Warning: file_get_contents(https://ceskykutil.cz/service/newurl/zahrada/naradi/nadilka-nejen-pro-zimni-obdobi): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /www/doc/www.ceskykutil.cz/www/sites/default/system/page/PageController.php on line 422
 Zahradní nůžky: desatero - Český kutil.cz
Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Nadílka nejen pro zimní období aneb Zahradní nůžky: desatero

Nadílka nejen pro zimní období aneb Zahradní nůžky: desatero
Podle statistik je v České republice zhruba 1,6 milionu rodinných domů a více než 700 000 rekreačních objektů, chat a chalup. Téměř každá rodina má tedy zahradu nebo jiný pozemek, kterému se alespoň částečně věnuje. Znamená to, že se vybavila potřebným zahradním nářadím a svůj „vozový park“ většinou doplňuje a modernizuje.
reklama

Chataři, chalupáři a obyvatelé vesnických stavení mají sice většinou značné vědomosti o zahradách a užitkových i ozdobných rostlinách, ovšem nejnovější trendy týkající se moderního zahradnického náčiní sledují jen někteří. Pro ty ostatní přinášíme stručnou exkurzi do nabídky největší firmy, která nářadí do zahrad vyrábí.

Mnozí z vás po přečtení článku tzv. „zabijí dvě mouchy jednou ranou“ – získají informace a zároveň tipy, co svým bližním nadělit zanedlouho pod stromeček.

V zimě nesmí být moc zima!

Od podzimu, kdy ovocné stromy shodí listy, až do poloviny ledna se může provádět prosvětlovací a zmlazovací řez.

Někdy se už v lednu objeví sněženky, prvosenky, upolíny, sasanky, plané šafrány či podběl, to pak můžeme již během zimy prořezat stromy, na které na podzim nezbyl čas. Zmlazovací i prosvětlovací řez je nutné provádět v době vegetačního klidu, ovšem venkovní teplota by se neměla příliš blížit k nule, nebo být dokonce pod nulou, protože stromy oslabené řezy by se na jaře nemusely vzpamatovat.

V zimě je rovněž vhodné zlikvidovat stromy a keře napadené chorobami a škůdci: díky nízkým teplotám se nemusíme obávat infikování zdravých rostlin a stromů. Odstříhané a odřezané části je ale nutné spálit nebo odvézt mimo objekt na legální skládku.

Co je zmlazování

Staré stromy, u nichž už není předpoklad nasazení nových výhonů, lze omladit zkrácením větví až o třetinu. Pro odstraňování malých výhonů se používají jednoruční nůžky, například nůžky zahradní převodové jednočepelové, střední, Fiskars typ 111510. Na silnější bývá nutno použít obouruční nůžky (Nůžky na silné větve, převodové, nůžková hlava, Fiskars typ 112300), případně zahradnickou pilku (Zahradní pilka Fiskars 123830 nebo 123850). Při odstraňování větví ve větší výšce není příliš vhodné stát na žebříku s malými nůžkami. Lepší je použít nůžky teleskopické (Nůžky zahradní univerzální Fiskars 115360).

Později, v předjaří, se rovněž provádí tzv. výchovný řez. Ten spočívá ve zkrácení postranních výhonků zhruba o čtvrtinu, přičemž bývá běžné odstranit druhý prostřední nově vytvořený výhonek - hlavní by měl být o 5 až 10 cm vyšší než postranní výhonky.

Při prosvětlování se odstraní odumřelé, nemocné a poškozené větve. Zároveň je třeba odstříhat „vlky“ – jednotlivé výhony, které rostou kolmo vzhůru těsně vedle sebe, dotýkají se a odírají se vzájemně nebo rostou do vnitřku koruny.

Pro začišťování ran po odřezaných větvích je vhodný zahradnický nůž (nejlépe „žabka“). Všechny řezy musí být hladké, s čistými neotřepenými okraji. Řezné rány, které jsou větší než 3 cm, je nutné vždy ošetřit štěpařským voskem nebo podobným prostředkem (stromový balzám), který zabrání vniknutí původců chorob do dřeva. Praktici též doporučují přetřít řezy latexem (latexová barva venkovní; jakýkoli odstín), do kterého se přidá malé množství fungicidu (Fundazol, Kuprikol, Champion) zabraňujícího infikování stromu plísněmi a dřevokaznými houbami. Dříve se na řez nanášelo vápno, ale to zpomaluje hojení stromu. Fermež rovněž není vhodná, olejové a syntetické barvy mohou strom nadlouho poškodit.

Upozornění

Jestliže jste odřezávali větve napadené houbou nebo jiným onemocněním stromů, je nutno před dalšími řezy břity nůžek či list pily (popřípadě čepel nože) vydezinfikovat (otřít hadříkem namočeným v lihu, benzinu nebo ředidle), jinak hrozí nebezpečí, že spóry plísní nebo hub proniknou i do dřeva zdravého.

Dvakrát měř

U ovocných stromů, které nejsou udržované vhodnými řezy (zejména se to týká jabloní), se zpravidla velikost plodů každým rokem zmenšuje – často do té míry, že pěstitel nakonec začne uvažovat o jejich likvidaci. Prořezání ale není nijak složité a na internetu i v mnoha publikacích je srozumitelně popsáno. Protože se při neodborné či ukvapené práci dají vysazeným dřevinám způsobit nevratné škody, je vhodné nechat si zpočátku poradit od zahradníka s praxí.

Kromě řezů prosvětlovacích a zmlazovacích je důležité přihlížet i k estetické stránce – koruna by měla být souměrná a přiměřeně hustá. Pomocí vhodných řezů prováděných nejlépe v zimě je možno podporovat či omezovat růst jednotlivých výhonů a regulovat tak množství plodů.
Prořezávání, kterým lze docílit celkového zmlazení, je nutné praktikovat i u všech keřů, které jsou přerostlé. Živé ploty se tvarují v předjaří. Letní řez, kterým se dotvarují, se provádí koncem června nebo začátkem července. Opadavé druhy se stříhají i na konci podzimu po opadu listí. V zimě je vhodné je prostříhat, aby se odstranily poškozené či jinak zdravotně napadené výhony. Protože se tvar živého plotu dá při uspěchaném řezu nadlouho zohavit, je nutno dvakrát měřit – například požadovaný lichoběžníkový profil je lepší vyměřovat provázkem nebo zhotovenou formou.

Jaké nůžky použít

Zahradnické nůžky, a to jednoruční i obouruční, se vyrábějí ve dvou zásadně odlišných provedeních.

Častěji jsou používány nůžky střižné neboli dvojsečné, které se skládají ze dvou ramen (obdoba krejčovských nůžek) spojených vhodným čepem nebo (u levnějších) nýtkem či šroubem. Jsou schopny docílit velmi čistého řezu a umožňují odstřihnout větev přímo u kmenu, jejich břity jsou však víc namáhány, takže vyžadují častější údržbu. Jsou určeny zejména pro údržbu keřů a všechny mladé, zelené výhony. Pro silnější větvičky jsou vhodné nůžky dorazové neboli jednosečné (též kovadlinkové). Ty mají jediný nůž, který při domáčknutí rukojetí přitiskne větvičku ke „kovadlince“ – plošce, která nahrazuje druhý břit. Tyto nůžky jsou určeny pro oddělování suchých a tvrdších větví a výhonů. Firma Fiskars v kategorii nůžek s dvěma břity nabízí například nůžky s chráničem prstů typ 111440. Pro silnější větve jsou vhodné nůžky s pákovým převodem, typ 111340, 111520 nebo 111540.
V provedení s jedním břitem a dorazovou ploškou má firma Fiskars ve své nabídce například nůžky typ 111510 nebo 111430.

K úpravě silnějších a tvrdších větví použijeme nůžky s převodem. Manipulace s nimi nevyžaduje vynaložení velké síly a práce s nimi neunaví. V kategorii jednoručních je to například typ 111340 nebo 111510, ve dvouručním provedení to jsou nůžky 112290 nebo 112300. Obouruční nůžky jsou určeny pro nejsilnější větve. Fiskars nabízí například typy 112290 nebo 112300. Výhodné jsou rovněž univerzální pákové nůžky typ 111620 nebo 111640 - jsou výkonnější než jednoruční nůžky a obratnější než obouruční. Uplatní se zejména při ošetřování zvláště vysokých, širokých či nepřístupných živých plotů a trnitých keřů.

Pro údržbu stromů, které by vyžadovaly žebřík nebo štafle, je výhodné používat prodloužené nůžky (typ 115360 nebo 115390) či univerzální teleskopické zahradnické nůžky 9656, jimiž lze dosáhnout až do výšky 6 metrů.

Zimní údržba nářadí

Jestliže již nebudete nůžky používat, měli byste je uložit v místnosti, kde není vlhko, neboť některé části nářadí mohou korodovat. Moderní zahradní nářadí sice vlhku odolává (nástroje Fiskars mají čepele vyrobené z kalené nerezavějící švédské oceli, popřípadě ze speciální oceli CrMoV potažené kluznou vrstvou PTFE), ale starší nářadí by mohlo rezivět. Otupené a opotřebované nůžky je vhodné odnést k odbornému nabroušení (málokdo je vybaven tak, aby jejich břity správně nabrousil). Při broušení je totiž nutno dodržet požadované úhly břitů a nevyhřát je. Ani pilky s jemnými zuby se nemusí podařit v domácích podmínkách správně naostřit.

Desatero pro uživatele zahradnických nůžek

  1. Nůžky po každém použití osušte hadříkem a odstraňte z nich ty rostlinné části, v nichž se drží vlhkost a které mohou způsobit korodování břitů. Ostří znečištěné od vosku či stromového balzámu očistěte technickým benzinem nebo ředidlem.
  2. Zahradnické nůžky ukládejte na suchém a čistém místě (prach může znesnadnit pohyb čelistí, vlhko bude podporovat korodování). Před „zazimováním“ naneste na kovové části konzervační olej, nebo nůžky odvezte.
  3. Čepele nečistěte smirkovým papírem, neboť může narušit geometrii břitu. Zbytky větviček odstraňte raději dřevěnou špachtlí.
  4. Zahradnické nůžky nepoužívejte na nic jiného (například na stříhání plechu).
  5. Na středový čep občas naneste vazelinu, vhodné jsou i mazací spreje.
  6. Nůžky spojené nýtkem průběžně kontrolujte, zda nemají vůli. Pokud ano „utáhněte“ je jemnými údery kladívka. Nůžky s maticí průběžně dotahujte, aby se nůžky nevyviklaly.
  7. Jestliže si troufnete na broušení nůžek, vybavte se vhodnými nástroji. Rychloběžnou bruskou nebo brusem s hrubším zrněním nůžky spolehlivě zničíte. Ideální je servisní souprava přímo od firmy Fiskars.
  8. V žádném případě nebruste břity z vnitřní strany! Řezné čelisti se musí při stříhání vzájemně dotýkat v celé ploše.
  9. Nůžky, které mají pružinu, musejí být skladovány v zavřené poloze a zajištěné pojistkou.
  10. Vzhledem k vcelku přijatelným cenám v brusírnách je nejlepší odnést ztupené nůžky k odborníkům.

Ve spolupráci s firmou Fiskars připravil Český Kutil.cz. Text Karel Štech. Foto Fiskars.

Více o zahradním nářadí Fiskars se dozvíte na www.fiskars.com/cz.

Autor: K. Štech (text), Fiskars (foto)

Související články

Finské Vánoce. To jsou sauna, losos a Joulupukki 8  fotek

Finské Vánoce. To jsou sauna, losos a Joulupukki

Každá země má své unikátní vánoční zvyky a tradice, které se utvářely několik století. Například ve Finsku, kde má své kořeny i společnost Fiskars, ...


Praktičtí pomocníci pro zimní období 3  fotek

Praktičtí pomocníci pro zimní období

Zima v někom vyvolává příjemné pocity, řidiči ji v lásce moc nemají. Přijdou ráno k autu, které stálo celou noc před domem, a musí nejdřív odstrani ...


Ukládání zahrady k zimnímu spánku 8  fotek

Ukládání zahrady k zimnímu spánku

O tom, že nadešel pestrobarevný podzim, není pochyb. Skoro ze dne na den můžeme pozorovat, jak se rostliny naší zahrady ubírají k zimnímu odpočinku ...


Řez a tvarování dřevin 9  fotek

Řez a tvarování dřevin

V období vegetačního klidu bychom se měli – pokud nám to počasí dovolí – dát do zimního prořezu dřevin na zahradě. Povíme si proto něco o nářadí vh ...


Upečte si s Fiskars pravý velikonoční mazanec! 8  fotek

Upečte si s Fiskars pravý velikonoční mazanec!

Za úspěchem nejlepších pekařů nestojí pouze talent a kvalitní suroviny. Stejně důležité může být i používané pečící náčiní. Řada Fiskars Functional Fo ...


Vytrhávač plevele Fiskars

1. Najdi plevel 2. Zašlápni čelisti 3. Zatáhni za páku 4. A je to! S vytrhávačem plevele od Fiskars je to opravdu snadné. K tomu, abyste se zbav ...

reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
0
Kultivátor do 10.000,- Kč Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Monika T
0
Jak rozemlít drny? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Pavel
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
3
Vysokotlaká vapka na auto Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 28.8.2018 14:32 Tomáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
1
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2021 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×