Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/naradi/sekera-je-za-dva-zlaty-a-topurko-z-plastu): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Sekery od Fiskars - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Sekera od Fiskars je za dva zlatý a topůrko z plastu

Sekera od Fiskars je za dva zlatý a topůrko z plastu
Jak jsme slíbili, podíváme se dnes blíže na kvalitní sekery od firmy Fiskars. Jde o finskou firmu specializující se na výrobu ručního zahradního nářadí. Nabídka sortimentu zahrnuje portfolio pověstných nůžek na zahradu i pro domácnost a seker. Její tradice sahá do roku 1649.
reklama

Sada seker FISKARS zahrnuje sekery různých délek a hmotností pro sekání a štípání dřeva. Jsou lehké, s vynikajícím designem a stabilitou pro bezpečnou práci. K dostání je pět modelů seker různých velikostí s klasickou čepelí a čtyři speciálně vytvarované, které jsou vhodné ke snadnému štípání.

Ergonomie

Vybíráme-li sekeru, je dobré si určit, na co ji budeme nejvíce potřebovat. Na sekání, štípání špalků, nebo na turistiku a kemping. Podle toho volíme její velikost.
Délka topůrka by měla být vybírána podle postavy „páníčka“, tedy podle toho, kdo s ní bude pracovat nejvíce.
Ergonomie je dána nejenom tvarem a kvalitou nářadí samotného, ale i ve vztahu k uživateli sekery. Vhodná délka rukojeti je proto důležitá. Sekera nám prostě musí sednout. Čím delší rukojeť, tím větší razance při zaseknutí do dřeva.

Topůrko z plastu – jiný pohled na věc

Stejně jako v případě rukojeti nůžek, vsadil Fiskars i u topůrek seker na plast. Jeho mechanické a fyzikální vlastnosti v mnohém předčí dřevo.
I když se nejprve na sekery s plastovým topůrkem díval svět trochu přes prsty a čekal, za jak dlouho topůrko praskne, pochopil (když se tak nestalo) jeho přednosti. Plasty například používané např. na tenisových raketách a jejich neuvěřitelná trvanlivost, pružnost a nízká hmotnost při minimálním průřezu materiálu už dávno nikoho nepřekvapují. A to nesmíme zapomenout, že je celá raketa nadírkovaná jako řešeto kvůli výpletu.
Topůrko z trvanlivého plastu vyztuženého skelnými vlákny tak bylo trefou do černého. Konec plastové rukojeti je opatřen patkou proti sklouznutí ruky a oranžovou částí s neklouzavým povrchem pro dobré a bezpečné uchopení. Topůrko je také vysoce odolné proti vlhkosti, teplu i chladu. Materiál je přizpůsoben změnám teplot a nekřehne. Ono to není zase tak nedůležité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Například – máme sekeru položenou u krbu v běžné pokojové teplotě okolo 21 °C a uděláme s ní pár kroků na dvůr do zimy do –19 °C a najednou je to 30 °C rozdíl.

Pevné spojení sekery a topůrka

Topůrko není v místě spoje s tělem sekery zúženo a navlečeno dovnitř, ale objímá sekeru pevně zvenku. Upevňovací plocha je větší a topůrko ani sekera nejsou zbytečně ztenčeny – sekera průchozím okem a topůrko zúžením. Proto také není třeba klínků.
Že Fiskars svému spojení věří dokládá i zárukou 10 let, která se vztahuje na topůrko a jeho spojení s čepelí.

Pozor, sekera není palice ani klín


Žádné nářadí nemá rádo, je-li používáno nevhodně. Platí to i u seker. Nejsou vhodné jako náhrada kladiva ani klínu. Proto je nepoužíváme na zatloukání štípacích klínů ani jako náhražku klínu. Nedělá to dobře žádné sekeře a sekery od Fiskarsu nejsou vyjímkou.

Aby dlouho vydržela

...musíme se o ni postarat. Je to nářadí a po práci si potřebuje odpočinout. Po mechanickém očištění je dobré sekeru naolejovat, zejména nebudeme-li ji delší čas používat.

Klasické a štípací sekery

Menší sekery mají u firmy běžný tvar i profil, větší, určené pro sekání a štípání dřeva, se liší. Mají profil zdvojeného klínu zasunutého do sebe. Tvar sekery tak podstatně zjednodušuje štípání dřeva. První s ostřím snadno vnikne do materiálu a druhý pomáhá odtrhnout štípaný materiál a dřevní vlákna od sebe.

Čepel – srdce sekery

Ostrá čepel, vykovaná z kvalitní finské oceli, je potažena vrstvou PTFE (polytetrafluorehylen – teflon) pro zvýšení účinnosti při sekání a zmenšení tření při průniku do materiálu.

Péče o ostří

Nezapomeňte udržovat sekeru ostrou. Poškození hrany ostří i běžné opotřebení lze vybrousit brusným kotoučem. Nejprve ostří přiložíme kolmo k povrchu kotouče. Pro dosažení správného tvaru hrany ostří brousíme obě strany ostří naplocho. Úhel ostří čepele má být přibližně 30°.
Místo brusného kotouče můžeme použít i plochý brousek. Je vhodné, aby měl brousek jednu stranu hrubou a druhou hladkou. Broušením na hrubé straně srovnáme tvar ostří a jemnou stranou brousku ostří vyhladíme.

Ostřič seker Fiskars

Aby byla sekera dokonale nabroušená, má Fiskars i svůj brousek na sekery – Fiskars Handy Trimmer s keramickými kotoučky. Keramické ostřící kotoučky zajistí správný úhel ostří. V něm doostříme sekeru ještě 10 až 20 pohyby čepele v brousku.
Pro konečné dobroušení můžeme použít také jemný brusný papír nebo carborundum brousek. Brusný papír i brousek musí být při broušení mokrý. Pravidelné ostření čepele sekery odstraňuje malá otupení ostří a snižuje potřebu brousit sekeru na brusném kotouči. Stejně tak umožňuje snadnou a bezpečnou práci se sekerou.
Ostrá sekera činí vaši práci méně namáhavou a omezuje nebezpečí úrazu. Ostrá čepel jde snadno a přesně do materiálu a nemusíme na ni vyvíjet takový tlak jako na tupou.

Bezpečný transport

Sekery i mačeta, která sortiment doplňuje, se dodávají v přenosném plastovém pouzdru. Tím byl vyřešen problém bezpečného přenášení a skladování seker. A samotné ostří je rovněž chráněno proti ztupení.

Sport prosím nikoliv!


Sekera není sportovní náčiní ani tomahavk, proto si na hod na cíl vyberte raději něco jiného.

Cena versus kvalita

Je to takové okřídlené rčení: „optimální poměr mezi cenou a kvalitou“ a tak nás zajímalo, co cena. Určitě se najdou i levnější a Fiskars je spíše výš. Cena však odpovídá kvalitě.
Obyčejnou sekerku koupíte i za 150 Kč, záleží však na tom co s ní lze opravdu sekat a jak dlouho se ji vyplatí ostřit. U Fiskarsu sáhnete do kapsy o něco hlouběji, sekání však bude potěšením.

Sekery Fiskars jsou k dostání v dobře zásobených speciálních obchodech a HOBBY řetězcích.

Přehled seker a dalších výrobků Fiskars najdete na http://www.fiskars.com/cz.

Tip pro vás

Myslíte si, že sekery od Fiskarsu moc vychvalujeme? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s nimi.
My si myslíme, že nemáte-li tip na vánoční dárek pro svého milého kutila, „dřevorubce“ nebo nadšeného ohnivého mužíka, který stráví zimu přebíháním mezi krbem a hromadou polen, sekerou Fiskars ho určitě neurazíte.

Váš Kutil Pepa

Autor: PePa (text), Fiskars (foto)

Související články

Pořiďte si správné nářadí na kácení stromů 5  fotek

Pořiďte si správné nářadí na kácení stromů

Potřebujete-li se zbavit starého či nemocného stromu v zahradě svépomocí, nebo skácet strom, abyste využili jeho dřevo na topení, bude nutné si k t ...


Štípací sekera pro každého kutila 5  fotek

Štípací sekera pro každého kutila

I v době elektrických nástrojů se nevyhnete tomu, abyste doma měli i manuální nářadí – jedním takovým je štípací sekera, která je nenahraditelná pr ...


Sekera nebo zahradnické nůžky Fiskars znají své budoucí majitele 4  fotek

Sekera nebo zahradnické nůžky Fiskars znají své budoucí majitele

V naší soutěži jste mohli vyhrát výrobky Fiskars. Mnozí z vás jistě ve spojení se značkou Fiskars pomyslí na sekeru a nebudou se mýlit. Pokud se se ...


S klínem od Fiskars lze štípat i bez hydrauliky 13  fotek

S klínem od Fiskars lze štípat i bez hydrauliky

Dřevo je krásné, voňavé, a když je zima, je plamen v krbu to nejhezčí kino na světě. To ale pouze v tom případě, že máme krb a dřevo dobře suché a naš ...


Nářadí pro pořádné chlapy – to je Fiskars Hardware 4  fotek

Nářadí pro pořádné chlapy – to je Fiskars Hardware

Těžká práce vyžaduje speciální nářadí – kladiva, bourací palice, sekery, nůžky na plech nebo speciální nože – prostě pořádný „hardware“. Přesně to ...


Ten má ale palici! 3  fotek

Ten má ale palici!

Překvapivě tento obdivný výkřik nemusí znamenat ocenění čísi inteligence nebo tvrdohlavosti, ale chválu prastarého užitečného nářadí, které v poslední ...


Fiskars pilky - a jste po zuby ozbrojeni! 20  fotek

Fiskars pilky - a jste po zuby ozbrojeni!

Kdo má zahradu, ví, že práce na ní nikdy nekončí. Sotva jste douklidili trávu, je potřeba posbírat ovoce nebo dát keřům a stromkům tu správnou fazo ...


Antikutil - topůrko z křesla 5  fotek

Antikutil - topůrko z křesla

Rozbilo se vám topůrko sekery? Nezoufejte, najděte starou područku z křesílka nebo prostě prkno a udělejte si nové... Že je to nesmysl? To ano a k ...


Nová řada seker 2  fotek

Nová řada seker

Sekera. Může být na ní něco nového? Další generaci nástroje, s nímž se oháněl už pračlověk, přináší letos významný finský výrobce, společnost Fiskars. ...


Motyčky s QuikFit proti otlačeným kolenům (1) 7  fotek

Motyčky s QuikFit proti otlačeným kolenům (1)

Je mimo jakoukoliv diskusi, že všechna motorová ulehčení při zahradní práci jsou plus. Ale také je pravda, že občas se nám nechce dobíjet baterky, nat ...


Nářadí s QuikFit na cesty a chodníčky (3) 5  fotek

Nářadí s QuikFit na cesty a chodníčky (3)

Na cestičky přerůstá tráva a okraje záhonů se pod ní docela ztrácí. Pokud nejsme příznivci přírodní zahrady, kde nelze dobře takový záměr odlišit od n ...


Vyměňte starou sekeru za slevu 2  fotek

Vyměňte starou sekeru za slevu

Zasekněte starou sekeru za slevu na novou. K podpoře celosvětového uvedení nových seker připravil Fiskars zvláštní doprovodnou sérii aktivit (Road Sh ...


Sekery a kalače 15  fotek

Sekery a kalače

Sekera člověka provází od pradávna: od kamenné, zasazené v dřevěném klacku, až po ty současné. Její užitečnost je tedy neoddiskutovatelná a hlavně pro ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×