Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/okrasna-zahrada/ananas-aananas-comosusa): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Ananas chocholatý (Ananas comosus) - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

ANANAS (Ananas Comosus)

ANANAS (Ananas Comosus)
Ananas je rostlina z čeledi bromeliovitých (bromeliaceae). Pochází z Brazílie. Šlechtěné odrůdy ananasovníku netvoří semena a nebo jen velmi vzácně (1 semeno asi na 10 000 plodů).
reklama

Chceme-li si ananasovník vypěstovat sami doma, můžeme ho množit také listovou růžicí na horní části plodenství. Řeznou rámu listové růžice ihned zasypeme dřevěným nebo živočišným uhlím a necháme asi 5 dní zaschnout na teplém suchém místě. Pokud tak neučiníme, riskujeme zahnívání růžice. Po zaschnutí zasadíme do propustného substrátu s pískem v poměru 1:1. Pozor na přelévání , rostlina by mohla zahnívat. Ananas pěstujeme v kyselé půdě. Velikost květináče pro dospělou rostlinu je 20–25 cm.

Ananas, jako jediná rostlina z čeledi bromeliovitých (kam patří např. tillandsie a bromelie) neroste na stromě, ale koření v půdě. Protože však kořenový systém není dostatečně rozvinut, ve veliké nádobě bychom rostlinu přemokřovali a došlo by k jejímu uhynutí. U menšího květináče toto nehrozí.
Ananas vyžaduje co nejvíce světla a tepla. Ideální pro pěstování je jižní okno. Rostlině nevadí ani polední úpal, roste ještě i kolem 40 °C, kdy už většina tropických rostlin zpomaluje nebo zastavuje růst. Ananasu nevadí ani suchý a teplý vzduch v blízkosti ústředního topení. Zaléváme vždy až po krátkém vyschnutí substrátu. Během vegetace, kdy má rostlina vyšší teploty nad 25 °C, zaléváme a hnojíme i do listové růžice. K hnojení používáme tekutá hnojiva, tato se dají přesněji ředit a nevytváří solnou usazeninu na okraji květináče, jako například tyčinkové hnojivo. Hnojíme od března do konce září a to 1× za 2 týdny.

Ananas má jednu velikou výhodu, že se dá ke kvetení donutit uměle. Toto se běžně využívá na ananasových plantážích, které se už v dnešní době většinou sklízí kombajnem. Zajistí se tím stejnoměrná doba dozrávání plodů pro sklizeň. Pokud máme dostatečně velikou rostlinu, můžeme se o umělé donucení ke kvetení pokusit pomocí nejběžnějšího typu prodávaného práškového stimulátoru „AS 1“, který obsahuje kyselinu naftyloctovou, používanou i na plantážích. Stimulátor, smíchaný s vodou v poměru 1:1 , nalijeme do listové růžice. Podmínkou kvetení je kromě stimulátoru ještě vyšší teplota 25–30 °C. Ke kvetení se dá ananas přinutit i přisušením. Pokud máme skleník nebo fóliovník, můžeme ho v jarních a letních měsících využít. Při teplotách kolem 30 °C ananas kvete ochotněji. Pokud chceme vypěstovat plodenství o váze 1 kg a více, musíme mít rostlinu o průměru listové růžice alespoň 80 cm.
Plodenství vypěstovaná v bytě jsou daleko chutnější než kupovaná, neboť dozrávají přímo na rostlině. Takové plodenství má krásně žlutou barvu a v době dozrávání nádherně provoní prostor, kde se rostlina pěstuje. Velkou výhodou ananasu je, že není napadám žádnými škůdci. I proto je jeho pěstování v bytech tak oblíbené a rozšířené.

Stanislav Rek, www.tropichukvaldy.cz.

Autor: Tropic Hukvaldy (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Líbí se vám orchideje? 1  fotek

Líbí se vám orchideje?

Když se v době, kdy se naše republika ještě jmenovala socialistická, řeklo slovo orchidej, tak si většina lidí představila něco nejen exotického, ale ...


Citrusy z čeledi routovitých (<em>Rutaceae</em>) 2  fotek

Citrusy z čeledi routovitých (Rutaceae)

Citrusy pěstujeme v lehké, výživné, mírně kyselé půdě. Přesazujeme je do květináče vždy jen o 2–3 cm většího. Citrusy jsou poměrně náročné na zálivku. ...


Klanopraška čínská (<em>Schizandra   Chinensis</em>) 1  fotek
<em>Stevia Rebaudiana</em>: přírodní sladidlo – nahradí v budoucnosti cukr? 2  fotek

Stevia Rebaudiana: přírodní sladidlo – nahradí v budoucnosti cukr?

Je nazývána také sladká tráva z Paraguaje. Je to víceletá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×