Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/naradi/vysavace-a-foukace-na-listi): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Vysavače a foukače listí - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Vysavače a foukače listí

Vysavače a foukače listí
Při podzimní procházce krásně šustí pod nohama. Sbíráme je a dáváme do váz a suchých kytic, čím barevnější tím krásnější. Listí, kam oko dohlédne. Barví se, žloutne, červená a opadává. Patří ke krásám podzimu, které svou barevností spoluvytváří. V lese nebo parku ho máme rádi, na naší zahrádce však mnohem méně. A tak hrabeme a hrabeme a vítr si fouká a tak znovu hrabeme. Anebo si pořídíme vysavač na listí.
reklama

Můžeme si položit otázku, zda je vysavač listí užitečný nebo nikoliv. Že jste se bez něj doteď obešli? To já také a možná při tom zůstane i nadále, ještě v tom nemám jasno. Pohled na uklizenou zahradu připravenou na zimu je však příjemný a „nějak“ se to listí na ten kompost dostat musí.

Tři v jednom aneb vysavač, drtič i výkonný foukač

Je to skoro jako se šamponem dva nebo tři v jednom. Většina vysavačů umí totiž dvě i tři funkce. Snadno se z vysavače listí změní na foukač nebo naopak, a to vše jen pouhým přestavením sacích a foukacích trubic na sací turbínku. Vysavač je možné doplnit sekacím nožem, který stroj změní i v drtič listí. Nůž listí rozmělní a poseká na drobnější kousky a větvičky. Lépe se tak vejdou do sacího vaku a na kompostu, kde by listí mělo skončit, se rychleji rozloží. U některých typů vysavačů jsou drtící nože už napevno.

Nafoukat a vysát

Vhodné je obě hlavní funkce vysavače, tedy foukání a vysávání, kombinovat. Záleží však na typu zahrady a její členitosti. Samozřejmě také na tom, jaké listí nebo jehličí v případě jehličnatých stromů budeme vysávat. Vysavač však neslouží k úklidu celého lesa.Velké plochy zahrady, stání pro auto nebo chodníčky a cestičky okolo domu, je rychlejší a pohodlnější nejprve vyfoukat na hromádky a ty pak vysát a rozdrtit.

Především ve špatně přístupných prostorách a zákoutích zahrady budeme za foukač vděční. Z okrasných skalek a záhonků, kam se nám i špatně šlape a jsou členité, je lépe listí a dřevní zbytky nejprve vyfoukat na bok a pak vysát - tam by nám klasické velké hrábě nebyly nic platné.

Pro lepší výkon

I když si na podzim počasí můžeme těžko diktovat, je vhodnější vysávat listí suché. Hned po ránu také není vhodná doba. Suché listí a jehličí je lehčí a snadněji se nasaje.

Dostatečný výkon vysavače zaručuje benzinový nebo elektrický motor. Zaleží na nás, čeho jsme příznivci, jak máme velkou zahrádku nebo prostor, který chceme udržovat a jestli se chceme tahat s kabelem nebo dolévat benzin.

Konec rozfoukaným hromádkám

Velkou výhodou vysavače je přímé nasávání listí do sběrného vaku podobně jako u klasické sekačky do koše. Listí a travní zbytky pak z vaku snadno vysypeme přímo na kompost.

Pozor

I když je vysavač na listí výkonný a doplněný drtičem listí, nesmíme si ho splést s drtičem větví nebo štěpkovačem. Nenahradí ani normální ani stavební vysavač. Nemá rád kamínky a ostré předměty. Ty by ho rychle zničily. Vhodný je na listí, malé větvičky a travní zbytky.

Ovládání

Ovládání vysavače na listí je na rukojeti. Je tam sytič i ovládání plynu, kterým přímo ovládáme sací nebo foukací výkon. Na těle je pak u benzinového foukače i startovací lanko.

Váha stroje je taková, že s ním snadno může pracovat i žena. Pohybuje se mezi 4 až 5 kg. Abychom se nemuseli ohýbat, je možno prodloužit foukací trubku nástavcem. Ten má jednoduchý bajonetový zámek, kterým se přichytí k základní trubce. Určité typy vysavačů se dělají s teleskopickým sacím hrdlem. Pro snadné použití bývá někdy vysavač doplněn na sací trubici i malými kolečky. Váhu tak neneseme celou a vzdálenost od podkladu je stále stejná.

Menší objem

Mezi nesporné výhody patří přímé vysávání do sběrného vaku, to už víme. Další výhodou však je stlačení listí na zlomek běžného objemu. Velkou silou se listí nasaje, rozdrtí a natlačí do vaku.Tak se ho tam vejde podstatně více. Naše „pochoďáky“ po zahradě od listí směrem na kompost a zpátky už nemusí být tak časté.

Jiné použití

A jak vysavač a foukač využijeme i jinak než jen k vyluxování trávníku? Na běžné nečistoty a úklidu okolo domu a garáže. K nafoukání nečistot na hromádky, úklidu chodníků a dokonce i na odfoukání čerstvého sněhu.

Konec hrábí?

Osobně si myslím, že hrábě na podzim asi foukače a vysavače nevyženou. Obojí je užitečné a hodí se na něco lépe. Je už jen na vás, zda sáhnete po hrábích nebo využijete foukač s vysavačem listí. Záleží také na tom, jak máte velkou celou zahradu, co na ní roste a zda jste příznivci hrábí a kupiček a kolečka nebo si pořídíte vysavač. Nebo necháte vše na přírodě, ať jen dělá co umí?

Jedno je však pravda a mluví výrazně pro vysavače listí – když na odložený vysavač listí šlápnete, na rozdíl od hrábí vás do nosu nepraští.

Více o fukarech a nářadí na www.solopraha.cz.

Autor: PePa, JiKa, Solo (foto)

Související články

Úklid listí bez nervů a bolesti zad 8  fotek

Úklid listí bez nervů a bolesti zad

Skřípete zuby vždy, když se na podzim začne ze stromů snášet listí a představujete si, kolik práce a námahy vás zase čeká? Proč si tuto nepříliš ob ...


Poleno vyčistí a rukavice ochrání 4  fotek

Poleno vyčistí a rukavice ochrání

Krbová kamna doma vytvářejí nejen příjemné teplo, ale také kouzelnou atmosféru. Pohled na plápolající oheň uklidňuje a zútulňuje naše obydlí. Pokud ...


 Jak na popadané podzimní listí v zahradě 3  fotek

Jak na popadané podzimní listí v zahradě

Je pro vás každoroční uklízení listí z trávníku příliš namáhavé? Pak oceníte fukar neboli zahradní vysavač, který je šikovným pomocníkem nejen při ...


Podzimní úklid v zahradě nenechávejte na poslední chvíli 5  fotek

Podzimní úklid v zahradě nenechávejte na poslední chvíli

Podzimní úklid v zahradě neznamená jen naposledy posekat trávník. S ukončením sezóny se v zahradě hromadí nejrůznější materiál, který je zapotřebí ...


Ani na minizahrádce to bez postřikovače nejde 16  fotek

Ani na minizahrádce to bez postřikovače nejde

Mezi drobnými pěstiteli se někdy mylně traduje názor, že fungicidy (prostředky proti parazitním houbám a plísním), insekticidy (prostředky na ničení h ...


I tráva chce dýchat 4  fotek

I tráva chce dýchat

Po zimě je trávník takový nějaký smutný: zvlášť divně vypadá, pokud na něm ležel sníh. Působí prostě nezdravě, a bodejť by ne, budí se totiž ze spánku ...


Živý plot – soukromí na zahradě 18  fotek

Živý plot – soukromí na zahradě

V současné době se architekti rodinných domů snaží o propojení vnitřních obytných prostor domu s prostorem přilehlé zahrady. Zahrada se často stává so ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×