růže stejně dobře jako precizně zastřihnutý zimostráz a živý plot z ...


Osazujeme balkony a terasy 22  fotek

Osazujeme balkony a terasy

S příchodem slunečných dnů se pokaždé už nemůžeme dočkat záplavy barev květů na našich zahradách. Barevné ale nemusí být jen květinové záhony, rozk ...


Postav dům, zasaď strom 23  fotek

Postav dům, zasaď strom

Tak začíná úsloví, které specifikuje důležité úkoly v životě muže. Pokud jste tedy první úkol -stavbu domu či chatky – splnili, měli byste se s plnou ...


Trávník jako ze žurnálu 6  fotek

Trávník jako ze žurnálu

Abyste měli výstavní trávník, nestačí jej jen sekat a zavlažovat. Hlavně před nastupujícím chladným obdobím je nutné zelenou plochu osít, hnojit a pře ...


Rychlá oprava poškozeného trávníku 7  fotek

Rychlá oprava poškozeného trávníku

Často se nám v trávníku objevují holá místa a my řešíme, jak nejrychleji a nejlépe trávník opravit. Dříve jsme na opravu těchto míst potřebovali nakou ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×